Ze čtyř zcela odlišných úhlů pohledu přistoupily čtyři koučky k tématu, které někdy potrápilo každou podnikatelku. Pro sladění pracovního a rodinného života doporučují převzít zodpovědnost za svůj život a mít víru ve změnu. Plně lze využívat také proměnlivosti ženského cyklu. S rozdělením povinností v rodině vám pomůže, když poznáte vaše silné stránky a přirozené talenty. A v neposlední řadě je ideální hledat rovnováhu i ve výživě. Přečtěte si jednotlivé tipy podrobněji. 

Převezměte zodpovědnost a věřte ve změnu

Foto: Zuzana Hreus

Work-life balance je běžným tématem koučovacích sezení. Podle Zuzany Hreus sice nemusí být tím hlavním, ale vždy se k němu se svými klientkami dostane. „Často si ženy během koučování uvědomí, že vlastně nemají žádný čas pro sebe nebo dostatek času pro partnerský život. I proto vnímám sladění rodiny a práce jako velmi důležité téma. Chceme se přece cítit dobře a žít v pohodové atmosféře,” říká koučka pro ženy, které chtějí žít své sny.

Zuzana považuje za nejdůležitější převzetí zodpovědnosti za svůj život a víru ve změnu. Klíčová je podle ní i odpověď na otázku: „Kým chci být“? Spokojenou matkou, manželkou, podnikatelkou? A co to přesně znamená? Za další prvky do “skládačky” považuje:

  • Uvědomění si vlastních životních hodnot a jejich seřazení podle důležitosti.  Od toho už je to jen krůček k tomu, jak chceme vyvažovat rodinu a práci.
  • Komunikaci v rodině. „Žena mi na sezení řekne, že by byla ráda, kdyby měla víc času na svou práci. Jak to zařídí? Může požádat partnera, aby trávil více času s dětmi, povolat babičku nebo najít paní na hlídání. Znamená to, že nejdřív to probere s mužem a podle toho se dále rozhoduje/í. Je-li bez partnera a jen s dětmi, volí mezi hlídačkami, rodinnými příslušníky a kamarádkami,” přibližuje tento bod na příkladu z koučovací praxe Zuzana.
  • Návyk – ať už zavedení nového nebo odstranění starého. „Pokud si řekneme, že bude ideální pracovat 3 hodiny denně 5 dní v týdnu místo dosavadních 4 hodin, tak bychom měly počítat s tím, že chvíli trvá, než se daný návyk stane rutinou. Možná se nám to nepovede každý den dodržet, ale i to je užitečné si zvědomovat,” uvádí Zuzana s tím, že základem je vědět, proč to tak chcete. Díky vnitřní motivaci a drobným, ale o to pevnějším krokům, lze podle ní jít vstříc nově vytvořené harmonii. „Buďte k sobě vlídné, netlačte na sebe zbytečně moc,” doporučuje Zuzana.

Využívejte proměnlivosti cyklu

Foto: Eva Křivánková

Plně využívat proměnlivosti ženského cyklu doporučuje Eva Křivánková, která pomocí koučování, ženských kruhů a přechodových rituálů, pomáhá ženám vrátit se k přirozené podstatě a životní radosti. Vychází přitom z uvědomění, že ženy nemusí být každý den stejné a takzvaně “urvat všechno”. V jednotlivých fázích proto doporučuje:

  • Ledacos můžete zvládnout ve fázi Panny (cca po skončení menstruace), která s sebou nese drive, nadšení a energii. V ní zvládnete všechny aktivity, projekty i přesčasy, k tomu řídit chod domácnosti, zařizovat a o víkendu se vydat na velký rodinný výlet.
  • Fáze Matky (zhruba v půlce cyklu, kolem ovulace) je také akční, zaměřená na vztahy. „Nejdřív vždy dám péči sobě, a pak už frčím – péče o komunitu, rodinné večeře a oblíbené hry mých dětí. Uspořádejte teambuilding, svolejte poradu a užívejte si komunikaci,” navrhuje Eva.
  • Čarodějka (premenstruační fáze) potřebuje tvořit, ať už je to pro vás tvůrčí část projektu, při které jste ve flow, vaření, hudba či tvoření s dětmi. „Osobně v této fázi zvu ke spolupráci děti, ostatní deleguji. Perfektně to funguje na premenstruační syndrom,” říká s úsměvem koučka.
  • Delegování je základem i pro Vědmu (menstruace), ve které je prostor pro reflexi předchozího cyklu a určení směru pro ten další. „Ideální jsou klidové činnosti, malé děti zkuste nalákat na čtení pohádky, nebo si řekněte o pomoc,” uzavírá Eva.

Rozdělte povinnosti podle silných stránek

Foto: Markéta Odvárková

„Co se týká rozdělení povinností v rodině, doporučuji vzít v potaz silné stránky a skupiny talentů. Výsledkem bude třeba netradiční uspořádání a rozdělení rolí, ale na druhou stranu spokojená a fungující rodina,” vysvětluje talentová konzultantka a koučka Markéta Odvárková, která řeší silné i slabé stránky a možnosti jejich využití na základě výsledků testu Strengthfinder 2.0.

Takové testování vychází z 50letého psychologického výzkumu v oblasti pozitivní psychologie, a je zaměřené na to, v čem lidé přirozeně vynikají. „Vaše nejvýraznější talenty se projevují lehkostí, přirozeností a jejich správné používání přináší radost, uspokojení a výborné výsledky. Z vlastní zkušenosti vím, že talenty jsou genderově nezávislé,” říká koučka, která konzultovala ženy – generálky (ovlivňovací talent Command), vysoce empatické muže (vztahový talent Empathy) a mnoho kreativních i výkonných žen i mužů.

Důležitější než samotný test je interpretace jeho výsledků, se kterou Markéta pomáhá. „Až na základě konzultace mi klienti sdělují, že vytěžili z obsáhlého reportu výsledků maximum v podobě nejkritičtějších a nejnosnějších talentů a také odpovědi na své otázky. Zkrátka našli způsob, jak rozdělit povinnosti, třeba v rodinách, podle své přirozenosti,” vysvětluje Markéta.

Rovnováhu hledejte i ve výživě

Foto: Petra Matysová

„Dnešní hektická doba velmi často vede ke skutečnosti, že se ženy v roli matky a podnikatelky ve stravě odbývají. Pokud mají své priority poskládané v pořadí děti, rodina, byznys a ony samotné jako ženy až někde vzadu, je to špatně. Odnáší to jejich fyzické tělo, zdraví a v neposlední řadě i psychika,” upozorňuje koučka Petra Matysová, která se přímo na rovnováhu mezi rodinným a pracovním životem, výživu a sebelásku, zaměřuje.

Zároveň uvádí, že není potřeba dělat vše dokonale a stravovat se pouze zdravě. „Rozumné je hledat si ve stravě a přístupu k výživě rovnováhu. Někdy je důležitější než samotné jídlo to, jak se u něj cítíme a co si o něm v souvislosti se sebou myslíme,” doplňuje Petra.

K tomu, abyste nastavily rozumná a funkční pravidla ve výživě, stravovaly se správně a zároveň netrávily několik hodin denně v kuchyni a po nákupech, doporučuje:

  • Naučte se říkat si o pomoc, zapojte děti, manžela.
  • Delegujte. Nestíháte nakoupit? Může to udělat někdo jiný?
  • Vařte ve velkém. Oběd na dva nebo tři dny, případně zamrazte část na příště.
  • Dělejte velké nákupy jednou týdně, nechoďte do obchodu zbytečně.

A proč je třeba se stravování při podnikání vůbec věnovat? „Nenechte únavu nebo přibývající kila zajít příliš daleko. Pár týdnů, měsíců nebo let vám možná tělo takový přístup bude tolerovat, jenže pak se vše lehce zhroutí jako domeček z karet. Věnujte si proto pozornost hned,” uzavírá Petra.

Který z přístupů jednotlivých kouček s vámi nejvíc souzní? Máte už v některých věcech jasno? Podělte se o své dojmy a zkušenosti se slaďováním rodiny a práce v komentářích na facebooku magazínu.