Podnikání je cestou duchovního rozvoje. A odehrává-li se výhradně nebo alespoň částečně v online prostředí, může to být pěkný fičák. Jeho charakteristikou je totiž rychlost, dynamika, růst, ale zároveň pomíjivost, náročnost i pozlátko. Naštěstí v tom nejste samy. Zkušenosti, jak online světem úspěšně proplouvat a přitom zůstat sami sebou, maximálně osobnostně růst, s vámi sdílí pětice žen ze své vlastní i byznysové perspektivy.

Následujte svůj strach

Jana Jánová

„Kdo by to byl řekl, že vstup do online podnikání se pro mne stane také startem k dalšímu seberozvoji a posunu na duchovní cestě. Online, který svým nastavením jde přímo proti všem doporučením různých svatých mužů a žen, online, že by mohl být cestou k osvícení?“ zamýšlí se Jana Jánová, rebelská koučka a mentorka, která podporuje odvážné ženy na cestě za jejich sny.

Online považuje za rychlý svět plný výrazných osobností, plný inspirace, plný různých úhlů pohledu, které se valí ve velkém tempu. „Právě ta rychlost je výhodou online podnikání, ale může být zároveň stejně rychlou zkázou. Najednou totiž máte pocit, že musíte být všude, že musíte všechno stihnout, že musíte být neustále vidět, že musíte všechno umět a že to musíte dělat stejně nebo podobně jako ostatní, že musíte být dobří a ještě lepší, vlastně úplně nejlepší,“ vyjmenovává Jana a varuje, že v tomhle tempu se rychle dostaví i vyčerpání, frustrace, stagnace nebo až vyhoření.

Podle Jany se totiž v online světě rychle pálí i energie. „Strachy, emoce a stará zranění, která tento tlak na rychlost a dokonalost rozeznívají, jsou ale stále stejně pomalá a drží se nás ze všech sil. A proto doporučuji se k sobě postavit čelem a zodpovědně – je to váš svět, který tvoříte, vaše emoce, zranění i energie. Vy jste tvůrci,“ nabádá Jana.

Jako rebelská koučka doporučuje jednu cestu, která se může zdát na první pohled temná, absurdní či bláznivá. „Následujte svůj strach! Zajímavé je, že už při slově strach se některým sevře prdel… Není to ale o tom, vyhledávat problémy, spíše nezamést je pod koberec,“ vypráví Jana s vědomím, že taková duchovní cesta může být velmi dynamická a není dobré, abyste na ní zůstávali sami.

„Chcete se pohnout z místa, uspět v onlinu, postavit se čelem ke svému splínu, prokouknout matrix, který si tvoříte? Najděte si kouče, mentora či terapeuta. Protože ačkoliv může být cesta onlinem plná dřiny, zklamání a pomíjivých úspěchů, může být zároveň i hravá a jásavá. Online svět je jenom odrazem vašeho světa, můžete ho vnímat jako záludné místo anebo jako místo, kde si můžete hrát a tvořit a zdokonalovat sebe sama. Je jen na vás, kterou cestu si vyberete. Já doporučuji cestu odvahy,“ uzavírá Jana.

Vylaďte energii na kampaň

Hanka Toulavá

„K online podnikání patří prodejní kampaně. Ty jsou transformační cestou na všech rovinách bytí. Vytahují z vás na světlo všechny strachy a obavy, překračujete hranice komfortu a emoce máte jako na houpačce,“ popisuje terapeutka a šamanka pro podnikání Hanka Toulavá, která ukazuje cestu k vnitřní sile a její využíti v podnikání. Pomáhá tam, kde už strategie, marketing a někdy i mindset nestačí.

Kampaň je podle ní nedílnou součásti transformace a návratu zpátky k sobě, které podnikání online přináší. Slouží totiž:

  • jako zrcadlo stinných stránek a strachů;
  • k překonávání mentálních limitů a komfortu;
  • jako učitelka sebelásky a citlivosti k sobě;
  • a také jako archetypální cesta hrdiny, na které naleznete skryté vlastnosti a schopnosti.

Proto je podle Hanky v kampani nutné chovat se citlivě ke své energii i energii svého podnikání. „Kdybyste si měly zapamatovat jen jedno, tak buďte k sobě při kampani pozorní a odpočívejte. A před příští kampaní si najděte někoho, kdo vám pomůže všechny ty strachy a limity najít a vaši energii vyladit. Kampaň tak pro vás bude příjemnějším zážitkem,“ vyzývá Hanka.

Užívejte si každodennost

Lenka Halásová

„On-line podnikateľský svet ma očaril už v roku 2012. Hoci odvtedy neustále v tomto svete niečo podnikám, neživí ma to. Je to pre mňa cesta vlastného rastu a objavovania tvorby života s ľahkosťou a radosťou. Vybrala som si to  ako osobnú „terapiu“ a keďže som si mnoho vecí nemohla nechať len tak pre seba, zdieľam čo žijem a inšpirujem druhých na ich ceste,“ říká Lenka Halásová, facilitátorka Access Bars a Tělesných procesů, která podporuje druhé, aby věděli, že ví a učí nástroje Access Consciousness pro tvorbu života lehkostí, radostí a slávou.

Lenčiným tématem je Život – jak žít každodennost v radosti, lehkosti hojnosti a naplnění, v radostných vztazích s partneremi dětmi, v práci, která vás naplňuje, v prostoru, který vás podporuje, a napojením na své tělo i s lidmi, se kterými jste na jedné vlně. „Prešla som za ten čas od tráum a drámy, k celkom odlišnému vnímaniu. Tušila som, že to ide aj inak. Celkom mi to došlo, keď mi do života prišla modalita Access Consciousness. Začala som pracovať so svojimi myšlienkami, emóciami a pochybnosťami celkom iným spôsobom. Vďaka nástrojom, ktoré mi pomáhajú vyberať si pre svoj život celkom niečo iné, ako to bolo pred pár rokmi, vnímam celkom nové možnosti aj tam, kde som ich doteraz nevidela,“ vypráví.

Tyto nástroje jsou pro ní tak expanzivní, že je učí a sdílí s každým, kdo si je také vybere do svého života. „Trvalo deväť rokov, kým som našla to svoje pravé orechové. Malo to však svoj zmysel a tá cesta je parádna. Nech sa momentálne nachádzate v akejkoľvek fáze svojho online podnikania, položte si jedinú otázku: Užívate si to? Ak áno skvele a Ako sa to zlepší? Ak tápete tiež sa pýtajte: Ako sa to zlepší? Hej Vesmír, ukáž mi, čo všetko je tu možné?“ vybízí Lenka k odpovědím.

Nezůstávejte stejní

Dana Zajíčková

„Rozhodla jsem se podnikat na internetu, abych se po rodičovské nemusela vracet do stavebnictví. Chtěla jsem se věnovat svému synovi, vidět jak roste a podporovat ho v jeho vlastní cestě. Nesmířila jsem se s tím, že budu jen pozorovat, jak ho vychovává systém,“ vypráví Dana Zajíčková, mentorka a stratég v online podnikání.

Hned od začátku pozorovala, jak velký vliv mají na podnikání její přesvědčení i bloky z dětství. „Začala jsem na sobě makat. Moc lidí o mě neví, že jsem se naučila kvantovku, reiky, a další metody, které umí zpracovat bloky a brzdy. Nastavení mysli je v podnikání moc důležité,“ upozorňuje a zároveň bilancuje, co jí to přineslo. „Neumím ani popsat, jak to mám. Snad to přiblíží slova jako harmonie, tady a teď, lehkost, radost, svoboda, hojnost… Musíte to vyzkoušet sami…“

Dana proto radí: „Začněte i vy! Chápu, že máte strach, ale stačí udělat první krok a jít tak do akce. Je to rozhodnutí začít podnikat a důvěřovat správnému vedení. Pro podnikatelky to ale znamená vybrat si také správného mentora, se kterým bude vaše cesta jednodušší a snazší,” doporučuje Dana.

Ideálním mentorem je pro ni ten, kdo rozumí podnikání a umí i pracovat s nastavením mysli. Pomáhá vám tak překonávat strachy nebo je prostě zruší. „Pravděpodobně vám totiž vyplují na povrch věci, které vůbec nečekáte. Důležité je ale zpracovat strachy a brzdy, které na cestě potkáte. Chcete-li růst, nemůžete zůstat stejní,“ uzavírá Dana.

Poznejte sami sebe

Sylva Pekařová

„Svět online podnikání v mém životě otevřel studnici netušených možností a výzev. Můj vnitřní svět doslova vzplál nadšením, cítíla jsem obrovský příval energie, nápadů, flow i všech znamení, která ukazovala správný směr, jak předat ostatním své zkušenosti a know-how skrze své dary a pomáhat tak druhým,“ přibližuje Sylva Pekařová, inspirátorka a motivátorka k vědomému bytí a žití, která učí ženy, jak poznávat a tvořit svůj Vnitřní Svět.

Paralelně se Sylvinými pocity úžasu a nadšení ale začaly vystupovat Stíny, které jí nenápadně, plíživě, ale vytrvale házely klacky pod nohy. „Na co si to tu hraješ holčičko?  Nejsi dost dobrá. Nejsi dost erudovaná. Nejsi dost…. Vědomě jsem musela s těmito myšlenkami a hlasy pracovat. A i když jsou sebepoznávání a spirituální cesta mými celoživotními tématy, byly to mnohdy těžké věci k prozkoumávání a překonávání. Pokud ale podnikáte online věřte, že je to zároveň cesta sebepoznání, která vás v životě neskutečně posune,“ říká Sylva.

Podle ní může na takové cestě pomoci zkušený průvodce, který ví, jak otevřít dveře do vašeho nitra. Pomůže vám čelit nepříjemným pocitům, dá nástroje, jak si v sobě vytvořit podporující a bezpečný prostor pro rozvoj.

Důležitá je ale také práce sama se sebou. „Z vlastní zkušenosti vím, že vnitřní práce je základ pro šťastný, vyrovnaný a naplněný život. Zní to jako klišé? Možná ano, představte si však, že proplouváte životem, čelíte nástrahám a řešíte problémy bez jakýchkoliv vnitřních procesů, uvědomování si a poznávání širších souvislostí. To je jako zametat smetí pod koberec. Nakonec se tam toho nahromadí fakt hodně a udělá to akorát velký bordel,“ shrnuje Sylva.

Moc všem ženám proto přeje, aby se přestaly bát, šly si za svými sny, byly samy sebou a předávaly své dary dále. „I kdyby to mělo před vrcholem znamenat hluboký sestup do temnot vaší duše. Protože právě v té temnotě se ukrývá poklad,“ uzavírá.

Před jaké osobní výzvy vás (online) podnikání staví? A jak se s nimi vyrovnáváte? Kdo vám na vaší cestě pomáhá? Podělte se v komentářích na facebookové stránce magazínu.