Peníze jsou novodobé volební lístky. Můžete s nimi nakládat podle svého uvážení, v souladu s vlastními hodnotami. U žen mezi ty stále častější patří udržitelnost a ekologie. Promítají se do oblasti nákupního chování i investic. Konkrétní způsoby přibližují tři finanční mentorky a lektorky. Efektivní i ekologická správa financí ale nemůže začít u ničeho jiného než u budování finanční rezervy. 

Budování finanční rezervy

Anežka Mičánková - finanční rezerva

Anežka Mičánková

„Nejdůležitější krok na cestě k budování finanční rezervy je zjistit, jak na tom vlastně jste,” říká finanční mentorka a lektorka vědomého zacházení s penězi Anežka Mičánková. K tomu podle ní slouží vytvoření přehledu příjmů a výdajů. „Sepište si všechny své průměrné měsíční příjmy a výdaje a okamžitě víte, kolik peněz si můžete odložit. Rozhodně se vyplatí využít síly automatizace a nastavit si následně trvalý příkaz,“ doporučuje.

Může se však stát, že nemáte peníze navíc. I s tím se dá podle Anežky pracovat: „Osvědčilo se mi transformační sledování výdajů. Minimálně celý měsíc je třeba skutečně vědomě sledovat své výdaje a rozdělit si je na důležité, potřebné, doplňkové a zbytné. Co kam zařadíte si zvolte sami. Vím, že je to náročné a určitě se vám nebude vždy chtít, ale výsledky jsou k nezaplacení. Ve svém rozpočtu pak naprosto přirozeně najdete volné peníze.“

Dvacetikorunová výzva

Anežce osobně nejvíc při hledání volných peněz v rozpočtu pomáhá ekologie. Protože co je nejvíc ekonomické a ekologické zároveň? Nespotřebovávat a nenakupovat. „Vyzkoušejte si dvacetikorunovou výzvu,“ nabádá. „Spočívá v tom najít každý den dvacet korun, které si odložíte, protože něco nekoupíte – např. kávu s sebou, místo dvou kopečků zmrzliny si dáte jen jeden a podobně. Kreativitě se meze nekladou. Jednoduchou matematikou pak z dvacky denně vznikne 600 korun měsíčně a 7 200 korun ročně,“ vysvětluje finanční mentorka s tím, že víc o výzvě najdete na jejím instagramu nebo pod hashtagem #20kcvyzva.

Zásada prázdného účtu

Další užitečný pomocník při budování rezervy je zásada prázdného účtu. Spočívá v tom, držet na běžném účtu co nejméně peněz a přebytek mít někde bokem. „Psychologicky tak nad nákupy více přemýšlíte, nepořizujete zbytečnosti. Není účelem se stresovat, ale otevřít mysl kreativitě, abyste si poradili i s menším obnosem peněz. Reálně totiž peníze máte, jen ne hned k dispozici. Například si přípravíte jídlo jen z toho, co máte doma,“ přibližuje Anežka.

Oddělené účty

Možností, jak najít volné peníze ve svém rozpočtu je podle ní spousta. Je však možné, že i tak se vám nepodaří rezervu udržet. Při jejím tvoření je nejčastější chybou velmi rychlá dostupnost peněz. „Nejlepší je proto mít železnou rezervu bokem od běžného účtu, ideálně u jiné společnosti, aby nebylo možné okamžitě peníze převést. Tak bude vaše rezerva pěkně v bezpečí a bude krásně růst,“ uzavírá Anežka Mičánková, která pomáhá ženám udělat první kroky ke své finanční nezávislosti skrze projekt Finančně nezávislá.

 

Jak začít investovat

Marie Sychrová - Život investorky

Marie Sychrová

„Když začínáte s jakoukoliv činností, měli byste si stanovit finanční cíle, kterých chcete dosáhnout nebo, chcete-li, určité mety na vaší cestě,“ říká finanční specialistka a money mentorka Marie Sychrová. Ty se dají rozdělit na krátkodobé do 3 let, střednědobé 4 – 10 let a dlouhodobé nad 10 let. Až od těchto cílů se potom odvíjí výběr investičních nástrojů.

Když máte jasno, v tom co chcete, kdy to chcete a kolik na to budete potřebovat, můžete začít s finančním plánováním a hledat vhodné cesty, jak si své cíle můžete splnit,“ vysvětluje zakladatelka projektu Život investorky, který má za cíl přivést více žen k investování.

Co je stěžejní u jednotlivých cílů?

  • U krátkodobých cílů je to hlavně ochrana hodnoty proti působení inflace a velmi dobrá dostupnost (likvidita) finančních prostředků. Proto pro takové cíle zvolte konzervativnější produkty, jako jsou spořící nebo termínované účty popř. úročená hotovost.
  • U střednědobých cílů si můžete dovolit trochu zariskovat za účelem vyššího zhodnocení. Do portfolia bych zde volila klidně nemovitostní nebo dluhopisové fondy, vhodné může být za určitých podmínek také stavební spoření.
  • Na dlouhodobé cíle jsou naopak vhodné akcie, akciové fondy nebo ETF. Dlouhodobý horizont podstatně snižuje rizikovost těchto produktů a zároveň výnosy dokážou s přehledem překonávat inflaci až o 7 % ročně. Takto se tvoří majetek na důchod. „Rovněž je možné využít alternativní investice jako jsou kryptoměny, moje doporučení je neinvestovat do nich ale více než 10 % portfolia,“ uzavírá Marie Sychrová. 

Ekologie a etika ve financích

Pavla Wernerová - ekologické investování

Pavla Wernerová

„S čím se často setkávám u žen, a poměrně se v tom liší oproti investování u mužů,  je to, že ženy kladou důraz nejenom na ekonomickou stránku investic, ale i tu etickou a ekologickou,“ všímá si Pavla Wernerová, poradkyně v oblasti ekologického investování a lektorka finanční gramotnosti.

Má zkušenost s tím, že ženy častěji nechtějí investovat do oblastí, které jsou v rozporu s jejich hodnotami. Bývá to například fosilní průmysl, tabákové firmy anebo firmy, které testují na zvířatech. Naopak co ženám často dává smysl, jsou obnovitelné zdroje, oblast vodohospodářství nebo například zajímavé lokální firmy.

I tyto požadavky mají podle Pavly své řešení. „Pokud například řešíte dlouhodobé investice, pravděpodobně budete volit pro své portfolio některé z akciových fondů. V tomto případě můžete zvolit některý z fondů s kritériem ESG, což jsou fondy, které řeší environmentální, společenskou a manažerskou odpovědnost zahrnutých firem. V případě, že chcete být důslednější, pečlivě zkoumejte, jak daný fond investuje,“ nabádá Pavla.

Podívat se můžete například do tzv. factsheetu, což je informační, veřejně dostupný dokument, v rámci které fond zveřejňuje svoji strategii, jestli vylučuje investování do některých průmyslů. Na trhu jsou dostupné fondy, které odmítají investovat právě například do fosilních paliv, zbraní či tabáku.  

Čím si investování zjednodušit?

V případě, že vám vybírání udržitelných fondů připadá složité, je možnost využít některé z automatizovaných platforem, které dlouhodobé investování usnadňují a zároveň nabízí udržitelnější varianty. Pavla osobně doporučuje platformu Portu, která umožňuje několik tematických investičních strategií, některé z nich zaměřené i na zelené formy investování.

„Na krátké investiční období využívám jako nástroj pro budování pravidelného pasivního příjmu peer-to-business půjčky (půjčky firmám). Nejraději mám platformu Fingood, která zprostředkovává investice do mnoha zajímavých lokálních firem. Tímto způsobem jsem v minulosti investovala například do truhlářství, Remosky anebo výrobce ložního prádla z přírodních bio materiálů,“ přibližuje zakladatelka projektu Za lepší život, jehož cílem je rozšiřovat téma udržitelnosti ve všech sférách života: v domácnosti, podnikání a i ve financích. 

Investovat v souladu s vlastními hodnotami je podle ní možné vždy. Jen je potřeba znát jednotlivé možnosti. „Zároveň nemusíte obětovat ekonomický zisk pro to, abyste dělaly ekologičtější volby svými penězi. Ekologie s ekonomikou může jít krásně ruku v ruce, pokud budete opravdu chtít,“ uzavírá Pavla Wernerová.

Tvoříte si finanční rezervu? Zamýšlíte se nad tím, do čeho investujete? Vnímáte peníze jako novodobé volební lístky? Podělte se s ostatními v komentáři na facebookové stránce magazínu.