V poslední době se mnohým prolnul rodinný život s pracovním více, než jste si představovali. Nemáte jasný předěl mezi prací a ostatním, kupí se vám další povinnosti, navíc jste vzhledem k situaci na emocionální houpačce. Není tedy divu, že ne vždy zcela ukočírujete svoje reakce. Jak si s tím poradit? Čtveřice zkušených kouček vám pro work-life balance přináší několik tipů vhodných pro každodenní život v roli žen, matek, podnikatelek i lídryň.

Zapojte 6 S proti stresu

foto: Jitka Štádlerová

STOPka. Zastavit se. Uvědomit si, co se děje. A někdy stačí jen dýchat. Soustředit se na vlastní dech. Mně osobně pomáhá tzv. dýchání do čtverečku, tj. na 1, 2, 3, 4 se nadechuji, na další čtyři zadržím dech, na další čtyři vydechuji a na stejnou dobu zadržím dech. A tak třikrát, čtyřikrát za sebou,” radí koučka Jitka Štádlerová, která také vede semináře a mentoruje.

A přidává hned další tip, jak se zastavit, a to počítat. Ale ne do deseti, spíše odečítat 100 mínus 7 mínus 7 atd. „Schválně si to vyzkoušejte,” nabádá Jitka, která se osobnímu rozvoji věnuje déle než 20 let. „Na co jste se soustředili? Na počítání? A to je přesně ono, podařilo se vám „přehodit výhybku“, zastavit se,” vysvětluje s tím, že po STOPce můžete jednat více racionálně, máte lehký odstup.

Upozorňuje, že dát si pauzu je obvykle potřeba právě v době, kdy je toho hodně, kdy se to na vás valí. „Najděte si chvíli pro sebe a odpovězte si, co by vám právě teď pomohlo?” doporučuje Jitka. Může to být půlhodina jen pro sebe? Říci si o pomoc? Vynechat některé činnosti? Nelpět tak na některých věcech? Lépe si to rozplánovat?  atd.

Po takovém uvědomění je podle ní dobré dělat postupné kroky, vybrat jen to skutečně důležité, naplánovat a začít takto postupně jednat. „A co může ještě pomoci?” ptá se Jitka na závěr. „Mít ve svém životě více slunce, sportu, sexu, stravy, smíchu, spánku aneb 6 S proti stresu.”

Naservírujte si Talíř zdravé mysli

foto: Eva Weberová

„S odstupem jednoho roku, kdy se všem životy změnily jako nikdy předtím, vnímám, že i lídři čelí nové výzvě,” uvědomuje si Eva Weberová, koučka a lektorka, která napomáhá ambiciózním manažerům uspět v práci i doma. Pozoruje, že omezené možnosti volnočasových aktivit a setkávání dopadá na lidskou psychiku. Lidé ztrácí náladu a někdy i výkonnost. Mají omezené možnosti pro dobíjení se. „Proto vnímám, jak je nesmírně důležité, aby se lídři udržovali mentálně fit a zároveň přispívali k psychické pohodě svých spolupracovníků,” říká.

Koučka úspěšného leadershipu ráda doporučuje tzv. Talíř zdravé mysli. „Jedná se o sedm klíčových činností podporujících duševní zdraví, které shrnuli Dr. Daniel J. Siegel z Kalifornské univerzity a Dr. David Rock z NeuroLeaderhip Institute. Na takový talíř patří spánek, hry, nicnedělání, vztahy, koncentrace, všímavost (mindfulness) a fyzická aktivita. Nelze jednotně říci, jak dlouho byste se měli každou činností zabývat. Správný mix je ryze individuální,” vysvětluje Eva s tím, že pro začátek je dobré si uvědomit, jestli tyto činnosti jsou součástí vašeho každodenního života. A pokud nejsou, co můžete udělat proto, abyste je do něj zařadili.

„Přestože nemáte stejné možnosti seberealizace jako dřív, existují alternativy. Neupínejte se na to co není možné, dělejte to, co možné je,” zdůrazňuje Eva a dodává, že „kromě toho, že naservírujete plný Talíř zdravé mysli sobě, můžete ho představit a nechat zažít i svým kolegům v práci. Některé týmy v dnešní době podnikají společné online vaření.” Talíř zdravé mysli tak Eva vnímá i jako užitečný tip pro posílení dobré nálady.

Robte zámerné rozhodnutia

foto: Zuzana Tomčíková

S work-life balansom je to ako so sexom. Ak funguje, nemáte potrebu o tom hovoriť, všetko klape. Ak nefunguje, zaberá si postupne územie v každej oblasti života,” hovorí Zuzana Tomčíková, psychologička a terapeutka, ktorá sprevádza Ženy nastavovaním hraníc a objavovaním podôb ženskej sily. A tu sa podľa něj stretnete – rozhodené, vyčerpané, dezorientované, rezignované. S pocitom, že vaše hranice niekto zotrel ako dážď kriedu na chodníku. Vedomé si toho, že takto to nechcete. „V rozhovoroch so ženami prichádzam na to, že nestačí si zdroj problémov pomenovať. To, na čom záleží, sa skrýva v odpovediach na otázky:

  • Komu patria emócie, ktoré teraz cítite?
  • Za akých iných okolností túto emóciu zažívate a odkiaľ to ešte poznáte?
  • Čo by ste potrebovali k tomu, aby vám v tom bolo od zajtra o čosi lepšie?
  • Je niekto, o koho sa môžete oprieť resp. požiadať o pomoc?

Som presvedčená o tom, že pocit autorstva života stúpa úmerne s tým, ako si žena pripustí, že nemusí byť dokonalá a nemusí nároky života zvládať sama,” tvrdí Zuzana.

Podľa nej je work-life balans viac dynamický proces vyvažovania a zámerných rozhodnutí, než bájny stav večnej rovnováhy. „A tak, ako spomínaný sex, aj neustále balancovanie životom má úplne inú kvalitu, keď na to človek nie je sám a keď vie, čo chce a čo nie,” uzatvára.

Rozpíšte si dôležité vs. urgentné

foto: Monika Mihoková

„Som podnikateľka, manželka a mama dvoch detí zavretá v našom byte a mám čas na seba, na svoje podnikanie, na manžela, na deti aj na domácnosť,” hovorí trochu provokatívne Monika Mihoková, energetická koučka a biznis mentorka, pre všetky podnikateľky, ktoré chcú žiť naplno svoje sny, ktoré im dávajú zmysel.

Pýtate sa, ako to stíha? „No predsa jednoducho! Neriadim sa časom a rozpisom všetkých aktivít, ktoré sú potrebné, lebo to by nemalo konca kraja. S týmto som už prestala dávno. Riadim sa svojimi prioritami. Áno svojimi prioritami, ktoré si určím podľa dôležitosti a urgentnosti,” nabáda a pridáva pár tipov:

  • Čo je pre vás dôležité a zároveň aj urgentné? Pozor! Z vášho pohľadu, nie z pohľadu niekoho iného. „Podľa čoho sa rozhodujem ja? No podľa seba. Stále sa pozerám na činnosti a aktivity z pohľadu efektívnosti, pridanej hodnoty, ale hlavne aký zmysel to má pre mňa. Ak žiadny, nedostane sa na tento zoznam, lebo to potom nie je pre mňa dôležité ani urgentné,” uvádza Monika.
  • Čo je pre vás dôležité, ale nie je to urgentné?
    Ktoré činnosti nemusíte urobiť dnes, ale viete presunúť na zajtra či ďalší týždeň? Naplánujte si činnosti a aktivity vopred. Opäť myslite na seba a nie na to, že čo všetko máte stihnúť. Stále berte do úvahy pridanú hodnotu a aký zmysel to má pre vás. Šetrite svoju energiu.
  • Čo vôbec nie je dôležité, ale je to urgentné?
    Kto by vám s týmito činnosťami vedel pomôcť? Kto by to mohol urobiť, ak sú urgentné, ale pre vás nie sú dôležité? Hm… žeby manžel alebo deti, či kolegovia v práci?
  • Čo vôbec nie je dôležité a nie je to ani urgentné?
    „Hm…. čo ste odpovedali? Lebo čokoľvek ste si odpovedali či napísali, tak to vôbec nerobte. Je to nepotrebné! A práve ste si našli ten priestor a čas na seba, ak ste ho doteraz nemali. Prestaňte robiť tieto činnosti a využite čas pre seba,” odporúča Monika.

A v neposlednom rade doplňuje: „Buďte prítomný v danom okamihu. Žite a buďte TU a TERAZ, lebo tento jedinečný okamih sa už nevráti. Čas plynie a preto je dôležité si užívať, precítiť, vnímať každý moment svojho života,” uzatvára Monika s prianim veľa krásny momentov aj v tomto čase.

Který ze čtyř přístupů v současné náročné době praktikujete nebo který tip vyzkoušíte? Podělte se v komentáři na facebookové stránce magazínu.

O autorce: Jana Pokorná

Jana je zakladatelka magazínu. Dává v něm prostor úspěšným podnikatelkám, aby inspirovaly jiné ženy svými příběhy a sdílely užitečné know-how. Natáčí s nimi videorozhovory nebo připravuje články na vybraná témata. Využívá k tomu své zkušenosti z médií, kde působila jako televizní a online redaktorka. Wonline je proto také místem, kde si mohou ženy otestovat komunikaci směrem k veřejnosti, a zároveň tak udělat krok do větších médií.