Chcete-li být úspěšné v práci nebo podnikání a zároveň v roli mámy, najděte si mentorku. Někoho, kdo už prošel nebo prochází podobnou životní zkušeností a může vám ji předat. Shoduje se na tom čtveřice žen zapojená do mentoringového programu Rodičovská není brzda. Co všechno řeší, jak spolupracují a proč by to doporučily i ostatním, sdílí jak z pozice mentorek, tak jejich mentee.

Mentoring pomáhá odblokovat vnitřní brzdy

Tereza Hejnicová

Mentorka Tereza Hejnicová

„Mentoringu se věnuji dlouho, a proto mám ověřeno, že ke změnám nedochází dříve, než mentee nenajde a neidentifikuje své vnitřní bloky, které ji brzdí,“ říká Terezie Hejnicová, tvůrčí mentorka a koučka v oblasti leadershipu, seberozvoje jednotlivců, týmů a řešení konfliktů. Na mentoringu ji baví celá ta originální jedinečná cesta s klientem, která je navíc do nalezení jeho bloků vždy různě dlouhá. „Po objevení ‘brzd’ je totiž ještě potřeba projít přepisováním na to žádoucí a potřebné,“ vysvětluje.  Jako svůj úkol a cíl v práci s mentee vnímá:

  • Aby postupovali tak, že mentee porozumí, co se s ní děje, jaký je záměr její cesty bez ohledu na proměnlivost cílů. 
  • Aby mentee necítila zahlcení, zvládala cestou jít a měla z ní radost
  • Aby na sobě už po krátké době poznávala první úspěchy, které si může hned v praxi ověřit
Lenka Sommerová

Mentee Lenka Sommerová

Její mentee v programu je Lenka Sommerová, máma tří dětí, která se po dlouhé rodičovské vrátila do práce. „S Terezií řešíme hlavně moji spokojenost, sebehodnotu a zažité vzorce chování, kterými sama sobě ubližuju. Můj cíl je být šťastnější a spokojenější, což se nám daří,“ hodnotí spolupráci. Tereza ji vede tak, aby se dalo vše skloubit v jeden celek. Zároveň nespěchat, nechtít víc, být soustředěn, dbát na originalitu klienta, být otevřený, chápavý, autentický, umět povzbudit, anebo správně „pošťouchnout“.  „Je to tvůrčí proces, krásná práce, kde obrysy obrazu vidíme, ale nádhera, která z toho vznikne, předčí malířovo očekávání. Tohle je to, co na mentoringu miluji,“ uzavírá Tereza.

Mentoring pomáhá najít řešení problémů

Andrea Tkačuková

Mentorka Andrea Tkačuková

„Mentoring je pro mne vždycky výzva, jak zužitkovat to, čím jsem si prošla v podnikání, a předat to své mentee,“ říká Andrea Tkačuková, CEO relokační agentury Foreigners.cz, která usnadňuje expatům a zahraničním studentům přesun z jejich země do Česka.  Jako mentorka přemýšlí nad různými druhy řešení pro aktuální problém. „Snažím se dávat více řešení, protože mentee si nemusí vybrat to, které bych si vybrala já. Je to skvělý a obohacující proces i pro mě,“ všímá si. Další částí, kterou vnímá jako velmi potřebnou obzvlášť u maminek, je dodání energie a síly pro další kroky. „Jako máma vím, jak se seberealizace a tvoření nových věcí nebo hledání řešení na aktuální problémy stane náročnou, když nejsem vyspaná,“ sdílí Andrea.  Zároveň chápe, jak je těžké vykonávat všechny závazky, které pracující mámy mají. „Ale ty nás aspoň přimějí vstát a udělat danou povinnost pro tým nebo pro klienta. Pro maminky, které takto nic nenutí, je skvělé, že se mohou opřít o mentorku, která je ‘nakopne’ a dá sílu posunout začínající projekt dál,“ uzavírá Andrea s tím, že rodičovská není brzda, jen ze začátku trošku přibrždění a nová realita. 

Mentoringový program Rodičovská není brzda

Spojuje ženy na rodičovské se zkušenými profesionálkami ve svých oborech, které jsou také matkami. Je mezi nimi třeba spoluzakladatelka Slevomatu, šéfka diverzity České spořitelny, manažerka ze Snuggs a mnoho dalších úspěšných žen – mentorek. Další běh programu, za kterým stojí organizace M.arter, startuje v únoru 2023.

Mentoring pomáhá šetřit čas

Eva Návorková Vejvodová

Mentee Eva Návorková Vejvodová

Na rodičovské je čas luxusní komoditou, proto hodně zvažuji, do čeho ho investuji. A objevovat všechny slepé uličky je přímo černá díra požírající všechny volné chvilky. Potřebovala jsem tedy výtah, který by mě svezl do vyšších pater, aniž bych ty schody musela pracně stoupat sama. Proto jsem se rozhodla pro mentroring,“ říká mentee Andrey a máma 18měsíčního syna, která pomáhá v Praze rozjet knihovnu hraček Toysaurus Eva Návorková Vejvodová.   „S Andreou máme vyhrazeno celkem pět hodin času. Protože vím, že náš čas je drahý, předchází každé hodině z mé strany maximální možná příprava. Andrea se zase snaží být velmi efektivní a nedávat mi rady nebo řešení, o kterých ví, že v mé situaci fungovat nebudou. Také si ji vážím pro její schopnost jasně definovat problémy a situace, které když mají jméno, dostanou i řešení. Vymýšlí zkratky, jak s minimem času dosáhnout výsledku, který potřebujeme. Na konci hodiny uděláme krátké shrnutí a definujeme si cíle a úkoly na další setkání,“ popisuje průběh mentoringu.

Když time-management nestačí

I s nejlepším time-managementem se totiž stává, že věci nejdou podle plánu: „Ten můj totiž není shodný s časovým rozvrhem růstu synových zubů, teplot nebo bolení bříška. V takových případech má samozřejmě malý zaměstnavatel prioritu. I když má oba rodiče, jsem to pořád já, kdo o něj pečuje. Přiznat si tuto realitu je pro mě občas těžké, je totiž spouštěčem pocitu ‚nemá to cenu‘. Nicméně silná vůle neustále skládat puzzle z dostupných možností a motivace posouvat můj projekt dál většinou ukážou řešení, jak pokračovat v započaté práci,“ sdílí Eva.  Podle ní snaha, aby to fungovalo, zabere mnohem víc úsilí než práce na projektu. Proto chtěla mentorku, která je sama mámou a kromě svého know-how zná i pravidla work-life balance. „Andrea mě posouvá mílovými kroky vpřed. Ukazuje mi možné cesty způsobem, které jsou sjízdné i s kočárkem. I když se rozhoduji sama a mám zodpovědnost za to, abych došla do cíle, jsem ráda, že mám Andreu jako průvodkyni. Ten pocit, že ve vás někdo věří, je totiž nedocenitelný. Zvlášť, když jste máma s malým dítětem a každý den před sebou tlačíte vagon povinností,“ uzavírá Eva.

Máte zkušenosti s mentoringem? V čem vám pomohl? Nebo v čem byste potřebovali v oblasti work-life balance nasměrovat? Podělte se v komentářích na facebookové stránce magazínu.