Kvalita vztahu partnerů, kteří mají děti, ovlivňuje celou rodinu. I v momentě, kdy prochází konflikty nebo se vztah rozpadá, se dá zaměřit na věci, které pomohou situaci překonat. Aby rozchod nebo rozvod rodičů byl bez poražených a bez šrámů na duši, i té dětské, na to se zaměřily tři odbornice. Přečtěte si jejich doporučení z pohledu výchovy, práva i emocí.

Zasvěťte děti do rodinné situace

Lucie Machutová

„Děti nemohou ovlivnit, jestli se jejich rodiče rozejdou, nebo ne, situaci si nevybraly. Je ale možné jim to usnadnit tím, že co nejvíc věcí pro ně zůstane stejných,“ říká popularizátorka kontaktního rodičovství a respektující výchovy, Zažraná máma tří chlapců Lucie Machutová.

Je podle ní už docela běžné, že děti ve střídavé péči nejezdí od jednoho rodiče ke druhému, ale zůstávají ve stávajícím domově a ten, kdo dojíždí, jsou jejich rozvedení nebo rozvádějící se rodiče. „Je to docela férové řešení, které má ale i svá úskalí,“ myslí si Lucie, která právě rodičům pomáhá zvládat všemožné výzvy ve výchově a ukazuje jim cestu k celkové rovnováze v rodině,

„Vedle finanční náročnosti je potřeba si také uvědomit, že i nadále budou rodiče sdílet jednu domácnost – tedy že se musí i nadále potýkat s nešvary protějšku. Rozčílit se pokaždé, když se v bytě u dětí střídají, asi nechce nikdo. Částečně se tomu dá zamezit domluvením si paní na úklid na den střídání. A také jasným stanovením pravidel, v jakém stavu se byt bude udržovat,“ doporučuje.

Klíčové je podle ní zasvěcení dětí do rodinné situace. „Děti stejně vycítí, že se něco děje, a nevědomost může jejich nervozitu a úzkost jen zhoršovat. Pokud je to vzhledem k věku dětí možné, je vhodné je zapojit do vybírání variant budoucího uspořádání bydlení. Lépe pak spolupracují a necítí se v nové situaci bezmocné a opomíjené,“ vyzývá Lucie a doplňuje i důvod:

„Když totiž uvidí, že se máma s tátou pořád chtějí dohodnout, že se snaží najít nejlepší řešení pro všechny (i když už spolu dál žít nechtějí), snadněji uvěří tomu, že i po rozvodu bude jejich život fajn,“ uzavírá Zažraná máma Lucie Machutová s tím,že děti, které nemají rády nové věci, nové lidi, nové situace (mají rády svou rutinu), je dobré na změny připravovat hodně dopředu, dát jim co nejvíc informací a zachovat co nejvíce rituálů a známých aktivit.

Snažte se zachovat klid a vztahy pro děti

Romana Lužná

„Trauma dětem zpravidla nepůsobí samotný rozchod rodičů, ale hádky a konflikty, ke kterým při rozvodu dochází,“ všímá si ve své praxi  Romana Lužná, advokátka specializující se na rodinné právo. „Rozvod není jen o právu. Společně řešíme vaši budoucnost, život vašich dětí, vaše finance a bydlení,“ upozorňuje.

Romana při práci s klienty proto používá celostní přístup: „Rozvod je proces, ne jednorázová záležitost. Důležité je vytvořit bezpečné prostředí pro děti a zachovat pro ně alespoň základní úroveň rodinných vztahů. Na to se snaží reagovat i české soudnictví. Pokud se rodiče při rozvodu nejsou schopni ohledně péče o děti dohodnout, využívají soudci pomoci rodinných poraden, psychologů a mediátorů. Některé soudy používají navíc tzv. cochemskou praxi, kdy rodiče vedou k dohodě za pomoci týmu odborníků už od zahájení soudního řízení,“ přibližuje.

I Romana v roli advokátky pomáhá, zejména ženám, zvládnout rozvod právně i psychicky tak, aby našly znovu radost ze života. „Dobrou zprávou je, že děti z rozvedených rodin mají stejné šance na spokojený a úspěšný život, jako děti z úplných rodin. Rozhodující je, jak se k dětem chováte, zda vaše děti vyrůstají v klidném a podporujícím prostředí a mají možnost kontaktu s oběma rodiči,“ vyjmenovává.

Za důležité Romana považuje s dětmi o situaci v rodině mluvit a nic jim nezatajovat. „Nemusíte děti zahlcovat podrobnostmi, ale přiměřeně věku jim vysvětlit, co se děje, proč tomu tak je a co je čeká. Pokud totiž dětem dostatečně nevysvětlíte důvod rozvodu, může si dítě vytvořit svůj vlastní scénář a z vašeho rozchodu třeba obviňovat samo sebe,“ všímá si Romana.

Nezůstávejte na půli cesty

Magdalena Danielová

„Každý spor mezi rodiči, který není vyřešený, visí ve vzduchu. Děti tyto nejasnosti velmi vycítí a reagují na ně. A to i když se rodiče snaží před dětmi nehádat. Taková nejistota pro dítě může znamenat ohrožení jeho vlastní integrity,“ myslí si Magdalena Danielová, neuroložka a celostní spánková poradkyně pro rodiny.

Pokud dítě nenajde pochopení a nemůže své stesky ventilovat během dne, pak se podle Magdaleny často odrazí ve spánku. „Děti mohou mít neklidné sny, vykřikovat ze spání, pomočovat se, vrtět se. Vše může gradovat jako noční děsy, tedy stav, kdy dítě spí a ze spánku pláče, je neklidné a úzkostné,“ všímá si a přidává několik tipů, co v takové situaci dělat.

  • Nezapomínejte na pocity dětí, povídejte si s nimi, dejte jim prostor říci, jak se cítí. Pokud reagují emočně, pláčem nebo vztekem, vyjádřete pochopení, nezastavujte je, neodvádějte pozornost, najděte si klidné místo a nechte celý proces proběhnout.
  • Mluvte o situaci jasně, pojmenujte všem pravým jménem, potvrďte dítěti, že stále zůstáváte jeho rodiči, i když budete od sebe vzdálení. Nemluvte o druhém rodiči hanlivě.
  • Nápomocné mohou být i bachovy esence. Doporučuju mít po ruce krizovou esenci, která umí vyrovnat emoce šoku, výbušnosti i pocitu bezmoci. Esence dokáže zklidnit i spánek.

„Pokud se do emocí zaplétáte, požádejte o pomoc psychoterapeuta. Když nevíte kudy kam, můžete se na situaci podívat třeba z hlediska konstelací a vztah ukončit laskavě. Poděkovat za to, co bylo a co vás naučil. A vykročit na novou cestu s vědomím, že vás bude spojovat společné dítě nebo děti,“ uzavírá Magdalena, která i těmito způsoby pomáhá dětem a jejich rodičům harmonizovat emoce, tělo a tím i spánek.

Co se vám osvědčilo v situaci, kdy vztah prochází krizí nebo končí? Povedlo se vám zachovat klid? Myslíte si, že je důležité vše vyřešit nejen ke spokojenosti své, ale i dětí? Podělte se o své názory v komentáři na facebookové stránce magazínu.