Ať už vás trápí různé bolesti nebo potřebujete vylepšit svůj vzhled, může vám přírodní či přirozený způsob práce s tělem přinést skutečné výsledky. Vyměňte různé preparáty a přístupy založené na syntetických látkách a pracujte sami se sebou. Tři odbornice vám odtajní tipy, které pomáhají.

Nedělejte si vrásky

Andrea Doležalová

Máte vrásky? Není třeba chodit na botox. Pomoci vám může obličejová jóga a automasáže. „Často se setkávám s tím, že ženy trápí vráska mezi obočím, takzvaná mračivka. Vzniká opakovanou mimikou, kdy krčíte obočí k sobě,“ říká Andrea Doležalová, lektorka přirozeného omlazení tváře pomocí obličejové jógy.

„Na začátku se vám sval po tomto výrazu tváře ihned uvolní a vrátí se do původní polohy. Takže je čelo bez vrásek. Při neustálém opakování této mimiky se sval ale přestane uvolňovat, a místo toho zůstává stažený. Je to pro něj energeticky méně náročné, než se pořád stahovat a uvolňovat,“ vysvětluje Andrea.

Aby se vráska mohla začít zjemňovat, tento sval se musí opět uvolnit. Podle Andrey se stačí naučit pár hmatových technik, které jsou součástí obličejové jógy:

  • Kdykoliv se přistihnete při mračení se, přiložte dva prsty do oblasti vrásky.
  • Prsty mírně zatlačte, a krouživým pohybem tuto oblast uvolněte.
  • Jakmile si z toho uděláte zvyk, uvidíte, že se už nemračíte tak často, a na vašem čele to bude znát.

„Při pravidelném opakování se sval opět uvolní a vráska zjemňuje,“ ví Andrea, která ženy učí, jak právě pravidelným cvičením, masáží obličeje a prací s mimikou dosáhnout viditelného omlazení tváře.

Ošetřete si jizvy

Jindřiška Mlčková

„V ordinaci se často setkávám s tím, že lidé nesmyslně a dlouhodobě trpí bolestmi, které je někdy úplně zbytečně doženou až k operaci. A co je častým zdrojem těchto potíží? Překvapivě jizva,“ upozorňuje fyzioterapeutka Jindřiška Mlčková.

Jizva se totiž i po letech dokáže stáhnout a způsobit bolesti na velmi vzdálených a pro laika s potížemi nesouvisejících místech. „Pak stačí několik jednoduchých ošetření a pacienti odkládají prášky proti bolesti a ruší naplánované operace,“ říká majitelka Privátní ordinace fyzioterapeuta ve slovácké obci Polichno.

Jindřiška často vidí, že například jizva na rameni či na břiše způsobuje bolesti hlavy nebo jizva po operaci kloubu způsobuje dlouhodobou nepohodu a bolestivost v daném kloubu či v kloubech okolních.

„Asi nikoho již nepřekvapí, že jizvy po operaci břicha u žen mohou způsobovat neplodnost, ale mohou to být také srůsty po gynekologických zánětech, po úrazu břicha či kvůli endometrióze. Asi si dovedete představit to martyrium, které ženy musí podstoupit, aby se dočkaly vytouženého miminka s mnohdy nejistým výsledkem. Skutečná příčina neplodnosti totiž zůstává skryta,“ všímá si Jindřiska.

Máte-li tedy jizvu a občas vás trápí nějaká vracející se bolest, či to od operace prostě není ono, tak si jizvu ošetřete nebo nechte ošetřit. „Změna bude veliká. Zbavíte se totiž prášků na bolest a energie se vám rozproudí po těle,“ ví Jindřiška, která pomáhá propagovat péči o jizvu a srůsty ve vlastní praxi i online vzděláváním.

Obměňte svou lékárničku

Karolína Romášková

Jak vypadá vaše lékárnička? Jsou v ní napůl vymačkaná platíčka léků, zbytky antibiotik a několik lahviček, které už ani nevíte, na co jsou? „Domácí lékárnička může vypadat úplně jinak – bez chemie, plná účinných bylinných tinktur a domácích hojivých mastiček, které opravdu pomůžou,“ říká Karolína Romášková, lékárnice a bylinkářka, která propaguje a učí přírodní způsoby léčení podložené vědeckými výzkumy.

Ale pozor, když Karolína mluví o přírodním léčení, nemá na mysli pytlíkové čaje s nápisem ‘bylinná lékárna’ ze supermarketu, od kterých jen stěží můžete očekávat nějaký účinek. „Léčivé rostliny skutečně uzdravují, jen když je používáme správným způsobem – mimojiné ve správné dávce, a když si vždy vybereme přírodní lék, jehož účinek je skutečně prokázaný,“ upozorňuje.

Pokud chcete mít v lékárničce alespoň jeden takový lék, předává Karolína recept na tinkturu z vrbové kůry:

  • Kůru sloupněte z dvou až tříletých větví a nařežte na kousky.
  • Zalijte 60% alkoholem v poměru 1:1 a nechejte macerovat 3 týdny.
  • Slijte a při bolesti užívejte 1-2 ml 3x denně.

Vrba obsahuje látky podobné aspirinu, který byl  právě díky vrbě objeven. Narozdíl od něj ale nedráždí žaludek. V kombinaci s řimbabou dokonce pomáhá předcházet záchvatům migrény. A to nejsou žádné povídačky, ale klinicky ověřené účinky,“ vysvětluje Karolína, která odmalička miluje bylinky, a v posledních letech skutečně využívá jejich sílu naplno.

Sázíte spíše na tradiční medicínu nebo hledáte alternativy? Jak vám pomáhá příroda nebo přirozenost cítit se lépe ve svém těle? Podělte se v komentáři na facebookové stránce magazínu.