V Česku existují programy a akcelerátory zaměřené na začátky či rozvoj podnikání žen. Těch totiž stále podniká výrazně méně než mužů. Je proto potřeba podpora v podobě rozvoje potenciálu, zvýšení sebevědomí, ale i překonávání překážek, se kterými se specificky ženy v podnikání potýkají. Tři takové programy – AWE, Akademii pro budoucí zakladatelky a Silnější hybatele – přibližují jejich úspěšné absolventky.

Klára Hrdá: Akademie pro začínající podnikatelky (AWE)

Akademii pro začínající podnikatelky (AWE) absolvovala Klára Hrdá, zakladatelka občanské iniciativy Semínkovna a autorka projektu Semenařím se Semínkovnou. Její vizí je svět, kde si každý umí vypěstovat vlastní potravu od semínka k semínku.

Klára Hrdá (Foto: AWE)

Klára Hrdá – Semenařím se Semínkovnou (Foto: AWE)

„Do akademie jsem vstupovala rok po odchodu na svou třetí mateřskou dovolenou, která pro mě představovala čas a šanci provést ve svém životě kompletní restart. Rok jsem se intenzivně věnovala sama sobě, praktikovala jsem mindfulness, nabírala psychické i fyzické síly a přemýšlela, kam dál. Když na mě náhodou vyskočila informace o otevření přihlášek, řekla jsem si, že to je osud a výzva, kterou chci přijmout. Že je to šance, jak najít cestu k tomu, postavit se na vlastní nohy

V roce 2015 jsem v Česku odstartovala iniciativu zaměřenou na propagaci domácího semenaření a přírodního zahradničení nazvanou Semínkovna. Ačkoliv si iniciativa získala zájem veřejnosti, tak jsem veškerou práci s ní spojenou dělala čistě na dobrovolné bázi, ve svém volném čase a finančně jsem ji spíše dotovala. 

Rozhodla jsem se, že je na čase to změnit a zkusit najít si cestu, jak udělat mou práci na tomto projektu, který se stal mým posláním, finančně udržitelnou. Jednak proto, abych se mu mohla naplno věnovat a také proto, abych ho mohla dál rozvíjet a posouvat

Během programu v mé hlavě postupně vykrystalizovala myšlenka na online vzdělávací akademii zaměřenou na základy semenaření, což byla cesta, která mi dávala ze všeho největší smysl. Díky AWE jsem si tuto ideu přetvořila do života schopného byznys plánu. V červnu jsem pak program opouštěla s jasnou vizí, kam chci jít dál.

Pro mě osobně to byl neskutečný restart. Když jsem do AWE šla, vlastně jsem ani nevěděla, co od toho můžu čekat. Nemyslela jsem si, že se to celé nějak dotkne mne samotné. Začínala jsem se sebevědomím na nule. Nepovažovala jsem se za ženu s podnikavým duchem. Nicméně někdy v druhé polovině programu, jak můj projekt začal získávat jasnější obrysy, jsem si postupně začala víc a víc věřit

Klára Hrdá - AWE

Klára Hrdá zvítězila v Akademii pro začínající podnikatelky (AWE) 2022

Přesto jsem se do závěrečné soutěže málem nepřihlásila. Nakonec mi hodně pomohla podpora mentorky a ostatních holek ze skupiny. Odnáším si tedy zejména to, že když věříme sami v sebe, dokážeme cokoliv. Navíc se v programu podařilo vytvořit skupinu skvělých žen, s nimiž jsem i nadále v kontaktu a jsou pro mě velkou inspirací i podporou. To považuji já osobně za jeden z největších přínosů této akademie. 

Díky výhře v závěrečné soutěži jsem měla možnost prezentovat svůj projekt na mezinárodní online konferenci. I zde následně spontánně vznikla skupina s dalšími účastnicemi AWE z jiných zemí, s nimiž se pravidelně potkáváme na online mastermindech. Zpracovaný byznys plán a nacvičený pitch mi také otevřel dveře do dalších programů, mimo jiné do akcelerátoru Empowering women in Agrifood.“

Academy for Women Entrepreneurs (AWE)

AWE je certifikovaný vzdělávací projekt, určený ženám, které plánují začít s podnikáním nebo jejich byznys není starší 3 let.  Studium je založeno na programu vyvinutém prestižní Thunderbird School of Global Management Arizonské státní univerzity. Během čtyř měsíců na účastnice čeká 13 online lekcí v angličtině, které doprovází pravidelná týdenní setkávání v češtině, s lokálními facilitátorkami i podpora v komunitě. V Česku akademii organizuje BPW ČR za podpory Velvyslanectví USA v ČR. Uzávěrka přihlášek pro rok 2023 je 31. ledna.

Eva Zubec: Akademie pro budoucí zakladatelky 

Akademii pro budoucí zakladatelky absolvovala Eva Zubec, autorka projektu Císařovnám, předsedkyně vznikajícího spolku a markeťačka, které do života neplánovaně vstoupil císařský řez. Poslední roky se věnuje značkám zaměřeným na ženy a jejich wellbeing, nyní si vytvořila jednu vlastní

Eva Zubec Císařovnám

Eva Zubec – Císařovnám (Foto: Adam Dvořák)

„Projekt Císařovnám jsem měla v hlavě od svého prvního porodu, který skončil po mnoha hodinách akutním císařským řezem. Během týdne v porodnici se stala spousta prapodivných situací, které mi vnukly nápad vytvořit něco, co by pomohlo ženám podobnou zkušeností projít lépe – klidněji, se všemi informacemi a s vyšší sebedůvěrou.

Nicméně se dvěma malými dětmi bylo náročné projekt rozjíždět úplně po vlastní ose, chyběl čas a zdroj motivace, který by mě dlouhodobě udržel v tvůrčím procesu. Navíc jsem od prvního porodu nepřetržitě i při rodičovské pracovala a teprve po třech letech si dovolila na chvíli vypnout a pár měsíců být ‘jen’ máma. Dlouho jsem také přemýšlela o tom, jestli je vůbec podobný projekt potřebný, jestli ženy císařský řez řeší tolik jako já.

V první řadě jsem díky Akademii dostala k dispozici naprosto hájený čas, kdy jsem se po letech mohla věnovat pouze sobě a svému projektu. Měla jsem najednou prostor udělat výzkum, kontaktovat lidi, kteří by mi poradili nebo se rovnou zapojili nebo se zamyslet na funkčním byznys modelem. Offline setkávání s dalšími studentkami mi dávalo možnost říkat si o průběžnou zpětnou vazbu, pravidelné přednášky mě zase nutily nepolevit a projekt krůček po krůčku posouvat dál.

Eva Zubec

Eva Zubec při prezentaci v Akademii pro budoucí zakladatelky (Foto: Nicola Zörkler)

Za velmi cennou zkušenost považuji také speed mentoring, v rámci kterého jsem dostala spoustu zpětné vazby, zkušených byznysových doporučení i poslední potřebné nakopnutí k tomu, abych projekt pustila ven. Finální galavečer na americké ambasádě byl asi největším motivátorem. Díky němu jsem shromáždila všechnu tu několikaměsíční práci a nacpala ji do tříminutového pitche, který nyní stále využívám při komunikaci s potenciálními investory a partnery projektu.

Kromě přednášek vám Akademie dá hlavně komunitu dalších padesáti bezva holek, které nabídnou pomocnou ruku, když to budete chtít vzdát. Během setkání je spousta prostoru na sdílení témat osobního charakteru, třeba souvisejících s postavením žen na trhu práce nebo skloubení role mámy a podnikatelky, kterým dává Akademie absolutní safespace. Holky z marketingu navíc nabízejí velmi přívětivé stipendijní podmínky pro ženy ve zhoršených životních situacích, třeba právě pro ty na rodičovské, studentky nebo starší 50let.

Pokud vstupujete do programu s vizí, že po jejím skončení založíte byznys, doporučila bych následující:

  • Ptejte se. Všech a na všechno, co potřebujete vědět. 
  • Zahoďte zábrany a nebojte se říct si o pomoc – o propojení s člověkem, o slevu v začátku projektu nebo o názor někoho zkušenějšího. Málokdy přijde ne jako odpověď. 
  • Držte si kolem sebe pozitivní bublinu. Měla jsem štěstí na skupinku skvělých holek, v rámci které jsme se podporovaly až do finálního pitche. 
  • Nepodceňte přípravu na finální pitch. Následujte rady lektorů a mentorů, zaměřte se na obsah i vizuální stránku prezentace, domluvte si s dalšími studentkami generálku a pilujte ho. Je to výsledek vaší několikaměsíční práce, prodejte ji, jak nejlíp umíte. 
  • A jedno speciálně pro mámy: Nemějte výčitky, pokud práce na projektu bude vyžadovat, aby děti zhlédly jeden díl Krtka navíc. Na konci dne budou mít spokojenou mámu, která se věnuje něčemu, co ji baví a naplňuje. Zapojte záchrannou síť babiček, tet a strejdů na hlídání a dopřejte si tenhle omezený čas na sebe. Vyplatí se to.“   

Akademie pro budoucí zakladatelky

Program vzdělávací platformy a komunity Holky z Marketingu pomáhá ženám během čtyř měsíců vymyslet a rozjet vlastní podnikání. Nejprve metodou Design Thinking specifikovat podnikatelský nápad, poté formou přednášek a networkingových setkání získat potřebné dovednosti k podnikání a následně využít individuální podporu od mentorů i finální představení nápadu porotě složené z investorů, novinářů a expertů. Další běh Akademie startuje 26. února 2023.

Marie Horáková: Silnější hybatelé

Program Silnější hybatelé absolvovala Marie Horáková, zakladatelka Chalupy u Šrámků, ve které vám poskytne zázemí a také vybere to nejlepší z výletů nebo produků a služeb od místních. Ať už jste rodina nebo firemní tým.

Marie Horáková

Marie Horáková – Chalupa u Šrámků

„Můj projekt se postupně rozvíjel při rodičovské dovolené. Dva roky jsem uspávala děti s podcasty v uších a přemýšlela, jak se ukotvit v regionu, abych dokázala co nejlépe vyvážit čas s rodinou a další profesní růst. Během pandemie jsme postupně rekonstruovali naši rodinnou chalupu, začali ji pronajímat a otevírat dalším lidem. A já jsem objevovala potenciál, který takové místní podnikání může mít. 

Pokud se má region udržet, musí být soběstačný a místní musí držet při sobě. Jsme ve stínu Macochy, ale zdejší kraj nabízí mnohem víc pokladů. Mým snem je, aby tu lidé zůstali déle, ochutnali regionální potraviny, seznámili se s místními výrobci a farmáři a objevovali třeba zaniklé středověké osady, kterých tu máme desítky. Bohatství regionu chci ukazovat místním, hostům naší Chalupy u Šrámků, ale i dalším návštěvníkům třeba formou průvodcovských služeb. A chci tu tvořit další příležitosti pro pomalý turismus

Díky individuální práci s koučkou Lucií Deptovou a mentorem Vráťou Čermákem jsem si všechno vnitřně ujasnila. Kdo jsem a kam chci dojít. Uvědomila jsem si, že chalupa a podnikání, které kolem ní můžu rozvíjet, je pro mne stabilizační prvek, který mi zároveň umožní hýbat regionem. Protože v něm zůstávám jak fyzicky, tak mentálně, a mnohem lépe tak vnímám jeho potřeby. 

Marie Horáková - Silnější Hybatelé

Marie Horáková v akcelerátoru Silnější Hybatelé

Díky programu jsem dala podnikání pevné základy. Propojila se se spojenci, poznala klienty a jejich potřeby a jak je můžu naplnit. Připravila škálu balíčků služeb od místních, mám koncept průvodcovských služeb pro hosty i místní. Sestavila  jsem finanční plán. Naplánovala jsem si kroky po skončení programu, abych využila drive, který mi program přinesl. 

Dalším velkým osobním přínosem pro mne bylo, že jsem našla neuvěřitelně podporující komunitu. Ať už mezi ‘spolužačkami’, nebo experty, kteří vedli workshopy. Ale i mezi samotnými organizátorkami. Opravdu mne překvapilo, jak k celému programu Česká spořitelna přistupuje a jak je pro tvůrkyně programu důležitý učící proces jednotlivých účastníků

A jak nejlépe celý program využít? Poddejte se procesu a využijete možnost na tři měsíce posouvat nejen váš podnikatelský plán, ale taky sami sebe. Protože pak prostě budete silnější. Přesně v duchu názvu programu.“

Silnější hybatelé

Akcelerační program organizuje Česká spořitelna. Navazuje na Impact First, který od roku 2015 absolvovalo více než 100 neziskových organizací a sociálních podniků. Od podzimu 2021 je program zaměřený na hybatele, tedy konkrétní jednotlivce, kteří dokážou své okolí spojovat a rozhýbávat tím správným směrem. Poskytuje podporu podnikání, které je prospěšné právě pro místo svého působení. Program probíhá na podzim, první kolo přihlášek končí 21. srpna 2023.

 

Máte také zkušenost s programem rozvíjejícím podnikání žen? Podělte se o tip nebo vlastní zkušenost v komentáři na facebookové stránce magazínu.