Děti odrostly a pomalu opouštějí trasu lednička – dětský pokoj? S partnerem jste sami doma? Někoho tato představa děsí už od poslední třídní schůzky, jiní se nemohou dočkat, až si začnou více užívat života ve dvou. Ať už to máte jakkoliv, čtyři odbornice vám poradí, jak se s partnerem vyhnout syndromu prázdného hnízda a naopak po odchodu dětí z domova využít naplno příležitost posunout váš vztah.

Najděte společnou aktivitu

Maja Bourková

„Chcete-li se vyvarovat syndromu prázdného hnízda, udělejte si s partnerem včas malou revizi, jak jste na tom,” doporučuje rozmotávačka myšlenek a osobní průvodkyně podvědomím Maja Bourková s tím, že cestou je odpovědět si společně na některé z těchto otázek:

  • Na jakých hodnotách stojí váš vztah? Co k sobě doopravdy cítíte? Jak jeden druhého vidíte?
  • Jakým způsobem, jak často a o čem spolu komunikujete?
  • Funguje mezi vámi intimita (nejen sex)?
  • Jaké role ve vztahu naplňujete? Dělíte se o povinnosti? Jak fungují domácí práce?
  • Jakým způsobem, v jakém objemu a čím trávíte společný čas?
  • Máte každý své přátele, své koníčky, svůj oddechový prostor?
  • Máte i nějakou společnou zálibu?

Nechcete-li mlčky koukat večer co večer jeden na druhého, tajně přesouvat ovladač blíž ke své ruce nebo se ztratit jeden druhému ve vlastních koníčcích, radí Maja najít si společnou aktivitu nebo projekt. „Může to být rekreační sport, studium cizího jazyka, argentinské tango nebo třeba cestování. Cokoli, co vás oba bude bavit, nejlépe dlouhodobě, můžete se v tom oba rozvíjet a nebudete mít potřebu mezi sebou soupeřit. Vytvořte tým, buďte parťáci,” říká Maja, která vám v tom může pomoci udělat jasno, určit priority, nastavit společný cíl i plán, jak se k němu dostat „bez nehod“.

„Když totiž kousek svého volného času věnujete společné aktivitě, získáte nové zážitky, které jsou kořením každého vztahu bez ohledu na věk, uvidíte jeden druhého v novém světle a můžete se i vzájemně podpořit, budete mít nová témata k rozhovoru a možná si do života přitáhnete i nové přátele s podobnými zájmy,” vyjmenovává Maja a zároveň dodává, že to neznamená trávit spolu veškerý čas.

„Důležitým aspektem zdravého partnerství je zároveň dostatek vzájemné nezávislosti. Objevujte nové podněty spolu i každý zvlášť. Dopřejte tedy i prostor jeden druhému,” nabádá s tím, že i z času stráveného sami nebo s přáteli může vzejít tip na další aktivitu ve dvou. 

Využijte prázdný prostor pro své záliby

Veronika Ševčíková

V okamžiku, kdy plody vaší lásky vypustíte do světa, přichází čas na nevšední matematiku: jednoduchá rovnice sestává ze součtu 2 lidi, kteří ze zřejmých důvodů zanedbávali svůj vztah, jelikož byli rádi, že stíhají vůbec dýchat. K tomu 1 nově vzniklý a potomky neobsazený časoprostor, a nakonec i fyzické místo, které už děti nevyužívají, tedy klidně 1 volnou místnost. Co z toho vychází za rovnítkem? Interiérová designerka Veronika Ševčíková tam vidí 1 radostný život, a vy?

Veronika však upozorňuje, to ve vašem životě bude chtít ochotu měnit zaběhlé pořádky a překvapivě i interiér domova. „Schválně si udělejte menší psychosondu,” vybízí interiérová designerka s vášní vylepšovat lidem jejich bydlení a tím i jejich samotné životy. „Zkuste si pár větami říct, co všechno máte rádi a dosud jste to zanedbávali. Buďte upřímní, bez určení těchto radostí nelze dál pracovat. Představte si, že vlastníte již jasně sesumírovaný seznam všeho, co milujete a nic vám nebrání začít to uskutečňovat. Nebyl by ten život hezčí?“ Veronika rovnou nabízí recept, jak takový seznam sestavit: 

  1. Buďte nekompromisně upřímní a na prázdný papír si s partnerem zkuste každý sepsat co nejpodrobněji vše, co rádi máte, děláte, vidíte, slyšíte, cítíte, co vás baví a dělá vám radost nebo už dlouho toužíte zkusit. Cokoliv!
  2. Vyměňte si své seznamy a porovnejte si je. Zkuste najít styčné body, ale i kdybyste je neobjevili, nic se neděje.
  3. Zkuste vypíchnout ty největší priority a vše, co je ve vašich silách a možnostech převést do reality.
  4. Podle prostorové náročnosti zkuste najít místo, které k tomu potřebujete, a pusťte se do realizace.
  5. Co půjde dělat společně s partnerem, dělejte společně. V čem se odlišujete, dělejte ve stejnou dobu, ale každý zvlášť.
  6. Posléze své zážitky proberte s partnerem, sdílejte radost nebo úspěchy. Zkuste své zážitky dokumentovat a třeba je tímto způsobem dostat do interieru. Budou vás těšit i nadále, při každém pohledu, pokaždé, když projdete kolem.

A nakonec ještě Veronika ukazuje, jak by to mohlo vypadat v praxi: „Co třeba poctivý čtecí kout s pohodlným a hezkým křeslem, stojací lampičkou, stolečkem na kafe a sušenky, knihovnou s milovanými svazky na dosah a měkkým polštářkem pod nohami nebo za zády?”

Nebo, co takový vymazlený koutek pro šití, ruční práce, tvoření či montování čehokoliv fotografické zázemí, nebo třeba tkalcovský stav, když na věc přijde… hlavně dostatečně velké pracovní místo, prázdný prostor na práci, dobře osvětlený, kvalitní sezení, a pak už jen dostatek úložných prostor na vše potřebné, ideálně na dosah ruky. A co třeba poličky na vaše sbírky flakonků po voňavkách, zapalovačů, či propisek? Nebo dostatek skladovacích prostor pro stany, kola, potřeby na motorku? 

Už víte, co s tím volným prostorem po dětech provedete? „Věřím, že jakýkoliv pokus o dělání radosti sobě a umožnění téhož partnerovi, dokáže zlepšit život oběma a možná i vzkřísí to, co vás kdysi dalo dohromady,” upozorňuje Veronika.  

Užijte si vzájemné doteky

Zoja Fialová

Když jsme u těch společných koníčků – vyzkoušeli jste již s partnerem masáž? Masérka a kraniosakrální terapeutka Zoja Fialová upozorňuje, že stačí i hlazení, že nepotřebujete žádné speciální znalosti a zkušenosti a hned přidává tipy jak na to.

„Navoďte intimní, příjemnou atmosféru – stačí svíčka, vonná lampička, romantická muzika a můžete jít na to. Oběma rukama udělejte tah z ramene až k zápěstí, od krku do třísel a od stehen po špičku nohy.  Pocítíte velké uvolnění a odlehčení této strany těla. Pak totéž zopakujte na druhé půlce těla a to stejnými tahy,” popisuje Zoja.

Zároveň doporučuje i masáž dlaní či šlapek: „Prsty kreslete po dlaních srdíčka a vějířky, promasírujte partnerovi prsty.“ Po celém těle bude podle ní zase příjemné hlazení pštrosími peříčky – začněte od dlaní a přes ruce, pokračujte na chodidla a poté vzhůru po celém těle. šlapkách, na nohou až na tělo a dál. „Užijte si společný čas naplno bez toho, aniž byste se museli ohlížet na to, že vedle v pokoji spí děti. Čas trávený mazlením a vzájemnými důvěrnostmi nikdy není ztracený,” připomíná masérka.

Dopřejte si intimnosti 

Andrea Sofie Peloušková

Uspořádali jste si bydlení, třeba jste si i oddělili své ložnice, pro hýčkání sebe a oddychu ve svém prostoru. Zrelaxovali jste se masážemi, při kterých jste nevědomky objevili třeba nové příjemné pocity a možná i nové erotogenní zóny. „Ať to vnímáte jakkoli, je čas vidět prázdné hnízdo jako svěží vítr pro vaše partnerství. Je to zároveň zkouška, jak si spolu vedete a zda jste udržovali nejen rodinu, ale hýčkali si spolu i svou partnerskou intimitu v prožitcích a trávení společného času,” upozorňuje Andrea Sofie Peloušková, intimní a sexuální edukátorka

Partnerům radí osvěžit opět své společné zážitky. „Teď máte prostor zažívat zase jen své životy, navrátit se ke smyslné ženské a mužské energii v sobě a procítit partnerskou intimitu,” upozorňuje Andrea. Muž je podle ní hlavní postavou v příběhu svádění a žena mu k tomu dává prostor a příležitost, kdykoli tyto pocity omamné blaženosti oba pocítí. Pánové by proto měli pozvat svou partnerku zase na rande a nechat ji rozkvést v její ženské kráse.

„Ženy dozrávají ve šťavnaté víno, a to co můžete nyní zažívat spolu s partnerem, protože se dokonale znáte v těchto rozměrech prožitků srdce a těla, prostě jindy prožít nemůžete. Znovu spolu objevujte nové podněty a sdílejte sexuální fantazie,” dodává s tím, že jako ženy mužům tuto péči stonásobně oplatíte, protože jste zrozeny k oslavě svého těla a k milování celou duší i tělem. „Zažívejte si to opět kdykoli a kdekoli vás napadne, je to váš nový život,” říká Andrea Sofie a doporučuje zapojit do intimních radostí i sexuální pomůcky.

„Takové období je nádherné. Už nejde jen o to že máte chvilku času bez dětí. Najednou je jen váš čas a prostor na hraní si se sebou,” uzavírá Andrea.

Těšíte se na období „prázdného hnízda“? Co si se svým partnerem vychutnáte? Na jakou aktivitu se vrhnete jako první? Podělte se v komentáři na facebookové stránce magazínu