Mnoho žen se vrhne do podnikání, protože v něm hledá svobodu. Některé to nazvou časovou flexibilitou, další láká možnost dělat věci, které je baví. Důvodů a motivací je nespočet. Stejně pestré jsou čtyři příběhy podnikatelek, které svobodu ve své práci už našly. Můžete se jimi inspirovat.
Svoboda v různorodosti
„V podnikání si cením svého umění nacítit se na různorodá témata,” sdílí copywriterka Eva Votápková. Mezi její klienty patří jednotliví podnikatelé – kosmetička, zámečník, interiérová designérka nebo truhlář, ale i agentury nebo velké firmy.
„A nejlepší na tom je, že je úplně jedno, kde firma sídlí nebo provozuje svoji činnost, o které mám psát. Ráda se podívám osobně přímo ‘pod pokličku’ a zeptám se na vše důležité na místě, avšak spolupráci, komunikaci i poskytování podkladů můžeme vyřešit i online,“ přibližuje Eva.
V její rodině nikdo nepodnikal, natož pomocí internetu. „Dokonce většina z mých přátel a blízkých ani nevěděla, co copywriting je a co taková práce obnáší,“ směje se Eva, která píše od roku 2011, a z občasného psaní článků pro obecní čtvrtletník nebo textace blogového článku dospěla až do současné podoby svého podnikání pod značkou Ekopi.
„Mít svobodu času a místa v podnikání je obrovskou výhrou, které si s pokorou vážím. Člověk ale musí mít určitou disciplínu a řád, aby se ubránil prokrastinaci a ‘zevlování’ na sociálních sítích,“ připouští. V neposlední řadě je pro ni velice důležitá také svoboda rozhodování. „Mám ráda výběr, proto když se sejde několik témat a zákazníků, zvolím si ta témata, která jsou mému srdci blízká. Ušetřím tak námahu sobě a peníze klientovi,“ uzavírá Eva.
Svoboda v naplnění
„Po dvaceti letech práce v korporátu jsem vděčná, že mohu v podnikání dělat to, co mne baví a naplňuje, jak chci a kde chci. Jako cestovatelka pracuji odkudkoliv a současně poznávám i nová místa,” říká Kristýna Anna Gladiš, průvodkyně hlubinami, dary a potenciálem duše.
Svoboda se prolíná i jejími službami, ve kterých kombinuje spiritualitu a byznys. „Vidím v lidech diamant, jejich potenciál, což je jedna z mých unikátních schopností. Mám služby, které lze často těžko pojmenovat a popsat, lépe rovnou vyzkoušet,“ přibližuje Kristýna Anna.
S klienty řeší třeba vliv okolního prostředí na jejich byznys: „Vytvořit si okolo sebe svůj pracovní chrám nebo oltář s maličkostmi, které milujeme a které podpoří naše naladění, inspiraci a flow, je pro mě i mé klienty velmi důležité.“
Zároveň ji baví podporovat, propojovat a představovat světu inspirativní ženy, třeba v rozhovorech a podcastech. Jako skvělou vnímá svobodu slova.
„Svoboda je dělat, co mě právě teď baví a v čem jsem dobrá. Každý můj klient na terapii, konzultaci nebo host v rozhovoru má jedinečné schopnosti a já je moc ráda objevuji a povznáším jejich originalitu nad konkurencí,“ sdílí svůj přístup Kristýna Anna. „Cením si možnosti využívat svou ženskou energii, intuici, být ve flow, což v korporátu moc nešlo. I proto si podnikání nyní tak užívám,“ uzavírá.
Svoboda ve skloubení práce a rodičovství
„Vždy jsem snila o tom být v dospělosti doma, nebo pracovat tak, abych mohla být plnou podporou mých dětí,“ říká Soňa Špačková, zakladatelka a tvůrkyně projektu Hnízdo Špačků.
Její rodiče totiž byli v práci a na své problémy tak jako malá zůstávala často sama. „To jsem pro své děti nechtěla. Netušila jsem ale, že to nakonec dopadne tak, že budu podnikat, a to se svými dětmi po boku a budeme se snažit společně si vyhovět a podporovat v potřebách, přáních a snech. Protože podnikat a plnit si sny se dá i s dětmi na domácím vzdělávání. V mém případě i díky podpoře milujícího manžela,“ sdílí Soňa.
Podle svých slov dlouho hledala v podnikání svou jednu milovanou věc. „A když jsem ji našla, stále jsem se od ní vzdalovala, kvůli přesvědčení, že mandaly přeci kreslí kdekdo. Ale vyčerpání, vyhoření a nespokojenost v jiném konání mi nedaly spát,“ vypráví.
Zlomilo se to v tomto roce, kdy prochází euforií a nadšením. „Jsem Soňa a kreslím mandaly. Tvořím, i když si kolem mě hrají děti. I když si povídám s kamarádkou, když jsem u babiček. Kreslím mandaly, odpočívám a třídím si u toho myšlenky. A to samé chci i pro své klientky v online programech, kterým vše přibližuji v co nejjednodušší formě, ať mohou relaxovat,“ uzavírá Soňa.
Svoboda v dosahování cílů
„Za celý život jsem podnikala v různých oblastech, ale nikdy jsem je nestřídala z důvodu, že by se mi nedařilo. Moje životní motto je: Nikdy se nevzdávej. Proto, když začnu nějaký nový projekt, vytrvám,“ sdílí Veronika Tomanová, marketingová konzultantka se specializací na Facebook reklamy a strategie online podnikání.
K úspěšnému podnikání, specializaci a plnému kalendáři klientů se dostala postupně. „Vždy bylo zásadní věřit tomu, co zrovna dělám, tedy vlastně jaké podnikání jsem si vymyslela, následně hodně pracovat a dosáhnout úspěchu. To byla pro mě taková vysněná meta a čas jít zase vymyslet něco nového,“ přibližuje Veronika s tím, že ale nikdy nedělala hodně věcí najednou. To se podle ní nedá moc zvládnout.
„Pokud máte více plánů, tak vyberte, čemu dáte přednost a až se to rozjede, můžete se vrhnout na další projekt,“ radí žena, která nyní může pracovat v oblasti, kterou si vybrala, spolupracovat s ideálními klienty a v čase, kdy se jí chce. „Pozor, ne když se mi chce, ale kdy se mi chce, to je rozdíl. K tomu když se věřím ještě dopracuji, to už je zase další level podnikání,“ vypráví.
A co tedy doporučuje? Rozhodně vytrvat a nevzdávat se hned po prvním neúspěchu. „Jedině tak můžete mít svobodný život, který vás bude bavit,“ uzavírá Veronika.
Co pro vás osobně znamená svoboda v podnikání? A daří se vám jí dosahovat? Podělte se s ostatními v komentáři na facebookové stránce magazínu.