Martina Taubrová je certifikovaný praktik Bachových esencí, terapeutka, lektorka. Na míru vám připraví kombinaci výtažků z květin, které pomáhají harmonizovat emoce a psychiku. To využijete nejen v podnikání, ale v jakékoliv situaci, ve které se necítíte dobře. Typickým příkladem problémů dneška jsou různé strachy nebo úzkosti. Martina vám pomůže se jich zbavit, a vrátit se tak zpět sami k sobě. Nově se s ní můžete ale vydat i cestou online vzdělávání, abyste Bachovy esence správně používali i sami. 

Martino, magazín je pro ženy, které podnikají online. S jakými problémy mohou pomoci Bachovy esence právě jim?

Z vlastní zkušenosti jako podnikatelka vím, že řešíme různé strachy – jestli to zvládnu, jestli budu mít dost klientů, jestli vše ustojím. Objevují se jak strachy, tak úzkosti – tedy pocity, kdy úplně přesně nevím, čeho se bojím, ale ten strach je často hodně silný a manifestuje se i na fyzickém těle.

Druhá typická záležitost u žen je nedostatek sebedůvěry, což nás může hodně brzdit, abychom využívaly naplno svůj potenciál. A pak jsou další věci, jako únava, přetěžování, nastavení hranic, to spektrum problémů je hodně široké.

Můžeme si to ukázat na nějakém konkrétním případu? Podnikatelka má strach z toho být více vidět a prodávat své služby nebo výrobky. Obrátí se na vás, jak budete postupovat?

V Bachově terapii je správný postup vždycky stejný a to, že člověk popíše své pocity. Nestačí, když řekne, že je ve stresu. Musíme se podívat, co konkrétního je za tím pojmenováním. Neexistuje esence na stres, ale na pocit strachu, problém s rozhodováním, přetlak myšlenek apod. Poté připravím návrh esencí a klienta s ním seznámím. To je důležitá fáze. Já jsem specialista na esence, ale klientka na druhé straně je specialista na vlastní emoce, musí schválit, jestli to, co jsem připravila, sedí na její situaci. Až poté lahvičku namíchám a předám ji k užívání. 

Jak postupujete, aby se člověk otevřel a byl schopen pojmenovávat své pocity?

V momentě, kdy mě člověk kontaktuje, tak už obvykle píše, co ho trápí nebo už má s Bachovými esencemi zkušenost. Záleží také na tom, zda je o svých pocitech zvyklý mluvit. Ale někdy to tak jednoduché není. Pak se snažím pokládat otázky jinak, až se dostaneme k tomu konkrétnímu pocitu. Nenechám se zastavit vnitřním pocitem, že jsem se zeptala už xkrát, že jsem to nepochopila, protože bez informací by to nešlo.

Když jsou pojmenované pocity a namíchaná směs na míru, v čem pak spočívá to kouzlo Bachových esencí, na jakém principu pomáhají?

Nejblíže z metod komplementární medicíny jsou Bachovy esence homeopatii. Jak pomáhají? Není to až tak běžná otázka, ale odpovědí je, že nás uschopňují, podpoří, vytáhnou nahoru sílu, která v nás je. Nefunguje to tak, že by nám dávaly něco, co v nás není, to možné není.

My zkrátka máme nějaký potenciál, který jen v daný moment nedokážeme vytáhnout a esence nás podpoří, abychom se na naše zdroje napojili. 

Můžete jít ještě hlouběji do principu metody – proč zrovna květy, proč esence z nich? Homeopatie např. funguje na podobnosti projevů té nemoci a účinků bylin, je to podobně i u květů?

Tady to tak není, doktor Bach byl lékař a chtěl najít metodu, která nebude řešit nemoc, ale její příčinu. Vycházel z toho, že nemoc souvisí s naší psychikou – rovnováhou mezi naší duší a způsobem, kterým žijeme náš život. Pátral po rostlinách, které by mohly dávat lidské emoce do rovnováhy a našel jich 38.

Dá se o Bachových esencích říct, že léčí?

Vždy se vyhýbám slovu léčení. Jde o návrat emocí zpět do rovnováhy. Hlavním cílem je fungovat bez užívání esencí. Člověk je přestane brát, když je vyladěná psychika tak, že situace zvládá sám. Může se k esencím vrátit za nějakou dobu s jinou situací, což se stává, ale cíl je fungovat bez nich.

Když mluvíte o rovnováze, funguje tato terapie i na pozitivní emoce, třeba v situaci, kdy jsem něčím nadšená a nemůžu myslet na nic jiného?

V momentě, kdy už je to na obtíž, tak se nejedná o pozitivní emoce. Je to sice skvělé, dějí se vám v životě skvělé věci, ale natolik to absorbuje myšlenky, že se z toho točí hlava nebo kvůli tomu nemůžete spát. Pak můžeme vybrat esenci zaměřenou na zklidnění myšlenek. Ale pokud se jedná vyloženě o ty pozitivní emoce, tam jsme vlastně v rovnováze.

Teď prakticky – užívám kapky, pociťuji účinek, ale dostanu se za týden do stejné situace. Co můžu očekávat?

Kdy je častá otázka. Nelze říct, že se dostanete do rovnováhy za týden nebo za 14 dní. Nechci u nikoho vzbuzovat očekávání, že se změna stane přes noc a vy zase budete sami sebou. Mimochodem o to vlastně jde, vrátit se zpět k sobě, nalézt to své původní já, které se někam ztratilo pod vrstvou strachu nebo úzkostí.

Ale v momentě, kdy účinek nastane, tak člověk bojující třeba s nervozitou zjistí, že se cítí líp než dřív, projevy se zmírňují – např. u natáčení se neklepe nervozitou, nelétá na záchod, už to snáší líp.

Bachovy esence a klasická medicína 

Setkáváte se i s ženami, které řeší hlubší problém, než  jsou schopné Bachovy esence vyladit a potřebují to dořešit i s jinými odborníky typu psycholog nebo psychiatr?

Mí klienti mohou potvrdit, že jsem zastánkyně psychoterapie. Když mi někdo napíše, že má dlouhodobé úzkosti, tak se ptám a doporučuji psychoterapii jako další cestu. Perfektní na Bachových esencích je, že se můžou kombinovat s léky nebo terapií komplementární i klasické medicíny. 

A naopak? Doporučují terapeuti Bachovy esence?

Ano, přicházejí ke mě klienti i na doporučení psychiatrů. A zdravotníky potkávám i na certifikovaných kurzech, které dělám, třeba nedávno to byla psychiatřička, v 0stravě v září dvě dětské lékařky, zdravotní sestry nebo porodní asistentky.

Jsem za to ráda, protože v Česku v tomto směru máme obrovské rezervy. V Anglii nebo Německu se Bachova terapie používá běžně, a třeba i v hospicích nebo jako pomoc pro onkologické pacienty.

V momentě, kdy vím, že existuje Bachova terapie, jaké jsou ty cesty? Mám kontaktovat specialistu, který mi pomůže rozklíčovat ty pocity nebo stačí načíst na co která esence je?

Doktor Bach chtěl metodu udělat jednoduchou, abychom si byli schopni vybrat esence sami. Může si to tedy nastudovat. Určitě ale nedoporučuji vybírat z nějakého letáku na základě klíčových slov. Ta mohou být totiž u více esencí stejná, a dochází k záměně. Zájemci mohou ale přijít na certifikované kurzy, nastudovat zahraniční literaturu, v Česku totiž až na dvě knížky nic víc není. I to je důvod, proč jsem vytvořila online kurz na toto téma.

A pak je ta cesta druhá – konzultace s odborníkem. I v tomto případě je to ale vždy společná práce se sdílenou zodpovědností. Já řeknu návrh, ale klient musí potvrdit, jestli to na jeho situaci sedí.

Typickým problémem ve 21. století je úzkost

S jakými problémy se na Vás lidé obracejí nejčastěji? Je třeba něco typického, co pozorujete teď, když se nás dotýkají opatření kvůli pandemii koronaviru?

V mojí práci pozoruju rozdíl mezi jarní karanténou a tou probíhající. Na jaře jsme nikdo nevěděli, co se děje a jak je situace závažná. Zaznamenala jsem během března a dubna obrovský pokles klientů. Ale v zásadě mě to nepřekvapilo, protože všichni jsme museli zabezpečit své základní potřeby – postarat se o sebe, rodinu, nákupy, práci, děti, rodiče. Až v květnu začalo nabíhat a trvá dodnes nejrozšířenější téma, se kterým pracuji, a to jsou úzkosti. Dá se říct, že i bez koronaviru je úzkost pandemie 21. století. 

Takže se vracejí i klienti po několika letech, že potřebují podpořit. A co je bohužel velký boom, jsou úzkosti u dětí. Zažila jsem to i u vlastní dcery, které jsem kvůli tomu míchala lahvičku před dvěma týdny.

Pociťujete i Vy na sobě nějaké emoce, které jste dříve neprožívala?

Já nejsem moc úzkostný typ, ale spouštím online kurz a jsem dost pod tlakem. Mám strach, jak to dopadne a nebo co když se všechno pokazí. Zkrátka situace, kdy vložíte do něčeho obrovské množství úsilí a času a blíží se ten moment, kdy to máte spustit. Takže si teď dávám krizovou esenci, jako první pomoc Bachovy terapie.

Může být vlastně praktik Bachových esencí terapeutem sám sobě?

V běžných věcech ano, ale jako u jakékoliv terapie, často nemáme úplně jasný náhled na naše emoce. Víme, že se cítíme mizerně, ale není lehké identifikovat detaily. Když si o tom s někým promluvíte, tak to klikne, a najednou víte. Takže když mám složitější období, využívám kontaktů z výcviků na kolegy. 

A po absolvování vašeho online kurzu – využiju informace jen pro sebe nebo budu schopná radit ostatním?

Jsem certifikovaný lektor pro první stupeň vzdělávání v oboru Bachových esencí. V rámci něj získáte potřebné znalosti o kombinacích a použití esencí plus tam dávám informace z pohledu praktika, třeba i do etiky práce. Student je na stejné úrovni, jako já, jen třeba bez praxe.

Zároveň jsem ale vytvořila online kurz Kompletní průvodce Bachovými esencemi. Vznikl vlastně na základě poptávky lidí, kteří potřebovali doplňující informace. Je to tedy rozvoj pro účastníky certifikovaných kurzů i komplexní kurz pro ty, kteří chtějí mít přehled, jakou esenci vybrat pro sebe nebo blízké.

A jaké jsou možnosti pro Vás jako certifikovaného praktika posouvat se dál?

Jednak je to praxí samotnou. I když už 9 let pracuji s klienty tak mě občas něco překvapí. A pak je to další vzdělávání – to je něco, na čem si dávám záležet. Vstoupila jsem do lektorského výcviku druhého stupně. Pak existují různé workshopy v Bachově centru nebo online. Teď zrovna podstupuji jeden pod vedením Edny Dwirk na téma Bachových esencí pro děti. Čtu si zahraniční literaturu nebo se nechávám mentorovat od svých učitelek. Tohle je pro mě strašně důležité – nezakrnět a neustále na sobě pracovat.

Na webu www.bachovyesence.cz naleznete nejen přehled Martininých služeb, ale i nový kurz Kompletní průvodce Bachovými esencemi.