Jak řekl Oscar Wilde: „Zamilovat se do sebe samého je začátkem celoživotní romance“. Jediné romance, která zcela jistě vydrží až do smrti. Romance, která otevírá prostor pro mnohem víc. Proč je sebeláska důležitá, jak ji můžete v sobě aktivovat a harmonizovat i jak vám milování a přijetí sebe samých může obohatit život? Čtyři ženy sdílí své zkušenosti i tipy.

Odpovězte si, zda umíte milovat sami sebe

Petra Krausová

„Sebeláskou nazývám zdravé sobectví – myslet v první řadě na sebe. Ze zkušenosti vím, že je to pro spoustu lidí a především žen nepřijatelné. Staví na první místo děti, partnera, ve spoustě případů i kariéru. To pak vede k vyhoření, pocitu oběti a potlačené agresivitě,“ říká Petra Krausová, herečka, lektorka a vidanté, která pracuje s hlasem, tělem, emocemi, konstelacemi, strachy, bloky, vnitřními sabotéry, psychosomatikou, sny, čakrami a kartami.

Podle Petry jsou pro každého dobrým způsobem, jak si sebelásku zvědomit, Ježíšova slova: „Milujte bližního svého jako sebe samého“ a položení otázky, zda byste skutečně chtěli, aby vás takto někdo miloval? „Bohužel většina lidí na tuto otázku neodpoví kladně a to o jejich vztahu k sobě mnohé vypovídá. Při mých workshopech, kdy lidé v konstelaci rozmlouvají se svou sebeláskou, často pláčou, když vidí, v jakém je stavu,“ sdílí Petra.

Sebeláska přitom podle ní znamená naplňovat své potřeby a respektovat své hranice. Souvisí s přijetím sebe sama, všech temných stránek, nedokonalostí, s přijetím svého těla a staráním se o něj, dopřáváním si lásky a radosti, přijímáním hojnosti, ale také s uměním odpouštět křivdy a bolesti.

„Pokud se máme rádi, můžeme se autenticky a s lehkostí prezentovat. Pokud se snažíme něco schovat – před druhými i před sebou, vždy to vyleze na povrch v nejméně vhodnou dobu, způsobuje to pocity trapnosti a studu při natáčení videí a snižuje to naši sebedůvěru, takže ani na druhé pak důvěryhodně nepůsobíme,“ mluví Petra o běžných situacích, které jsou ukazatelem, jak vám to se sebeláskou jde.

Doporučuje podívat se, jaké situace se vám dějí? Jsou to spíše příjemné shody okolností, laskavé zkušenosti, hojnost přátel, zdraví, peněz? Nebo pravý opak? Cítíte se spíše požehnaní, naplnění, šťastní nebo jako oběť vnější reality, nespokojení, či ustrašení? „Ať už jsou vaše odpovědi jakékoli, dobrá zpráva je, že je vždy šance to změnit,“ uzavírá Petra.

Vyměňte slovo sebeláska za sebepřijetí

Šárka Hájková

„Nejspíš většina z žen má za sebou výzvy typu ‚Řekni sama sobě při pohledu do zrcadla: Miluji tě‘. Učíme se dávat sebe na první místo, hýčkat se, říkat ne a další, pro generaci našich matek a babiček nepředstavitelné věci. I přesto zůstává sebeláska pro řadu lidí abstraktním a ne zcela jasně uchopitelným pojmem a sama jsem to tak také dlouho měla,“ říká Šárka Hájková, zakladatelka a facilitátorka přístupu nazvaného Heartfulness byznys. Inspiruje ženy, jak tvořit byznys stojící na jejich darech s využitím nástrojů, které mají všichni k dispozici.

Šárčin přístup se změnil v jednom důležitém momentu. „Vyměnila jsem slovo sebeláska za sebepřijetí. Přijímat sama sebe se vším všudy včetně aspektů, které na sobě až tolik nemilujeme, bylo pro mě tím klíčem,“ vypráví.

Zároveň ukazuje, jaké další ‚dveře‘ sebepřijetí otevírá:

  • Čím více přijímáme sebe, tím lépe se daří přijímat také druhé lidi a výrazně se zlepšují vztahy.
  • Čím více přijímáme sebe a dovolujeme si žít v souladu s tím, kdo jsme, tím se žije snadněji a zlepšuje se také zdraví.
  • Čím více přijímáme sebe, tím vyšší je kapacita přijímat jako taková a tím stále stoupá schopnost přijímat hojnost, podporu, inspiraci a mnoho dalších věcí.

„A nakonec to nejlepší. Čím více přijímáme sebe, tím lepší vztah máme sami se sebou a nastupuje opravdová sebeláska. Nemusíme si říkat v zrcadle, že se milujeme, protože to žijeme a vyzařujeme na každém kroku,“ uzavírá Šárka.

Sebelásku lze harmonizovat

Lenka Danielová

„Sebeláska je schopnost být se sebou v harmonii, přijmout se a integrovat stíny. Jejím opakem, je závislost, vyžadování lásky, potřeba dokazování a vnitřní konflikt. Všechny tyto emoce je možné harmonizovat,“ říká Lenka Danielová, celostní spánková poradkyně s neurologickým vzděláním. Klientům, zejména dětem a jejich rodičům pomáhá harmonizovat emoce, tělo a tím i spánek.

Lenka k harmonizaci používá Bachovy esence. Sebelásku umí podpořit tyto:

Cesmína – pomáhá při závisti, nenávisti, agrese a žárlivosti, uzavřeném toku lásky. Může se jednat o reakci na vnitřní bolest a nejistotu. Otevírá srdce pro bezpodmínečnou lásku.

Zeměžluč – pomáhá asertivně nastavit hranice a říkat ne. A to jak vůči okolí, tak i vůči vám samotným a tendenci k závislosti. Je vhodná pro lidi, kteří potlačují své já a uhýbají konfrontaci.  Díky esenci přebíráte odpovědnost za vaše chování.

Modřín -pracuje se sebevědomím.  Při pocitu méněcennosti a strachu z akce. Pomáhá najít sebedůvěru, potenciál a odhodlání. Je  pomocníkem před zkouškami.

Čekanka – použijeme ji tam, kde se objevuje manipulace a podmiňování, zavazování si péčí o očekávání pozornosti. Je to esence pro lidi, kteří v dětství neměli dostatek pozornosti a tak si o ni říkají nefunkčním způsobem. Pomáhá dávat bez očekávání.

Plané jablko – lze použít všude tam, kde se cítíte pošpinění a nehodní. Pomáhá při potížích se sexualitou. Díky ní integrujete stinné stránky a máte se rádi i při nedokonalosti.

Rožec – po této esenci sáhneme, když vnímáte vlastní nejistotu a potřebujete se ujišťovat. Podpoří sebevědomí, intuici a nezávislost na názorech jiných.

Červený kaštan – esence pracuje s přehnaným strachem o blízké. Vhodná i pro terapeuty. Pomůže  dávat pomoc bez vnucování se.

„Bachovy esence se získávají z květů volně rostoucích rostlin. Každá rostlina má svoji podstatu, esenci, kterou harmonizuje emoce,“ vysvětluje Lenka princip, jakým mohou jednotlivě nebo v kombinaci na míru podpořit vaši sebelásku.

Sebeláska umožňuje nechat žít každého svůj život

Alena El Barker

„Mnoho se hovoří o tom, že lidé, kteří vyznávají sebelásku, jsou sobci, kteří ubližují ostatním. I já jsem si to dlouho myslela,“ říká alchymistka života Alena El Bakr, která mění sny a vize duše v realitu. Jako The soul Guide a Spiritual business mentor pomáhá lidem držet směr, aby v radosti poznali sami sebe, své touhy a začali žít svou lehkost bytí.

Pokud ale postavíme sebe na první místo, jsme podle Aleny schopni žít v souladu se svou duší. „Pokud žijeme v soudalu s duší, žijeme v souladu s universem. A v souladu s universem – ať mu říkáme vesmír nebo třeba Bůh, tvoříme to, co je čisté a láskyplné,“ vyjmenovává.

Zároveň dodává, že láska se vykresluje jako romantická vlastnost, neutuchající podpora a dobrota. Jenže to je podle Aleny jen jedna polarita. „Ta druhá je, nechat žít ostatní jejich život a lekce i kdyby byly naplněny bolestí, samotou nebo smutkem. A sebeláska nám k tomu dává prostor. Prožívat vše tak, jak to přichází. Bez soudu nechat žít ostatní jejich poslání a přijímat realitu jako něco, co je naprosto v pořádku, i když to s námi třeba neladí. Dopřát si čas prožít a vyřešit pocity a opět na svět pohlédnout z pozice přijetí,“ říká Alena.

Doplňuje, že sebeobětování z lásky je často vnímáno jako ctnost. „Ve skutečnosti ale obětujeme lásku k sobě, abychom získali přízeň někoho jiného. Není právě tohle sobectví a odklon od sebe směrem k závislým vztahům?“ ptá se.

Činíme-li tak, duše nám podle Aleny začne stavět do cesty překážky a komplikovat život. „Nebo jen abychom sami sobě řekli ‚zastav se a miluj se‘, onemocníme,“ upozorňuje Alena na nepříjemný způsob, kterým si lidé vytvářejí příležitost pro návrat k sobě, do souladu, do vnitřního lidku a harmonie.

„Žít v sebelásce tedy neznamená být lhostejný. Znamená to milovat sebe, svět i okolní bytosti tak, jak jsou. Užívat si život bez propadání bolesti a dramatu,“ vyzývá k pozornosti tomuto tématu Alena.

Jaký vztah máte sami k sobě? A v jakých směrech se projevuje, pokud není zcela ideální? Co pro vás sebeláska všechno znamená? Podělte se v komentářích na facebookové stránce magazínu.