Že to zní jako neskloubitelná disciplína, pečovat o domov, a zároveň úspěšně podnikat? A ještě ke všemu mít obě oblasti ve stavu, kdy se navzájem podporují? Inspirujte se příklady tří žen, které mají na desítkách klientek i své vlastní praxi potvrzené, že opravdu záleží na místě, kde pracujete a čím se u toho obklopujete. A že domov, ve kterém proudí správná energie, vám může přímo umetat cestu k pracovním úspěchům.

„Každý předmět ve vaší domácnosti i pracovně totiž vyzařuje určitou energii a celková synergie určuje, kolik se vám dostává podporující energie. Může to znít ezotericky, ale umíte si představit úspěšnou podnikatelku, která by pracovala v malé kobce bez světla na rozpadlé židli? Ať chcete nebo ne, váš domov, pracovna i pracovní stůl o vás něco říkají.

Konkrétně (home)office a pracovní stůl jsou místem, kde se začínají psát dějiny vašeho impéria. A zaslouží si být v nejlepším možném stavu. Věnujte tak pár minut úklidu, roztřídění i jeho zkrášlení a sledujte, jak se dají věci do pohybu. Úsměv na tváři, radost a chuť do práce, jsou vítaným průvodním jevem.

Na následujících řádcích dostanete jednoduché tipy z praxe, jak aktivovat energii prostoru tak, aby váš domov proměnila přímo v powerbanku a vaši podporu na cestě k úspěchu,“ uvedla téma copywriterka Tereza Tučková

Kam směřujete pozornost, tam to roste

Michaela Růžičková

„Váš fokus dáva energiu jednotlivým úlohám, ktoré zdarne doťahujete do konca a víťazíte. Úspešné vyvrcholenie aktivity vo feng shui predstavuje energiu elementu Oheň. Synonymá, ktoré sa s ním spájajú, sú tiež: nadšenie, radosť, šťastie, svetlo, teplo,“ říká Michaela Růžičková, moderní fengšuistka, která místo naší kultuře nic neříkajících feng shui symbolů používá osobní kotvy člověka ladící s jeho vlastním vkusem.

Pokud chcete, abyste pocity, které Michaela zmiňuje, zažívali v souvislosti s vaší prací, doporučuje vyzkoušet tyto jednoduché feng shui tipy:

  • Čistota a poriadok sú niečo ako feng shui level 0. Základ. Tam, kde je poriadok a voľný priestor, môže slobodne prúdiť blahodarná energia sheng čchi a vyživovať každé miesto, kam pritečie. Feng shui znamená vietor a voda a symbolizuje prúdenie a dych. A ako podnikateľky zarábate peniaze pre to, aby ste mohli voľne dýchať. Je tak? Tak sa zhlboka nadýchnite a odfúknite všetko nepotrebné zo stola! 
  • Kráľovské posedenie chce kvalitnú stoličku s opierkou na chrbát a ideálne aj opierkami na ruky. Základnou technikou feng shui je správna orientácia – dobrý výhľad pre sebou a bezpečie za sebou. Máte sa pozerať na pekné prostredie, vidieť, čo sa deje okolo vás a váš chrbát má ochraňovať vyššia opierka alebo stena, knižnica, či iný pevný a stabilný objekt za chrbtom. Aby vás nikto „nenapadol“ odzadu – nepriateľ alebo lopta vašeho dieťaťa.
  • Správne umiestnenie predmetov. Feng shui sa venuje kultivácii 9 najdôležitejších životných oblastí a každú z nich môžete vo forme mikro-feng shui aktivovať i na svojom stole (alebo v pracovni, ak je to celá miestnosť). Ale k veľkému nakopnutiu bude stačiť ak na stole budete mat len také veci, ktoré pravidelne používate. A pre všetky ostatné nech platí nové pravidlo: majú predstavovať vaše o úroveň vyššie ja (ku ktorému sa postupne dopracovávate). A ako vraví Marie Kondo: „If it doesn’t spark joy….“.
  • Podporte oblasť Hojnosti. Nachádza sa v ľavom hornom rohu (domu, miestnosti, stolu) – tu rozhodne neskladujte neporiadok a účtenky. Čo je tu, to sa bude množiť. Dobre tu zafunguje bankovka alebo mince, či obrázky vašich záľub a radosti. Za čo ste v živote vďačné? Čo si chcete dopriať skrz svoje podnikanie? Dajte si to na oči práve tu! 
  • Urobte si to peknéDoprajte si do pracovne pekné kúsky – podstavec pod notebook, kalíšok na perá Parker, krásny zápisník… Ohnivý náboj vášmu malému kráľovstvu dodá i kytica čerstvých rezaných kvetín. A nezabudnite na kvalitné osvetlenie.

„Pri využívaní feng shui nemusí prísť k ujme žiadna trojnohá žaba s mincami v puse. Jeho ortodoxný výklad už je passé – moderná žena k dosiahnutiu úspechu a radosti využíva vedomosti predkov a silu svojej ženskosti v synergii s modernými technológiami. Používajte len také symboly a cesty, ktoré vám osobne dávajú zmysel,“ doplňuje Michaela.

Lehký a vzdušný prostor umožní pracovat s čistou hlavou

Jana Zhořová

„Každý prostor má podporovat činnost, které slouží. A práce je energie, kterou měníme za peníze. Proto bychom se měly snažit prostor, ve kterém pracujeme, udržovat lehký a vzdušný. Abychom i my pracovaly s lehkostí a čistou hlavou,“ říká Jana Zhořová, autorka konceptu a knihy Krasoprostor, vystudovaná malířka, milovnice interiérového designu a současného umění,

Pokud přijdete do kanceláře a padne na vás tíha, jen co vstoupíte, je to špatně. Jana, která která pomáhá ženám tvořit jejich vnitřní a vnější krasoprostor, domov, který je podporuje, radí, co s tím

  • Funkční minimalismus je král(ovna). Zbavte se toho, co neslouží a co vám nedělá radost. Projděte postupně všechny oblasti vaší kanceláře či home officu a vytřiďte věci, které do ní nepatří ani vám nedělají radost.
  • Udržujte svoji kancelář snů při životě. Jako první se zasněte a představte si vaši ideální kancelář. Místo, kde by se vám pracovalo nejlépe. Tuto představu si zapište a udržujte pro chvíle, kdy to třídění budete chtít vzdát.
  • Plánujte s rozumem. Udělejte si plán s přibližným časovým rozsahem třídění. Například: Zásuvky ve stole – 1 hodinu, dokumenty a účtenky – 3 hodiny. A čas dodržujte – nezkracujte (pokud už nemáte hotovo), ale ani ho zbytečně neprodlužujte. Je také úplně jedno, jestli si vyhradíte celý den a zvládnete to najednou nebo si úkol naporcujete.
  • Třiďte i srdcem. U třídění se řiďte otázkami: Potřebuji to? Používám to? Dělá mi to radost? A nezapomínejte na svoji ideální představu. Pamatujte, že věci, které si necháváte, vás k ní pomalinku přibližují. Chcete se přibližovat k okousané tužce a rozbitému hrnku místo stojánku na ni nebo se raději zaměříte na krásné desky či kvalitní pero?

Harmonické pracoviště vyžaduje pořádek

Jolanta Balon

Nyní už víte jak správně umístit pracovní stůl i ve kterém sektoru aktivovat hojnost. Dostaly jste také konkrétní tipy, jak se zbavit věcí, které vám neslouží nebo nedělají radost. Teď už stačí jen udržovat pořádek. Jenže, co když ve vás slovo úklid vyvolá spíš pocit povinnosti než radost? 

„Změňte to a začněte uklízet kreativně, podle živlů. Přírodní živly se po pár dnech přirozeně střídají a každý živel podporuje proudění energie jiným způsobem a je vhodný pro jiné úklidové činnosti v domácnosti, ale i kanceláři nebo pracovně,“ vysvětluje Jolanta Balon, úklidová poradkyně a energetická ladička, která podporuje ženy i jejich rodiny na cestě nejen za vyladěným domovem, ale i harmonickým životem.

Jolanta nabádá. že pokud budete energie v daný den respektovat a využívat ve svůj prospěch, úklid vám půjde daleko lépe od ruky a budete tak mít více času a energie. Třeba na svoji nerušenou práci.

„Střídání živlů také pomáhá nastavit jednoduchý systém úklidu, který si můžete upravovat dle momentální nálady a situace. Určitě nejen z podnikání víte, že konstantní opakování činností ulehčuje plánování práce, a tím přispívá k vašemu většímu klidu a do jisté míry i efektivitě,“ připomíná Jolanta s tím, že k tomu doporučuje uklízet svou kancelář vědomě, a zároveň s co nejmenším úsilím

Navíc úklidem podle živlů vyřešíte nejen povrchovou čistotu, ale vyladíte i jemné energie. „A každá pomoc v našem podnikání se počítá, i ta energetická,” uzavírá Jolanta.

Ovlivňuje vaše místo pro práci výsledky podnikání? Na co se zaměřujete, čím se ve svém domácím či pracovním prostředí obklopujete? Je vám blízký úklid nebo vám udržování pořádku dělá problém? Podělte se v komentáři na facebookové stránce magazínu.