Ačkoliv jsou původem Češky a Slovenky, svůj život i podnikání spojily s Jižní Amerikou, Afrikou nebo Asií. Dlouhodobě v těchto zemích žily, cestovaly a poznávaly místní lidi. Svými projekty jim teď pomáhají. A pro našince o svých zkušenostech píší knihy, blogy a nebo natáčí podcasty. 

Foto: Zuzana Bartáková

Teď je spojila online konference jedné z nich, Zuzany Bartákové, jejíž inspirativní akce České a slovenské ženy ve světě proběhne od 29. listopadu do 6. prosince.

Třináct více než zajímavých žen představí zakladatelka projektu Cestujeme po Peru formou rozhovorů. “Nepovídám si s nimi jen o jejich práci, dozvíte se tam mnohé z jejich života v dané zemi, o soužití s jinou kulturou nebo získáte tipy na krásná a neturistická místa, která dobře znají,” říká 39letá bioložka, která o svém životě v peruánské džungli napsala e-knihu a ostatním zájemcům o tuto exotickou zemi pomáhá plánovat jejich vlastní cestu.

“Chci, aby lidé měli možnost poznat zemi autenticky. Aby zažili to nejlepší, poznali i život místních a vyhnuli se turistickým pastem. Pomáhám jim formou itinerářů – plánů cest na míru, konzultací nebo také provázím,” říká máma čtyřleté česko-peruánské holčičky, která nedávno otevřela také e-shop S láskou z Peru s kvalitními výrobky z lamí vlny (z alpaky). 

“Nákupem podpoříte tamní malé výrobce a trhovce, které tvrdě zasáhla pandemie – měli tam velmi přísná opatření a Peru je stále pro většinu turistů uzavřené. V e-shopu si můžete také koupit výrobky z azylového domu Casa Mantay v Cuscu, kde matky ve věku 11-18 let mohou v klidu vychovat své děti,” představuje Zuzana charitativní podtext svého podnikání.

Pomoc lidem spojuje i ostatní účastnice online konference. Je mezi nimi třeba Olga Vilímková, zakladatelka nadačního fondu Inka a autorka knížek jako Učitelkou v Peru. Alena Antonovičová je zase první Evropanka, která pomohla kolumbijským indiánům kultury Arhuacos získat zpět jejich území.

Až neuvěřitelné nebo silně emotivní zážitky z Mexika bude sdílet Eva Kubátová, autorka knihy a stejnojmenného blogu Mexikopedie. “A chystám i jedno překvapení,” zve organizátorka Zuzana Bartáková s tím, že online konference je dostupná zdarma, je třeba se na ni pouze registrovat.