Přírodní, netoxická kosmetika je pro mnohé ženy již samozřejmostí. Co může přinést v péči o vlasy nebo pleť ? A jak se vyhnout umělým zásahům do kontur obličeje? Zapojte intuici, správné používání zdravých ingrediencí i pohyb místo injekcí. Tři ženy sdílí tipy na péči o své tělo, které je neoddělitelně propojeno také s vaším vnitřním nastavením. I tomu přírodní (nebo přirozené) přístupy napomáhají.
Vlasy – koruna vnější i vnitřní krásy
„Eva je podnikatelka a pracuje se ženami. Jednoho dne vyhodila všechny šampony, kondicionéry i tužidla a začala používat Živou péči. Patří do ní třeba mouka, mydlice, žloutky a ajurvédské bylinky,“ vypráví Hana Moneam, mentorka intuitivní péče o vlasy a pokožku.
Její klientka se tak rozhodla, protože hledala přírodní způsob péče o své tělo. „Protože miluje tradice a vůně bylin jí připomíná milované dětství u babičky. A taky proto, že touží po minimalismu, udržitelnosti a ekologickém způsobu života,“ povídá Hana a doplňuje příběh:
Kamarádky si klepaly na čelo. Mouku na mytí? Pudink místo suchého šamponu? Vařit si šampon z kaštanů? To bych si teda na hlavu nedala. Přece nebudu chodit kanály s mastnou hlavou. Eva jim to nevymlouvala. Po čase se jí ale ostatní začali ptát, co používá. Nevěřily, že zůstala u svého bláznivého nápadu s moukou. Měla totiž vlasy mnohem delší, vypadaly zdravější, měly větší objem. Eva začala celkově víc zářit. Nejen její vlasy, ale také oči a duše.
Eva také přiznala svou barvu i první šediny. Proč se rozhodla k tomuto kroku? Protože získala více svobody. Prohloubila tím navíc napojení na svoji intuici a podpořila vnitřní klid. Přijala sebe samou takovou, jaká je.
„Takových žen je čím dál víc. Patřím mezi ně i já. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit jak Živou péči, tak návrat ke své přirozenosti a pravdivosti – k přiznání své barvy vlasů. Stojí to za to, ta svoboda, lehkost a klid je k nezaplacení,“ uzavírá Hana.
Olejová péče o pleť
„Účinná přírodní péče o pleť zahrnuje tři nezbytné kroky – čištění, pleťovou vodu a oleje,“ říká Magdalena Michlová, kosmetička v salonu Hýčkaná přírodou a lektorka, která učí ženy jednoduchou a rychlou péči o pleť a ostatním kosmetičkám předává své znalosti a zkušenosti.
„První věc, kterou byste při pravidelné péči měla použít je čištění. Máte možnost si vybrat z řady produktů od čistě přírodních olejů, hydrofilních olejů, bylinných přípravků obsahujících přírodní saponiny (jako třeba mydlice lékařská) až po gely. Vybírejte vždy podle toho, co je vám příjemné na pleti a vždy dobře a pečlivě z pleti umyjte!“ nabádá Magdalena
Dalším krokem je podle ní pleťová voda. „Skvěle poslouží květové vody (nebo také jinak hydroláty). Nejčastěji je potkáte se jmény květin a bylinek, ze kterých byly vyrobené – růže, levandule, máta, chrpa, jasmín a další. Díky nim dodáte pleti nejen dostatečnou hydrataci, ale pleť bude mít perfektní podmínky pro svou rychlou regeneraci a obnovu přirozené ochranné vrstvy pokožky,“ vysvětluje.
Posledním krok vidí Magdalena v použití oleje. „Jsou milované i zatracované… I já jim musela přijít na chuť. Ale pokud pochopíte, jak fungují, odmění vás krásnou a vyživenou pletí,“ říká a upozorňuje, že je však potřeba dodržet dvě pravidla:
- Olej vždy musí přijít na vlhkou až mokrou pleť. Oleje totiž samy od sebe pleť nehydratují. Dodají pouze aktivní složky, které mohou vaši pleť vyživit. A pokud přijdou na suchou pleť, hůř se uvolní aktivní látky.
- Na pleť patří 3 – 4 kapky oleje, ne víc. „A tady dělají ženy zásadní chybu – nalijí olej na ruce a šup s ním na obličej, pěkně v pořádné vrstvě, když je to tak zdravé. Pak si ale zadělávají na problémy, jako jsou pupínky, mastná a lesklá pleť, nebo přidušená pokožka,“ upozorňuje Magdalena.
Posilovna obličeje
„Bylo mi 34 let, když mě pohled do zrcadla vůbec netěšil a ještě jsem začala od okolí slyšet, ať se pořád nemračím. Jenže já se nemračila, aspoň ne vědomě. Začaly se mi jen prohlubovat vrásky mezi obočím a ‚mračivky‘ tam byly i když jsem zrovna žádnou mimikou nevyjadřovala hněv nebo nespokojenost. Dokonce jsem si všimla, že z toho mračení mám i spadenější jedno horní oční víčko,“ vypráví Lenka Plachá, lektorka obličejové FaceLift Yogy o období, kdy si začala připadat stará, nehezká a vyhýbala se i focení.
Vyhodila postupně několik tisíc za neúčinné krémy a uvažovala o botoxu. Pročítala zkušenosti žen a byla překvapená u kolika z nich se nedostavil výsledek, který očekávaly. Cítily se nepřirozeně a jiným zase nadšení z výsledku vydrželo jen dva měsíce, než se čelo začalo vracet do původního stavu. Nakonec byl výsledek horší, než na začátku a vůbec tuto invazivní metodu omlazování pleti nedoporučovaly.
„To, že vrásky mít nechci jsem věděla, ale jak na ně jít přirozenou cestou, která bude v souladu s tělem? Pak mě něco napadlo. Určitě jste si také všimly, že věkem a vlivem gravitace svaly našeho těla ochabují a pokožka na jejich povrchu začíná nevzhledně viset. Chodím do fitka, cvičím jógu a vím, jaký je na těle vidět rozdíl, když cvičím a když ne. Při cvičení tělo vypadá pevnější, vypnutější a mladší.
A co když tento princip jde aplikovat i na obličeji? Tam je totiž svalů téměř šedesát,“ říká Lenka, jak objevila obličejovou Facelift Yogu.
Jedná se o omlazující sestavu cviků a masáží pro obličej, krk a dekolt, která zpevní svaly obličeje, vypíná tak pokožku na jejich povrchu, podporuje znovu obnovení tvorby kolagenu a elastinu. „Studovala jsem principy a souvislosti. Třeba, že ochablý a povolený čelní sval způsobuje povislá horní víčka nebo že stres se ukládá do svalů mezi obočím a způsobuje tak vrásky ‚mračivky‘, že správným posilováním ústního kruhového svalu můžete mít plnější rty, zjemnit nosoretní vrásky nebo dvojitou bradu, celkově tak omladit svůj obličej,“ vysvětluje.
Lenka vyzkoušela toto veselé ‚ksichtění‘ na sobě a hned věděla, že tuto metodu musí začít šířit mezi ženy. „Každá by měla mít možnost volby a vědět, že existuje přirozený způsob omlazování tváře bez jehel, skalpelu a chemie,“ uzavírá Lenka, která ve svých kurzech tuto techniku ženy učí jednoduše, hravě a účinně.
Jaké přírodní produkty nebo metody používáte? Opečováváte vlasy, obličej nebo celé tělo? Podělte se v komentáři na facebookové stránce magazínu.