Lenka Stehnová předává svou vášeň k focení a také potřebné know-how dalším ženám a zájemcům, a to hlavně prostřednictvím projektu Miluji focení. Ačkoliv se pohybuje aktuálně raději v online světě, přišla s novinkou v podobě Rodinné karetní foto výzvy, která je hmatatelná a vyzývá děti k aktivnímu zapojení. 

Karetní hra má pomoci dětem nejen se zdokonalit ve focení, ale hlavně je zvednout z domácího pohodlného prostředí a jít do akce,” říká Lenka o své herní prvotině, prostřednictvím které se chce chopit příležitosti, že dnes fotí opravdu skoro každý a zrovna děti to zvládají skvěle. “Byla by škoda toho nevyužít a nezdokonalit se v tom pořizování tuctu snímků každý den,” říká máma dvou malých dětí.

V případě dcery, které jsou čtyři roky, jde spíše cestou dávání podnětů s cílem, aby ji to začalo bavit a kreativně něco tvořila. U starších, třeba desetiletých dětí jde už ale o zvládání základních technik focení hravou formou. “Když jsem hru testovala s 10letým synovcem, tak si vytáhl kartu, kde byla výzva vyfotit selfie. Udělal to a na druhé straně pak našel tipy, jak se vyfotit lépe např. z nadhledu. Sám hned viděl ten rozdíl, a takto jednoduše se naučil základní princip, jednoduché pravidlo, které navíc jen tak nezapomene, protože si ho hned vyzkoušel a ověřil v praxi,” popisuje Lenka.

Jak sama říká, fotovýzvy vymyslela zároveň tak, aby v nich byl hlubší smysl. Co to znamená? Dítě nemá za cíl vytvořit jen fotku, ale jít ven, zamyset se nebo udělat nějakou aktivitu. Jako například pořídit fotografii, ze které každý pozná, jaké je roční období. Další úkol je zachytit oblíbenou aktivitu maminky. “To dítě vede k tomu, že se maminky zeptá, společně se o tom pobaví a zorganizují aktivitu, při které si ji dítě vyfotí,” vysvětluje Lenka.

Komunita Miluji focení

Ostatně interakce a komunikace je základem Lenčina podnikání. V komunitě Miluji focení, která má více než 2 600 členů je už po tři roky v kontaktu s fotografy i těmi, kteří mají focení jako koníček. “Spolupracuji hlavně s ženami a snažím se jim focení přiblížit srozumitelně a s citem, a to i jeho technickou stránku,” říká fotografka, která se specializuje na rodinné a svatební focení. Kromě technikálií je oblíbeným tématem také úprava fotografií. Lenka ale pomáhá také s profesí jako takovou – jak fotografie nacenit a prodat i s dalšími praktickými stránkami podnikání. 

Když se Lenky někdo zeptá, jestli ji víc baví focení nebo tvorba online produktů, tak jsou všichni překvapeni, že momentálně vítězí online svět: “Focení v praxi jsem si zažila jednak dost, ale hlavně mi online práce přijde pestřejší. Ráno se probudím a přemýšlím, co bych mohla dělat – jít do skupiny, natočit video, napsat článek, podívat se na web. Ta pestrost mi vyhovuje a navíc mě strašně baví pomáhat ostatním. Být s lidmi v kontaktu mě absolutně nabíjí, když dostanu zpětnou vazbu, že se někomu moje služba nebo produkt líbí, tak to je nádhera.” 

Stejně si Lenka pochvaluje i celou atmosféru ve skupině. “Mnohdy mi ženy i muži píšou, že podobnou fotokomunitu nezažili, že lidé sdílejí fotky, zkušenosti, úspěchy i chyby. Pokud vás tedy baví focení, tak vás tam rádi uvidíme,” říká fotografka, kterou těší probouzet v lidech lásku k focení. Postupuje při tom tak, že netlačí na pilu. Zdůrazňuje, že vás nic nenutí k tomu, abyste měli výsledky hned perfektní. Nejlepší způsob je jít do praxe, do terénu a fotit. Pak už je podle ní mnoho cest, jak se zlepšovat. Třeba začít i s dětmi a využít přitom karetní foto výzvu

Celý rozhovor s Lenkou Stehnovou můžete zhlédnout v záhlaví článku nebo na YouTube kanálu Wonline.