Co by se ve vašem životě muselo změnit, abyste nastolili harmonii mezi podnikáním a rodinným životem? Jak takového souladu dosáhnout i s dětmi „za krkem“? Čtveřice žen přibližuje cesty, které jim osobně fungují. A zároveň vás na nich mohou provázet. Protože taková harmonie přináší tvůrčí energii, ze které čerpáte vy, vaše okolí i váš byznys.

Partner nepatří na druhou kolej

Jana Hejlová

„Když žena zatouží podnikat, většinou tato touha vychází z její přirozené potřeby tvořit. Proto své podnikání miluje a často mu věnuje čas i na úkor partnera nebo rodiny,” upozorňuje Luxury tantric consultant Jana Hejlová, která ukazuje ženám, jak využít potenciál vlastní sexuality pro autentické a kreativní podnikání i pro naplněné vztahy.

Taková situace podle ní nemusí být zprvu patrná, ale o to nebezpečnější propast se tak mezi partnery tvoří. „Z vlastní zkušenosti vím, jak je obtížné hlavně na začátku podnikání oddělit soukromý a pracovní život. Představte si třeba tuto situaci: Jdete s partnerem na večeři a během ní vám přijde zpráva od klientky, že by měla zájem o vaše služby. Co uděláte? Odepíšete, protože to je přece super a nemůžete si nechat ujít zakázku? Dojednáváte podrobnosti a partner čeká? Nebo telefon položíte, protože teď máte společnou chvíli, práci jste “nechaly doma” a klientce odepíšete později?” ptá se Jana. 

Pokud s klidným svědomím zvedáte ruku na druhou variantu, pak je to skvělé a váš rodinný a pracovní život dokážete udržet v harmonii. Pokud ale přiznáváte, že partnera občas posadíte na vedlejší kolej, má pro vás Jana pár rad, jak tento nesoulad vyladit.

„Doporučuji si v první řadě s partnerem vyjasnit, co je pro vás oba ještě v pohodě a kam už do vašeho vztahu práci zasahovat nenecháte. Komunikace je opravdu základ a já vždy radím stanovit si jasná pravidla,” nabádá Jana s tím, že často u klientek vidí, že se ošívají, když si mají určit konkrétní dobu, kdy se budou věnovat partnerovi. „Ano, působí to trochu strojeně, něco jako: “Zlato, je středa”. Ale je to opravdu efektivní. Můžete si třeba určit, že při společném jídle necháte mobily ve druhé místnosti a tento čas budete naplno věnovat jen sami sobě.”

V konzultacích Jana učí klientky, jak být naplno přítomné v dané chvíli a propojené se svým tělem. „A to je i moje další rada. I když na sebe s partnerem nemáte tolik času, kolik byste chtěly, užijte si ten, co máte, naplno. Když se naučíte vědomě prožívat přítomnou chvíli, nebudou vám odbíhat myšlenky a společné chvíle získají kvalitu a hloubku,” uzavírá.

Hranice nejčastěji testují vaši blízcí

Radka Landová

„Pro mě je podnikání největší a nejhlubší cestou osobní transformace. Je zejména o hranicích a jejich neustálém zpevňování. Největší zkoušky přitom přicházejí nejčastěji od nejbližších,” říká říká Radka Landová, mentorka vztahů, osobního rozvoje a byznys mentorka, která provází ženy jejich transformací na všech úrovních.

Právě rodinní příslušníci jsou podle ní nejintezivnější trenéři. Jak tedy podnikat, když nemáte v rodině či partnerovi podporu? 

  1. Pochopte, že to myslí dobře a mají pouze strach. Bojí se vašeho zklamání a chtějí vás od něho ušetřit.
  2. Napište si své silné PROČ? Teprve potom jste schopní ustát případný tlak. Mějte pořád na očích svou vizi, ať víte a cítíte celým tělem a duší, proč je to pro vás tak důležité.
  3. Vše s láskou, a pokud možno bez emocí, komunikujte v rodině. Přes pocity, klidně přiznejte i strach, nebojte se ukázat svou zranitelnost. „Tím jsem pomohla i sobě vypustit vnitřní tlak,” přiznává Radka.
  4. Najděte si mentora a komunitu stejně smýšlejících lidí, abyste si nepřipadali jako blázni. „Moc mi pomáhalo uvědomění, že když to zvládli jiní, mohu i já,” sdílí.
  5. Zaměřte se na time management – vytyčte si časové úseky pouze pro práci a pro rodinu. A pozor, neprolínat! Věnujte se naplno tomu, co zrovna děláte. Když se naplno soustředíte na práci, uděláte za krátký časový úsek daleko víc práce, než když mezitím odběhnete několikrát plnit požadavky rodiny. „Nedržíte-li si hranice, snadno se dostanete do pocitu frustrace, že pořád něco děláte, ale výsledky nejsou nikde vidět,” vysvětluje Radka.
  6. Vstávejte dříve, tam je obvykle nejvíc rezerv. Je rozdíl tvořit v klidu, když všichni ještě spí nebo už spí a vy jste odpočatí nebo unavení.
  7. Více odpočívejte. Transformace se projevuje na tělesné úrovni později. Tělo potřebuje čas na regeneraci a přeprogramování do vaší nové verze. Dovolte si to,” uzavírá Radka.

Mateřství není brzda 

Lucie Machutová

„Pokud ženu-mámu její byznys naplňuje, plní si tak svou potřebu seberealizace a je spokojenější. Osobně doporučuju především online formu podnikání s alespoň částečnou automatizací, to vám ruce a zároveň čas pro děti uvolní na maximum,” říká Lucie Machutová alias Zažraná máma tří kloučků, která žije podle hesla Stay cool, act warmly!.

Nadšená podporovatelka mateřské sebejistoty, která umí rozjasnit rodičovství nejedné mámě, upozorňuje, že když vám bude práce dávat hlubší smysl nebo dokonce poslání, nebude vás ten čas stát mnoho energie, naopak vám energii může dodávat. „Taková máma pak má radosti na rozdávání a taky mnohem víc trpělivosti s dětmi,” říká Lucie.

Na práci z domova se jí líbí i to, že ji děti při ní vidí, vnímají, že ji uspokojuje, chápou její smysl a může tak pro ně být pozitivním vzorem pro jejich budoucí uvažování nad povoláním. „Někdy mají ženy pocit, že podnikat s malými dětmi nejde, ale mnohé zkušenosti kontaktních rodičů mluví spíš o opaku – s těmi nejmladšími je to nejjednodušší. Stačí si miminko navázat do šátku nebo nosítka a hned máte volné ruce i mysl pro své podnikání,” vysvětluje.

Zároveň přidává tip na harmonii celé rodiny: „Co se rodinného plánování týče, nejvíce se nám s manželem osvědčil společný kalendář, díky kterému nedochází k informačním šumům a předcházíme nepříjemným nedorozuměním. Obecně – otevřená komunikace s partnerem je takový základ toho, aby v rodině harmonie byla, nejen ta podnikání se týkající,” říká Lucie, podle které byste ani jako mámy neměly upozaďovat své potřeby, protože na vaší spokojenosti stojí spokojenost celé rodiny.

Harmonie se nachází v plynutí

Kateřina Hrabec

„Jako mámě pěti dětí a podnikatelce se harmonie mezi soukromím a prací někdy hledá složitěji. Harmonii nacházím v chaosu, přesněji řečeno v plynutí, děti mě učí být tady a teď a využít každou volnou chvíli, která se nabízí. Někdy pracuju ráno, jindy zas večer, jako sově mi nevadí pracovat pozdě v noci. Občas zas musím zvednout hozenou rukavici a vstát opravdu brzy, abych mohla v klidu tvořit. A co jistě funguje, je nebrat se tak vážně. S malými dětmi to tak prostě je,” sdílí říká Kateřina Hrabec, body&mind terapeutka, autorka metody Selfbalancing, mentorka biodynamické práce a průvodkyně žen na cestě uzdravování ženství po prožitém traumatu zneužití. 

Trávit čas s dětmi a mužem je pro Kateřinu velká životní odměna. Děti jí dávají dávku entuziazmu, radosti z obyčejného bytí a pokory, partner zas někdy nepříjemně trefnou zpětnou vazbu a úžasné podněty k zamyšlení. Spoustu zažitého z života s dětmi je pro ni zároveň inspirací pro práci s klienty. „Proto radím: Nečekejte na dokonalou situaci pro práci, prostě si ji vytvořte. Využijte to, co se právě nabízí, i kdyby to měla být chvilinka na srovnání myšlenek nebo na obsah článku na web. Mějte u ruky stále něco k zapisování, aby vám žádná z úžasných myšlenek neutekla. A z nějaké takové drobné myšlenky můžete vytvořit veledílo,” nabádá. 

Sama využívá sílu minirituálů, které ji vracejí do vlastního středu, např. 15 minit tance po ránu, drobné protažení ještě v posteli hned po probuzení, chvilka zklidnění a orientace na dech během odpolední kávy. „Je třeba mít zdroj, něco, co vás nabíjí, co zaručeně zafunguje. Stačí představa milovaného místa, milované činnosti a energie a klid je zpět,” doporučuje žena, která učí lidi naslouchat moudrosti těla a mysl nastavit tak, aby tomu nestála v cestě.

Kateřina přidává ještě další tipy, které má vyzkoušené sama na sobě:

  • Naučila jsem se dělat si volné plány, které mají prostor pro změnu. Ne vždycky to jde, samozřejmě. Když mě čeká nějaká schůzka, předem si vizualizuji, jak by vše mělo probíhat do detailů, vtisknu si do mysli jasný scénář a pak to funguje. Věci jdou hladce a v souladu se mnou a vším kolem. 
  • Pokud se na mě úkoly valí a času je méně, dobře mi funguje přístup „horká trojka“ – tři úkoly s nejvyšší prioritou. Ty musím udělat stůj co stůj. Pokud i pak zbyde místo, řeším ostatní úkoly a to, co zbylo, píšu na další den a tvořím si další horkou trojku. 

„Není to občas pohodlná jízda, ale nikdy bych neměnila, děti do mého života přinášejí mnoho podnětů a inspirace, bez kterých bych já nebyla já, moje práce na oplátku přináší mé sebevyjádření, díky ní mohu žít život podle svého. Má harmonie v plynutí je občas horská dráha, občas pohoda, ale vždycky to stojí za to,” uzavírá Kateřina.

Co vám nejlépe pomáhá udržovat harmonii mezi prací a rodinou? Nebo který z tipů teprve využijete? Podělte se v komentářích na facebookové stránce magazínu.