Emoce odborníci popisují jako programy chování, které souvisí s akcí. Jsou tvořeny pocity, které jsou natolik silné, že se organizují do vzorců chování. Jak s nimi pracovat? Každou emoci jde v životě, ale třeba i v byznysu využít jinak, každá může pomoci odlišným způsobem. Všechny mají ale jedno společné. Je lepší se emocím nebránit, ale prožívat je. Na tom se shoduje i pětice žen, která se podělila o svůj úhel pohledu a zkušenosti.
Emoce, které otvírají 13. komnaty
Lenka Šmidová, emoční a mentální koučka o sobě říká, že do svých téměř čtyřiceti let byla hodná holka, která poslouchá rady starších a zkušenějších: „Vystudovala jsem školy, které mi vybrali rodiče. Byla v práci, která mi přestala dávat smysl. Pak jsem se postavila do své síly a změnila profesi. Učím ženy plně prožívat a přijímat nepříjemné emoce, přestat se bát a obviňovat se. Být královnami svých životů.“
Ve své praxi potkala klientku, která vzpomínala na dobu šesti let, kdy se rozhodla, že své mamince už nikdy nesmí přidělávat starosti. Co ji k tomu vedlo?
„Přestaň se vztekat, nebo tě nebudu mít ráda.“
„No tak už nebreč. Vždyť se nic tak hrozného nestalo.“
„Neboj se. Už jsi velká holka. To zvládneš!“
To jsou příklady zdánlivě nevinných vět, kterými rodiče nevědomky ubližují dítěti, a to hned ve dvou rovinách:
- Děti nemají šanci si prožít vztek, smutek a další nepříjemné emoce. Emoce zůstává uzavřená v těle dítěte a stále ovlivňuje jeho myšlení a pocity. I po několika desítkách let.
- Každé dítě chce od rodičů lásku a ocenění a najde si svůj vlastní způsob, jak toho dosáhnout. Najde si svou strategii, jak emočně zvládnout dětství. „Budou mě mít rádi, když budu poslouchat a dělat jen co, co chtějí. Když nebudu dávat najevo svůj strach, smutek, svou nejistotu. Musím být hodná holčička,“ upozorňuje mentální koučka.
Tyto programy máte stále v sobě. Stále se podle nich chováte, i když to pro vás není užitečné. Hodná kolegyně, která vždy ochotně pomůže. Laskavá maminka, která svým dospívajícím dětem stále vaří večeře. Milující manželka, které se celý život přizpůsobuje požadavkům manžela. Podnikatelka, která nedokáže zdražit své skvělé služby.
Lenka popisuje, jak se postavila do své síly a změnila profesi. „Baví mě se ženami otvírat jejich 13. komnaty. Rozpouštět emoce nahromaděné za dlouhé roky a měnit jejich úhel pohledu. Začínám spolupracovat s hodnou ženou a loučím se se sebejistou královnou,“ říká a přidává jeden tip, jak zvládnout nepříjemné pocity:
Zavřete oči. Pomalu dýchejte. Přesuňte pozornost do těla. Kde v těle cítíte divnou energii? Dejte jí tvar, barvu, chuť. Minutu dýchejte a pozorujte ji. A jen ji nechte, ať vámi projde.
Emoce jako hra
„Emoce k nám patří a nebála bych se tvrdit, že prožívání emocí je jedním z důvodů, proč na tomhle světě jsme,“ tvrdí cellistka Kateřina Jagla, která učí ženy objevit svou jedinečnost.
Zmítají vámi emoce? Nerozumíte jim? Máte pocit, že je nedokážete ustát? Brání vám stabilně pracovat?
Když se emocemi necháte strhnout, můžete říkat a (ne)dělat věci, kterých později třeba litujete, vyčítáte si je, a tak vzniká prostředí pro další nežádoucí emoci. „Klíč je v tom nenaskočit na emoční vlnu. Nenechat se strhnout, ať je jakkoli silná. Pořád si udržovat nadhled. Emoci nemusíme potlačit, abychom nad ní získaly kontrolu. Funguje to vlastně naopak. Abychom ji nechaly volně projít, potřebujeme rozvolnit naše strachy a dovolit si být zranitelné,” upozorňuje cellistka, která ženy učí emoce projevovat v hudbě, v komunikaci v životě v online programu Hudbou k divokosti a sebevědomí a ve facebookové skupině Hej, hrej.
Kateřina emoce považuje za výtvory mysli. „Emoce nejsme my, nejsou ani kladné nebo záporné. Křik není sám o sobě negativním projevem. Tu negativitu tomu přidává myšlenka, která chce ublížit,” uvažuje s tím, že jsou důležité pro náš život a sebevědomou tvorbu a je nezbytné umět projevit všechny odstíny naší jedinečnosti. Bez toho totiž nepoznáme náš plný potenciál a emoce nás semelou.
Kateřina má praktický tip, jak změnit své vnímání řevu, který je často spojovaný s agresí, kterou chceme spíš potlačovat:
Zkuste si techniku řevu. Každý den před zrcadlem si 3x z plna hrdla zařvěte. Nejvíc, jak to jen půjde. Nemusíte do toho plést žádný velký záměr, žádné emoce, jen pozorujte vlastní hlas a schopnost vypustit ze sebe svoji sílu v nejdivočejší formě. Někdy vám to může připadat jako že řve někdo jiný. Může vám to být nepříjemné a třeba se i samy sebe leknete. A to je v pořádku. Nemusíte to nijak zvlášť analyzovat, důležité je to stále procvičovat. Tím dáváte samy sobě důvěru ve svůj projev, rozpouštíte strachy ze sebevyjádření a poznáváte svoji jedinečnou sílu, která vás pak nenechá spadnout do žádných emočních propastí.
Emoce jako bloky v životě a podnikání
Pro kraniosakrální terapeutku Evu Vojtěchovskou je důležité pročistit prožitky z minulosti z dětství a mladé dospělosti. Považuje to za jeden z nejefektivnějších způsobů, jak si otevřít cestu ke spokojenému životu, naplňujícímu zaměstnání i snadno plynoucímu podnikání.
„Je známo, že všechny emoční a psychické bloky, traumata, či strachy, které jste si za svůj život nasbíraly, se uložily na fyzické úrovni, kde je vaše úžasné a moudré tělo uzavřelo, zapouzdřilo a drží je pod kontrolou spoustou energie, aby vás dále neohrožovaly. I přesto probublávají tyto zapouzdřené emoce a bloky z těla opět do vašeho vědomí chování, i nahlížení na svět. Často v životě ovlivňují řadu dalších, na první pohled nesouvisejících projevů, emocí a potíží,“ vysvětlila Eva, která ženám pomáhá pročistit nejdůležitější vztahy v jejich životě pomocí vizualizací.
Za Evou chodí nejčastěji klientky s tím, že vnímají, že je stále omezuje silný vnitřní kritik, že se nedokážou postavit samy za sebe, že stále potkávají stejný typ mužů, samy sebe dávají neustále na poslední místo nebo že se jim v životě stále opakují stejné situace. V podnikatelské tématice nejčastěji řeší přešlapování na místě, obavy zveřejnit nabídku, strach z toho že nebudou mít spokojené zákazníky, že nedokáží realizovat svůj nápad. Častá je i obava, že budou vydělávat mnohem víc, než je v jejich rodině běžné.
„Mnohdy nestačí o svých potížích jen mluvit, ale je potřeba je uvolnit z těla. A to umí skvěle kraniosakrální terapie, v níž dáváme zejména pozornost projeveným emocím a pocitům v těle,“ uvádí Eva, z jejíž terapie klientky odchází s novým nadšením pro svůj život i své podnikání, s důvěrou v sebe a svou sílu, že to všechno zvládnou a s lehkostí, že mohou samy sobě dovolit jít vstříc svému vysněnému životu.
Emoce jako ukazatel sebelásky
Podle intuitivní fitness instruktorky Kristýny Novotné emoce ovlivňují, jakým způsobem o sebe fyzicky pečujete. Jak moc a jak kvalitně odpočíváte, jestli máte nebo nemáte energii na fyzickou aktivitu nebo také to, jakým způsobem si vybíráte to, co budete v danou chvíli jíst.
Určitě to znáte. Někdy se jídlem uklidňujete, zajídáte stres. Samo o sobě nelze emoční stravování vnímat negativně. Problém nastává, pokud to ve vás začne vzbuzovat výčitky.
„Podstatné však je, uvědomit si, že jídlo sice může vaše emoce uklidnit, ale nevyřeší vaše problémy, které tyto emoce vyvolaly. Je potřeba je hlouběji prozkoumat a najít jejich podstatu,“ vysvětluje Kristýna, která ženám pomáhá najít jejich autentický zdravý životní styl. Jídlo má přinášet nejen energii, ale především radost a potěšení.
Instruktorka prozradila 3 kroky, jak se těmto nepříjemný pocitům vyhnout:
- Emoce, které vás vedou k tomu, že se chcete najíst, je nutné zvědomit a přijmout je. Buďte k sobě laskavé a dovolte si své emoce prožít.
- Najděte způsob, který by vám pomohl cítit se v danou chvíli lépe. Pokud to je nuda, může to být čtení nebo pohyb. Nebo to je stres, se kterým vám může pomoci meditace, dechové cvičení nebo vana plná pěny.
- Svobodně se rozhodněte pro způsob, kterým své emoce uklidníte. Bude to pohyb? Studium? Psaní deníku? Možná, že se rozhodnete, že tím způsobem bude jídlo. To je absolutně v pořádku. Protože vy si uvědomujete, že jídlo vám může pomoci cítit se v danou chvíli lépe a svobodně jste se rozhodla najíst se. Proto není potřeba, být kvůli tomu na sebe naštvaná a vyčítat si to.
Triky, jak ovládnout emoce
Další dva jednoduché tipy přidala koučka a průvodkyně na cestě ke spokojenějšímu životu Lucie Rožková, která se specializuje na rodinné vztahy. Díky své osobní zkušenosti s depresí rozumí i těm, kteří zažívají psychickou bolest.
„Nejdříve se podívejte na situaci, kdy negativní emoce trápí vás samotné. Základem je nebránit se a nebojovat. Tlak vyvolává protitlak. Budete-li pocity odmítat, budou se snažit ještě víc získat vaši pozornost – jako dítě, kterého si nevšímáte, a ono stupňuje svoje úsilí a snaží se vás zaujmout. Představte si na jeho místě váš pocit. Věnujte mu pozornost. Přijměte ho. Můžete se ho zeptat, co od vás potřebuje. Naslouchejte mu. Dovolte si ho prožít. Nepospíchejte,“ radí Lucie.
„Uvolněte tělo. Můžete si všimnout, že v takových chvílích máte většinou stažené svaly, vytažená ramena, napětí v břiše… Povolte. Dýchejte do stažených míst a s výdechem je stále více uvolňujte. Můžete si v duchu (nebo i nahlas) říct: ‚Tak jo. Přestávám bojovat. Pojď a řekni mi, co potřebuješ.’“ doplňuje.
Až pocit prožijete, doporučuje Lucie použít metodu odkoukanou od zvířat. „Všimli jste si někdy, co udělá třeba pes poté, co prožil stresující situaci? Ano, oklepe se! Udělejte totéž! Vytřeste pocity z těla. Vyklepejte ruce a nohy, celí se oklepejte. Pusťte si k tomu hudbu a vyklepávejte se do rytmu,“ radí.
A co dělat když jsou vaše emoce nepříjemné pro druhé lidi – řvete na děti nebo na partnera? Občas to prostě odnášejí naši blízcí. Lucie nedoporučuje emoce potlačovat. Sdílí nenáročný postup, jak to udělat, abyste je dokázali vyjadřovat pro okolí příjemněji:
Soustřeďte se na uvolnění těla! Opravdu pečlivě se zaměřte na to, abyste uvolnili ramena, břicho, ruce a nohy, obličej nebo jakoukoli jinou část těla, kde cítíte napětí. Skutečně prociťte uvolnění konkrétních částí. Pocítíte hned dvojí efekt: Za prvé se sami začnete cítit jinak, za druhé vaše vyzařování a tón hlasu se změní a pro vaše okolí to bude mnohem příjemnější.
Rakouský lékař a psychoanalytik Sigmund Freud kdysi napsal: „Nevyjádřené emoce nikdy nezemřou. Jsou pohřbeny zaživa a vyjdou na povrch později ošklivějšími způsoby.“ Vyjadřujte emoce, žijte, pracujte, podnikejte. A podělte se s námi na facebookové stránce magazínu o to, jak k emocím přistupujete a jak je zvládáte.