Nejčastějším důvodem, proč ženy podnikají, je svoboda. Ta není důležitým tématem jen v pracovní rovině, ale v životě jako takovém. Pětice expertek se nad tím zamýšlí v souvislosti s jejich oborem a zkušenostmi – z pohledu svobody bytí, ve vztahu, v podnikání, v jídle a stravování i skrze dech. Které jsou ty vaše?

Dovolit si být

Maja Markéta Sloka

„Dovolit si být, prostě jen tak. Kolik z vás to umí?” ptá se Maja Markéta Sloka, kreslířka, malířka a vidante, která maluje obrazy pro radost i ty energetické a kreslí omalovánky pro ženy. „Obzvlášť ženy mívají takovou specialitku – jsou neustále ve vleku “musím”, “měla bych” a když se od toho oprostí, pořád tam zbývá spousta “chci”. Což není špatně, jen to nesmí být pořád,” říká Markéta.

Podle ní někdy bývá perfektní jen tak být, koukat skrz stromy, obrazy. Na nic nemyslet. Prostě si dovolit jen tak být. Bez čehokoliv dalšího navíc. Tento krásný stav, kromě toho, že je příjemně relaxující pro tělo i duši, bývá doslova živnou půdou pro kreativitu. „A do takového prostoru přicházejí nápady. Občas si myslím, že chodí i normálně, ale když je v hlavě rušno, tak si toho prostě nevšimneme. Kdežto v tom tichu zazáří ve své plné kráse,” zamýšlí se Markéta s tím, že člověk pak velmi snadno najede do svého flow.

Dovolte si takovou “nic” chvíli vytvořit. Vemte si veliký papír. Různé tužky, pastelky, fixy, vodovky… cokoliv. Nadhoďte si nějakou otázku, téma. Ale neuvažujte nad tím. Jen s tím buďte. A malujte si. Hlavu do toho vůbec nezapojujte. Dovolte si dlouhé okamžiky koukání do nikam. Aby se mohly věci na pozadí samy poskládat. Dovolte si dělat, kreslit a malovat co zrovna chcete a potřebujete. Uvolněte se a buďte,” doporučuje Markéta.

Dovolit si být, jen tak zpívat, malovat, tančit vnímá jako jazyky duše, které pomáhají sloupnout ta všudypřítomná lepítka “udělej” a “nezapomeň”. „Místo toho, abychom dělaly, protože musíme, flow nám pomáhá dělat, protože chceme. A to je sakra jiná vstupní energie. Vím to, vnímám to. Dovolte si být. Jen tak. Tak, jak jste,” vyzývá Markéta.

Svoboda ve vztahu

Lucie Kubů

„Utvořit si skutečně láskyplný a svobodný partnerský vztah je taková vysoká škola života. A kdo z vás na takovou chodil? Ja jsem měla to štěstí, že jsem takovou školu našla a nyní mohu v mých kurzech ukazovat jiným ženám, jak žít svobodně a cítit se milována,” říká lektorka Mohendžodáro Lucie Kubů.

Žena mnoha činností, které spojuje krása, barevné ladění, umění, dědictví bylin v rukách i podporu žen v tvořivosti skrz Kazetky pro vědomou ženu sdílí několik tipů, abyste stále neopakovaly stejné chyby s různými partnery:

 • Vděčnost neexistuje. Cokoliv, co děláte, je pro vás, pro vaši radost. I když je to činnost pro ostatní, ať vaříte, nebo uklízíte, nebo připravíte víkendový program, mějte z toho radost hlavně vy. Nebude vás mrzet, že to tomu druhému nechutná, nebo je hned druhý den doma nepořádek, nebo má jiné plány. Ať vaše činnost přinese radost předně vám a uvidíte, že zklamání nemůže přijít a osvobodíte se od očekávání pochvaly od partnera.
 • Tím předejdete dalšímu nešvaru v partnerství, a to výčitkám. Ty vedou partnera do pocitů viny a studu a berou svobodu a otevřenost. Takže pokud chcete, aby k vám byl partner upřímný, neomlacujte mu o hlavu záležitosti, které jsou již minulostí.
 • Svoboda ve vztahu je především důvěra, že můžete o sobě říct to nejhorší a přesto vás partner bude milovat a nepoužije vaše slabé stránky, o kterých ví, proti vám. Nikdy. Zkuste partnerovi o sobě říct nějakou nehezkou věc, nějakou slabost. Stále vás miluje a nepohádali jste se? O to svobodněji se můžete cítit.
 • Nenechte se partnerem koupit. Že vám koupí kabát, vezme na večeři… a vy máte pocit, že se s ním budete muset milovat. Poslouchejte hlavně své tělo. Nikdy nevyměňujte svou radost z milování za povinnost. Jste na pokraji rozchodu a bojíte se, že se s vámi nevypořádá spravedlivě? A že to vylepšíte, když s ním budete mít sex? Ale on to tak nebere. Vy se ochuzujete o svobodu nakládání s vlastním tělem. Milujte se jen z vlastní radosti a chuti, ne z povinnosti. Vykašlete se na principy hodný a slušný holky. Vás i partnera to bude bavit víc a povinnost vás nebude svazovat.

„Každé z těchto doporučení má více vrstev. Jsou na sobě naskládány a jakmile vám bude fungovat jedna vrstva, objevíte další skrytou hodnotu pod ní. Jděte do toho,” doporučuje Lucie.

Svoboda v podnikání

Dana Zajíčková

„Představte si, že jste se svými dětmi venku, podíváte se na mobil a máte tam objednávku vašeho kurzu, produktu, nebo konzultace. Věřte mi, je to úžasný pocit, když za vás pracuje někdo jiný,” říká Dana Zajíčková, průvodkyně pro ženy, které chtějí být finančně stabilní díky online podnikání.

Ptáte-li se, jak je to možné, odpovídá Dana, že je to díky převedení vašeho podnikání na internet a používání chytrých programů a aplikací. „Už nemusíte ručně vystavovat faktury, psát e-maily nebo telefonovat s klienty. Tím ušetříte čas, který můžete věnovat sobě nebo rodině,” vysvětluje a zároveň přidává pár rad, pokud chcete chytře podnikat:

 • Nebojte se podnikat na internetu.
 • Nebuďte v začátcích perfekcionista a nechtějte vše „hned teď“.
 • Jděte postupně krok po kroku.
 • Neváhejte činnosti, ve kterých se necítíte sebejistě, delegovat.
 • Nenechte se předběhnout těmi, kteří se nebojí začít.

„Pomáhám ženám rozjet jejich internetové projekty a přesunout podnikání do online prostředí. Co tím získáte? Jednoduše skloubíte práci a péči o rodinu, můžete pracovat z domova, uvolní se vám ruce a získáte svobodu, kterou si ve svém offline podnikání nemůžete dovolit tak snadno,” shrnuje Dana.

Svoboda v jídle a stravování

Gabriela Gebertová

Diety, omezování, špatné návyky, pocit úzkosti a viny spojený s jídlem? Jak to máte vy? Je pro Vás jídlo zdrojem radosti, lásky nebo výčitek a strachu, že opět přiberete? „Všichni víme, že zdravě se stravovat jde ruku v ruce s naším zdravím. Být svobodný v jídle je obrovský dar, který má každý z nás,” říká Gabriela Gebertová, průvodkyně a lektorka harmonického stravování v souladu s tělem a duší.

Přidává 3 tipy z praxe, jak se ke svobodě v jídle a stravování dostat:

 • Jezte bez výčitek, i když si dáte dortík. Vaše tělo volá po sladkém dortíku a vaše hlava říká NE! Co s tím? Buď se budete neustále omezovat v jídle, počítat kalorie a řešit, co smíte a nesmíte jíst, nebo se zamyslíte, vezmete si papír s tužkou a upřímně si odpovíte, proč to tak je.Jděte do hloubky vašeho proč. Co se za tím skrývá? Napojte se na vaše tělo a odpovězte si, zda se řídíte tím, že jste si někde něco kdysi přečetli, že to u někoho jiného fungovalo a vy podle toho jedete, nebo je to váš názor, vaše tělo, vaše přesvědčení, vaše velké proč. To vše rozhoduje o tom, jak budete úspěšní.
 • Dělejte jídlo doma – s radostí a láskou. Proč kupovat polotovary v obchodech, když si můžete udělat zdravé a vitální jídlo doma? Ponořit ruce do těsta, udělat si domácí sýry, jogurty, mléka, vytvořit lahodné dezerty, pudinky, pochoutky.Váš čas bude náležitě oceněn. Z přípravy jídla se stane rituál, který vás bude bavit. Zamysleli jste se někdy nad tím, zda stroje při zpracování potravin a jejich výrobě mají srdce?
 • Buďte svobodní ve stravování. „Když ona říkala, že je dobré to a to.“ „Přečetla jsem si, že je nejlepší raw stravování a být veganem.“ „Prý, kdo je na low – carb stravování, tak hubne jako o život. To musím vyzkoušet.“ Poznáváte se v některé otázce? Zahoďte psaná přesvědčení a buďte sami sebou. Svobodní.Mějte plán, který si sepíšete v několika krocích a jděte do akce. Bez akce není reakce. Nenechte vaše tělo hladovět a buďte jedineční ve stravování. Zkoumejte a objevujte nové směry ve stravování, vyzkoušejte, prozkoumejte, ale neodsuzujte. Co člověk, to názor a jiné stravování. Poslouchejte své tělo. Mějte radost z jídla, ze získané energie a buďte svobodní ve stravování bez diet a omezení.

„Dopřejte si a vychutnávejte pravé jídlo vědomě a s úsměvem,” nabádá lektorka online kurzů rostlinného stravování Gabriela Gebertová.

Jak žít svobodně skrze dech

Alena Šídlová

„Dech je jediný dostatkový element na planetě. Nemusíte na něj stát nikde frontu, mít strach, že se vyprodá, zdraží, že dojde, že vám jej někdo vezme – až na jeden okamžik,” říká Alena Šídlová, koučka dechu, průvodkyně žen, mužů a párů na cestě sebepoznání, sebepřijetí a znovuzrození své opravdovosti skrze autentický dech, pohyb, zvuk a mentální detox.

„Není náhodou, že bez jídla, vody vydržíme několik měsíců či dnů, bez dechu pár minut, a přesto jej mnozí z nás bereme za samozřejmost a naše pozornost směřuje především na zdravou stravu a pohyb. Ano, říkáte si, dýchám, to stačí. To jsem si myslela i já, než mi došlo, že dýchám na autopilota, řekněme na program přežití. A tak jsem se začala zajímat o dech a v mém životě se začaly dít zázraky,” vypráví Alena, jak zjistila, že dech není jen o výměně kyslíku, oxidu uhličitém a oxidu dusnatém, že dech má terapeutický přesah.

Jako první Aleně vstoupila do života transformační dechová technika nazvaná Dech Znovuzrození. „Často jsem slyšela, ať žiju přítomným okamžikem, mám se ráda, jsem sama sebou, dělám, co mě baví, ale nic z toho jsem ve skutečnosti neuměla, podvědomě odmítala, neměla odvahu to žít. Dech Znovuzrození mne ale osvobodil od mých omezujících přesvědčení, a dal mi svobodu začít žít, kým skutečně jsem,” vypráví Alena, po vlastní zkušenosti také ambasadorka a certifikovaná průvodkyně metody.

Zároveň začala objevovat také různé další dechové přístupy,  které vám za pár minut při jakékoliv denní činnosti i ne-činnosti  pomohou se vším od odbourání stresu až po zlepšení spánku, zažívání i fyzičky. „Zjistila jsem, že v jednoduchosti je krása a dech je skutečně jednoduchý. Začnete-li dávat pozornost svému dechu, přestane váš život řídit mysl a začnete žít svobodně,” uzavírá Alena.

V jaké oblasti vašeho života nebo podnikání se cítíte svobodné? A kde by se vám spíše hodily některé z uvedených tipů? Podělte se v komentáři na facebookové stránce magazínu.