Co se vám vybaví při slovu menopauza? Stop. Dál nepřemýšlejte a hned změňte úhel pohledu. Jaká odpověď vám přijde z vašeho těla, když zavoláte slovo „menopauza“ jinak, než je obvyklé? Zralost. Bohatost. Zkušenosti. Moudrost. Životní nadhled. Šance na změnu. Vnitřní klid. Spiritualita. O tom všem blíže promluvila čtveřice odbornic pohledem skrz vitalitu, laskavost, krásu i výživu.

Energie a vitalita nejen pro podnikání

foto: Radka Kolínová

“Jednu z prvních věcí, které podnikatelky v menopauze řeší, je ztráta vitality a energie,” říká Radka Kolínová, která pomáhá ženám bezpečně přes přechod. “Společně s vyhasínáním menstruace jakoby vaše tělo, které vás vždycky podrželo, už nešlapalo jako dřív. To, co fungovalo, přestává fungovat. Hlavní palivo – hormony, už nejsou do těla vstřikovány pod tlakem a s takovou intenzitou jako dřív,” vysvětluje.

“Kvůli předání života dál jste od přírody vybavena tak, že zvládnete málo spát, špatně jíst, veškerou svou pozornost věnujetet péči o potomstvo a ještě jedete na plný plyn,” uvádí Radka s tím, že s menopauzou tohle končí a po ztrátě menstruačních cyklů jste proto přírodou podporována v tom, abyste obrátila svou pozornost na sebe.

“Z vlastní zkušenosti vím, že příroda v menopauze vyzývá: „Ženo, pečuj teď o sebe a měj se ráda. Dopřej si kvalitní spánek v délce 7 až 8  hodin a choď spát zhruba ve stejný čas a nejpozději o půl jedenácté večer. Užívej si jedení jídla, které vyživí tvé tělo a obohatí ducha jako rituál. Pravidelně rozpohybuj svoje tělo, a tím i svou životní energii. Odměnou ti bude obrovská tvořivost a bezedná studna inspirace, která se skrývá v tvých hloubkách,” vyjmenovává průvodkyně šťastnou menopauzou.

A osobně potvrzuje, že když přírodu poslechnete, energie a vitalita se vám znovu vrátí. “I vaše podnikání dostane nový rozměr. Jsem si jistá, že budete žít šťastný a naplněný život,” uzavírá Radka.

Laskavost jako cesta k rovnováze a harmonii

foto: Marci Kršková

“Období menopauzy, přerodu do zralosti, vede nás ženy více dovnitř, do našeho nitra, probouzí vyšší citlivost a sebe-laskavost,” říká laskavoložka, básnířka, lektorka a průvodkyně Marci Kršková, která inspiruje k laskavosti a otevírá zapovězená ženská témata. “Laskavost ve všech možných rovinách života je až zázračná pro každou ženu,” vyplývá nejen z její zkušenosti.

Laskavost je cestou k zrání místo ke stárnutí. V každodennosti nastartuje velmi významným způsobem promění hormonální koktejl kolující ve vaší krvi. Změnou vnitřního postoje sama k sobě, rozhovoru sama se sebou z vnitřního kritika a sebe-sabotéra na laskavý a respektující, jako ke svému nejlepšímu příteli, se vytváří prostor pro větší regeneraci, radost, uvolnění, vnitřní pocit štěstí, také omlazení a zvýšení vnitřní energie i vitality a zdraví. Což hned ve druhém kroku vede k nádhernému probuzení tvořivosti, kreativity a lásky ženy k sobě i ke svému okolí,” uvádí Marci.

Potvrzují to příběhy mnoha žen, které o prožívání tohoto ve společnosti dosud silně tabuizovaného přechodového období života vyslechla díky Kongresu o menopauze, který tvoří.

Krása ženy v každém věku

foto: Diana Novotná

“Mládí samo o sobě nabízí svěží a pevnou pleť. Přicházející zralost s hormonálními změnami bohužel často nepřináší chuť cokoliv pro sebe dělat. Přitom vzhled ženy vychází z nitra,” vidí v této moudrosti určité kouzlo Diana Novotná, která se laskavě a citlivě věnuje ženám v oblastech kosmetické a masážní péče, tanečních terapií, rituálů a tvoření.

“Ženy jsou od pradávna propojené s přírodními cykly, proto jsou pro ně na místě přírodní kosmetické produkty,” říká Diana a doporučuje odborné ošetření pleti v rámci zachování rytmu, na který jsou ženy díky menstruačnímu cyklu zvyklé, jednou měsíčně i během menopauzy.

“Doma pak mějte po ruce pleťovou vodu, denní krém, přípravek na noční péči, výživu očního okolí a rtů, dle typu pleti může být prospěšné i hydratační sérum a vyživující maska,” vyjmenovává Diana s tím, ať nanášíte jednotlivé přípravky rituálně, s láskou k sobě a zapojením smyslů. “Připojte úsměv. Také doporučuji obličejovou gymnastiku nebo jógu,” uvádí Diana, která nabádá ženy k tomu, aby dbaly o svou pleť, hýčkaly se a byly v cyklu a rytmu sebe-péče a sebe-lásky nehledě na životní období.

Výživa ženského těla

foto: Veronika Hanzlíková

“Vedle péče o pleť může přispět k tomu, že se budete cítit zdravě a v pohodě i po vyhasnutí menstruačního cyklu, také kvalitní jídlo,” říká výživová odbornice a mentorka za pohodou v životě a jídle Veronika Hanzlíková. Autorka knihy Příběhy českých superpotravin, která své klientky provází při (zdravotních) těžkostech, hubnutí i nejrůznějších životních situacích nejen za pomoci jídla doporučuje tyto zásady:

  • Máte chuť na dortík? Dejte si ho. Ale s láskou, chutí a radostí. Jen ne každý den. Pokud řešíte váhu, dejte si ho jen půlku. Dopřejte si však tu sladkou povzbudivou chuť. A hlavně nezapomeňte. Nejen u dortu platí základní poučka: Netrapte své tělo hladem. Když budete jíst dobře přes den, večer obvykle nemusíte řešit chutě na sladké, slané a kdoví co ještě.
  • V průběhu celého dne je ideální spoléhat na čerstvé ovoce, zeleninu a vařit si jídla ze základních potravin. Také jezte co nejméně průmyslově zpracovaných potravin. Nespoléhejte jen na potravní doplňky, ale pokud potřebné živiny nedokážete „ujíst“, nebojte se po těch přírodních sáhnout.
  • Přírodním doplňkem je třeba rybí tuk, který je potřeba především kvůli obsahu omega-3 mastných kyselinách (EPA a DHA). Je považován za látku, která pomáhá při problémech s nadměrnou srážlivostí krve, a zabraňuje rozvoji srdečně-cévních chorob. Ty nastávají nejčastěji právě v období po přechodu.
  • Dobrou zprávou také je, že dostatek omega-3 mastných kyselin v každodenní stravě pomáhá i proti stárnutí mozku, respektive proti stařecké demenci. Kromě rybího tuku je najdete také v rostlinných olejích (dýňový, konopný, lněný, řepkový), v ořeších a semíncích. Skvělé je doplnit do jídelníčku mletá lněná semínka a také olej z nich a dalších semen.
  • U výživy při menopauze se často zmiňují i přírodní fytoestrogeny. Ty mohou pomoci proti návalům. Jednou z potravin, které je obsahují, je sója. V umírněné formě ji můžete konzumovat a nemusíte se jí bát. Není asi náhoda, že Asiatky konzumují poměrně dost sójových produktů a zároveň nemají problém s osteoporózou.
  • Z českých potravin přírodní fytoestrogeny obsahují už zmíněná lněná semínka, která i v babských radách figurují mezi potravinami pro zmírnění obtíží spojených s menopauzou. Lněných semínek si můžete dopřát až 40 gramů denně. Kupte si nejlépe samotná semínka a vždy si je na pár dní předem rozemelte. Takto připravené je uchovávejte v ledničce a přidávejte do kaší nebo třeba jogurtů. Dobrou chuť.

Který z pohledů na péči o sebe v případě zralých žen vás oslovil? Podělte se v komentáři na facebookové stránce magazínu.

O autorce: Jana Pokorná

Jana je zakladatelka magazínu. Dává v něm prostor úspěšným podnikatelkám, aby inspirovaly jiné ženy svými příběhy a sdílely užitečné know-how. Natáčí s nimi videorozhovory nebo připravuje články na vybraná témata. Využívá k tomu své zkušenosti z médií, kde působila jako televizní a online redaktorka. Wonline je proto také místem, kde si mohou ženy otestovat komunikaci směrem k veřejnosti, a zároveň tak udělat krok do větších médií.