Hojnost se nejčastěji vztahuje k penězům. Čeho všeho by se vám ale líbilo mít víc než dostatek, ať už v soukromém životě nebo podnikání? Záleží jen na vás, vašem mindsetu a v případě peněz také vzdělání v oblasti financí. Alespoň na tom se shoduje sedm odbornic, které s tématem hojnosti a finanční svobody dnes a denně pracují. 

Tvořte vědomě svůj život

Petra Guhlová Adams

Hojnost netvoříme. Hojnost je všude okolo nás. My tvoříme limity, které nás od ní oddělují,“ říká Petra Guhlová Adams, celostní transformační koučka, která učí ambiciózní ženy práci na nastavení mysli a vnitřní energie. Jak přemýšlíme a čemu věříme totiž podle ní ovlivní to, jak se cítíme, co děláme. A co děláme utváří náš svět. „Skrz změnu myšlení tak můžeme přímo vědomě tvořit svůj život,” vysvětluje. 

Základem úspěchu je podle Petry nastavit se na emoce dostatku a vděčnostiPtáte se, proč se cítit vděčně za něco, co nemáte? „Protože kam dáváte pozornost, tam dáváte energii a kam dáváte energii, to tvoříte,” odpovídá Petra s tím, že emoce nedostatku a strádání nás oddělují od proudu hojnosti, který je jako mohutná řeka. Tvoříme mentální přehrady, emoční pouště a zahnilá jezírka starých křivd. Přichází ztráty, nečekané výdaje…víc nedostatku a strádání.

„Skrz vědomou práci na emočních blocích a limitujícím mentálním nastavení jde aktivně měnit vztah k hojnosti, vědomě tvořit pocit vděčnosti a z tohoto bodu jednat. Řízená meditace hojnosti pak podpoří a ukotví tento pocit v, otvírá nás vědomému přijímání,” popisuje Petra cestu, na které najednou přichází nečekané odměny v práci, více zakázek, dárky… 

Hledejte hojnost okolo sebe. Je to pitná voda, dobří přátele, pohodlí domova… Odevzdejte se vděčnosti za tyto dary. Otevřete se nekonečným možnostem, jak k vám hojnost může proudit. Dovolte si přijímat. A sledujte, co se stane,” uzavírá.

Nastavte si správnou cenu

Magdalena Čevelová

„Podnikáte? Pak je pro vás důležitou cestou k hojnosti cenotvorba. Správná cena vám pomůže nastavit si byznys tak, aby vydělával a přitahoval ty správné zákazníky. A vám v něm bylo dobře,” uvádí marketingová čarodějnice Magdalena Čevelová.

Cenu podle ní ovlivňují dva hlavní faktory – hodnota, kterou vnímá zákazník, a vaše ochota si říct o peníze. „Dobrá zpráva je, že obě lze ovlivnit. Na tu první funguje marketing. A na tu druhou sebepoznání a cílená práce s finančními bloky,” dodává Magdalena a doporučuje si při nastavení ceny ve službách položit tyto 4 otázky:

  • Kolik peněz chci měsíčně vydělávat? Výsledná částka by měla nejen pokrýt náklady, ale i odrážet vaše představy o tom, jak dobře se chcete mít.
  • Kolik času chci denně věnovat práci? Nastavte si jen tolik, aby váš život nebyl jenom práce. Nezapomeňte, že ne všechny hodiny můžete někomu vyfakturovat. Nějaký čas vám zabere administrativa, účetnictví, sebevzdělávání a vlastní marketing.
  • Kdo je můj ideální zákazník? Váš klient není každý. Čím víc informací máte o lidech, se kterými chcete pracovat, tím snazší pro vás bude vytvořit jim ceník na míru.
  • Na jakých zakázkách chci pracovat? Definujte si, co chcete dělat. Jak vypadá ideální zakázka, co všechno zahrnuje a jak dlouho trvá.

„Správná cena je taková, se kterou jste vnitřně v souladu. Sedí jak vašemu rozumu, tak pocitům a intuici,” uzavírá Magdalena s tím, že nastavit si takovou cenu vám pomůže třeba její videokurz.

Uzdravte vztah vaší duše s penězi

Eva Horká

„Občas mi píšou ženy, že až budou mít vyděláno, tak se na mě obrátí a začnou investovat. A já jim odpovídám, že investování není o penězích, ale o sebelásce. Je to stejné, jako byste si řekly, že začnete cvičit až zhubnete,” říká mentorka osobního rozvoje a terapeutka hojnosti Eva Horká, která pomáhá ženám odstranit podvědomé bloky, mající vliv na jejich finanční situaci a životní spokojenost. 

Eva také učí obchodovat na měnové burze Forex, což podle ní není ani tak o strategiích, jako právě o finančním mindsetu.

„Se sebeláskou je tu paralela ta, že investujete samy pro sebe, samy do sebe, do své klidné a pohodové budoucnosti, do svého růstu. A čím dříve si to dovolíte, tím lépe pro vás. Nejde o to začít, až budete mít hodně peněz. Jde o to vytvořit si zvyk jako projev sebelásky a dávat výplatu (ať je jakkoli malá) nejdřív sobě. Tu neutratit za věci, které v důsledku ani nepotřebujete. To by bylo jen potvrzení myšlení nedostatku, ve kterém hojnost neroste. Vědomí hojnosti, totiž nepotřebuje víc, ono ví, že je všeho dostatek,” vysvětluje Eva.

A jestli vnímáte, že právě toto je téma, které ve vás neproudí, doporučuje zjistit, jaké jsou 3 bloky v hojnosti a inspirovat se také kroky, jak z nich ven.

Získejte svobodu v hojnosti

Dáda Frenclová

„Je potřeba začít s tím, proč chcete mít v životě víc peněz i času. Vaše proč je tím generátorem energie, povzbuzením, ale také mapou k vašim snům a přáním. V hojnosti pak získáte svobodu a díky ní možnosti,” říká Dáda Frenclová, původně chudá holka z paneláku, nyní investorka a money action leader.

K tomu, abyste opravdu získali hojnost a svobodu, budete podle Dády ještě potřebovat:

  • Přátele a lidi, kteří vás vždy podrží a podpoří, v životě jsou i slabé chvilky a vesmír nás zkouší, co jsme ochotni udělat.
  • Vytrvalost a houževnatost, milionářem se člověk nestává přes noc (pokud nevyhraje v loterii, nebo nemá bohaté předky).
  • Chtít se učit nové dovednosti a zkoušet různé možnosti, které jste třeba ještě včera neznali.
  • Nevzdávat se, když se něco nepovede, učení dělá mistra.
  • Trpělivost, postupovat krok za krokem, cíleně a smysluplně, vše je pokrok.
  • Vzdělávat se, trávit čas s bohatšími lidmi a nasávat energii hojnosti.
  • Jít do akce, protože bez akce není reakce, a jen pouhým mindsetem, i když by byl sebelepší, milionářem nikdy nebudete.

„Tím, že uděláte svůj život svobodnější, obohatíte život celé rodiny, přátel a celé planety,” uzavírá Dáda, která vám s tím může pomoci v online programu.

Usilujte o finanční nezávislost, tu vaši

Zuzka Vitková

„Co pro vás znamená finanční nezávislost? Podle některých pouček nastává tehdy, jestliže k vám každý měsíc bezpracně, tedy klidně ležením na pláži, dorazí dostatek peněz na pokrytí všech vašich výdajů. Ale ne každá žena si ji představuje právě takto,” říká Zuzka Vitková, popularizátorka finanční nezávislosti žen.

Zuzka společně se svými klientkami vypozorovala další možnosti, které pro ženy znamenají pocit finanční nezávislosti:

  • Vlastní podnikání – Mít šéfa, který rozhoduje o tom, kolik si vyděláte? To je pro mnoho žen něco, kvůli čemu se cítí v podřízené pozici (byť vysoké nebo manažerské). Nemožnost ovlivnit výši svého výdělku nevede k finanční nezávislosti – může k ní ale vést vlastní podnikání. 
  • Nemít dluhy – Pocit svobody si ženy nedokážou vychutnat, pokud musí část svého výdělku odvádět někam pryč – na splátky. Ať už jde o menší částky, nebo milionové hodnoty, princip je vždy stejný. Nemuset se o své vydělané peníze s nikým dělit a užívat si je podle svého. 
  • Zajistit si vlastní příjem – V životě ženy mohou nastat období, kdy její stabilní příjem rapidně klesne a nebo dočasně žádný netvoří. Typicky to bývá během mateřské nebo rodičovské dovolené, případně během dlouhodobé nemoci. V takovém případě mohou být ženy závislé na příjmech od partnera nebo státu. Pokud žena touží po finanční nezávislosti i v této době, je ideální se na ni buď připravit dopředu nebo najít způsob, jak být finančně aktivní i během této doby.

Finanční nezávislost tedy není jen pro vyvolené. Naopak každá z nás může najít svůj pocit nezávislosti a postupně, malými krůčky se k němu vydat,” nabádá finanční koučka Zuzka s tím, že na této cestě vám může pomoci i bezplatný e-book, shrnující nejčastějších 5 chyb, které ženy při cestě k finanční nezávislosti dělají, a také to, jak se jim vyhnout. 

Investujte do fyzických kovů

Kristýna Maková

„V případě hojnosti a finanční nezávislosti je mindset důležitý, ale neobejdete se ani bez praktických kroků. A tím nemám na mysli jen znalost finančních produktů, které bychom všichni „měli mít“, abychom byli zodpovědní, abychom se postarali o sebe a své blízké, zajistili se na stáří a podobně. Alternativou investic do finančních produktů můžou být komodity – konkrétně fyzické kovy. Zlato. Stříbro. Nebo i platina,” říká Kristýna Maková, která spolupracuje se společností Golden Gate.

Nákup investičních kovů je podle Kristýny velmi bezpečný a jednoduchý způsob, jak ochránit majetek před inflací nebo v dobách větší nejistoty, či dokonce krize. „Taková období totiž kovům svědčí a čím menší důvěru mají lidé v peníze, tím víc stoupá cena těchto komodit. Navíc, pro základní orientaci je to investice, kterou lze pochopit snáz, než akciový trh nebo složitější finanční produkty či fondy,” vysvětluje Kristýna.

Fyzické kovy nejsou investicí na týdny nebo měsíce, ale spíš roky. Mají ovšem mnoho nesporných výhod, které z nich dělají velmi zajímavou možnost, jak diverzifikovat svoje investiční portfolio. Co tedy platí pro tyto investice v případě fyzických osob?

  • Anonymita vlastnictví: Zlato, stříbro i platinu vlastníte anonymně, neexistuje registr, ve kterém by byl záznam o tom, kolik cihliček, slitků nebo mincí máte.
  • Bez daně z příjmu: Pokud vyděláte na jejich prodeji, neplatíte daň z příjmu.
  • Bez DPH: Na zlato se nevztahuje DPH. Na stříbro a platinu ovšem ano, tam si připlatíte při nákupu, při výkupu se vám pak DPH už zpátky nevrátí. A s tím je taky třeba počítat.

A jak podle Kristýny vůbec začít? „Na úvod je dobré si ujasnit, jak vybírat společnost, od které můžete kovy nakoupit, na co si dát pozor, zda je to investice vhodná právě pro vás nebo i to, jak pak můžete kovy zase prodat,” uzavírá certifikovaná poradkyně pro investice do fyzického zlata a stříbra

Buďte finančně zodpovědní, vzdělávejte se

Veronika Kalátová

„Klíčem k finanční spokojenosti je finanční zodpovědnost,“ říká Veronika Kalátová, konzultantka a lektorka finančního vzdělávání. „Již 25 let sleduji ve finančním světě, jak jsou lidé zmatení, ztraceni, okrádáni a manipulováni. Rozhodla jsem se to změnit,” vypráví Veronika, autorka projektu Finanční zralost, který se zabývá nejen finanční gramotností, ale právě pomáhá rozvíjet kritické myšlení ve financích, předcházet chybám, minimalizovat poplatky, maximalizovat zisky a sebeobraně při případné manipulaci. 

„Mít ucelené informace proč, co a jak s penězi, považuji v dnešní společnosti za víc než důležité. Patří mezi ně i tipy, jak se připravit na jednání s finančními poradci a bankéři, ale i metody pro rodiče, jak rozvíjet finanční zodpovědnost dětí,” říká Veronika, která připravila kurzy pro žáky, studenty, pedagogy i rodiče a problematice se věnuje i ve vlastní knize.

 

Co pro vás znamená hojnost? Máte rádi peníze? Jak rozšiřujete své finance? Podělte se o svůj názor na tipy od zmíněných odbornic na facebookové stránce magazínu.