Odpočítávání dní do Vánoc může být pro děti tím nejdelším obdobím roku. Přitom jde dvacet čtyři prosincových dní zpříjemnit hravými, tvůrčími nebo vzdělávacími aktivitami. Nemáte-li inspiraci na vlastní DIY projekt, který byste pro své děti připravili, hodit se vám bude určitě pět tipů na již hotové adventní kalendáře. Stačí si vybrat jejich formu – k dotvoření, k poslechu, vyprávění i naučení něčeho nového.

Kreativní adventní kalendář Betlém

V kalendáři najdete dvacet čtyři veselých postaviček, zvířátek a dalších obrázků pro vytvoření krásného betléma. Na každý den je připravená jedna omalovánka, kterou si dítě vybarví a vystřihne – nejdříve nachystá stáj s kometou, postupně přibývá anděl, pastýři, zvířátka a další postavičky, Marie s Josefem, poslední den pak samotný Ježíšek.

„Nadšeně si ho vymalují tříleté děti, desetiletí kluci i dvanáctileté slečny, a dokonce – jako antistresovou omalovánku, i maminky. Kalendář pak využijete i jako originální vánoční výzdobu,“ říká výtvarnice Jana Andrésková, která tvoří pod značkou Kukando.

Audio kalendář Hvězdné adventní příběhy Edíka a Edinky

Adventní kalendář do ouška, ve kterém děti čekají příběhy ze skutečného života, ale přitom plné vánočního kouzlaCo vyrobí Edík s tátou v dílně? Jak Edinka překoná trému? Může si máma udělat den volna? Jak spí ryby? Kde rodinka pořídí vánoční stromeček?

„S postavičkami Edíka a Edinky se děti budou těšit na každé další pokračování. U jednotlivých dílů na vás čeká kromě příběhu i jedna příjemná aktivita. Audio kalendář ocení děti, školky, školy i unavení rodiče“ říká Štěpánka Vontrobová, autorka didaktických pomůckoher pro samostatnější a spokojenější děti Kidedu.

Na webu si můžete poslechnout ukázku příběhů školáka Edíka a školačky Edinky.

Adventní rébusové kartičky o vánočních zvycích v Evropě

Soubor 24 hádanek-hlavolamů ve vánočním pytlíčku dětem zábavnou formou zkrátí čekání na Ježíška. A ještě se něčemu novému přiučíRodiče jim schovají do vlastního adventního kalendáře na každý den právě jednu kartičku, kterou děti ráno najdou, přečtou a začnou luštit, anebo hádat.

„Všechny rébusy a hádanky se týkají vánočních zvyků v Evropě. Na děti čekají otevřené i uzavřené otázky s možnostmi, ale taky notový zápis koledy, matematická hádanka, spojovačka. Proto jsou kartičky vhodné pro děti od sedmi let,“ přibližuje Hana Šormová, autorka zábavně-vzdělávací hry a pohádek Tuláčkův svět a zakladatelka e-shopu Takaro s výhradně českými certifikovanými hračkami a hrami.

Adventní kalendář pro kouzelný čas s dětmi

Kalendář přináší 24 vánočních příběhů pro děti a také hračku, šitou panenku či panáčka s doplňky. Příběhy dětem vypráví o adventních tradicích, přípravách na Vánoce i zimních radovánkách.

„Díky nim zažijete s dětmi kouzelný předvánoční čas plný světýlek, rozzářených očí, vůní, splněných přání a krásných zvyků,“ říká autorka kalendáře Barbora Pallová, která tvoří certifikované hračky a dekorace pod značkou Lesito. Je také autorkou pohádek pro děti.

 

 

Nesladkář

Když nevidíte důvod dětem přilepšovat předvánoční čas čokoládovým adventním kalendářem, můžete s nimi každý den udělat úkol a postupně oživovat omalovánkové leporelo. Denně si do nástěnného kalendáře napíšete, kdo má svátek, co to jméno znamená a jaký máte dnešní cíl. Pak vás čeká úkol a po jeho zvládnutí vybarvování jedné z částí leporela.

„Na konci adventu se stane z černobílého, smutného leporela barevné umělecké dílo s kterým si pak můžete dále hrát. Kromě tématu, který se věnuje Vánocům, je kalendář i ve variantě ‚farma‘ nebo ‚les‘,“ říká autorka Nesladkáře Lucie Dědková.

Užíváte si s dětmi advent? Jak si letos zpestříte čekání na Ježíška? Vymýšlíte vlastní aktivity nebo se raději inspirujete již hotovými produkty? Podělte se v komentářích na facebookové stránce magazínu.