Chcete-li, aby vaše podnikání nebylo koulí u nohy, ale spíše nástrojem vašeho naplnění a hojnosti, zaměřte se nejprve sami na sebe. Poznejte se, objevujte svou jedinečnost a nezapomeňte ani na své zdraví ve fyzickém těle. Jen tak může být vaše podnikání úspěšné v dlouhodobém měřítku. Nevěříte? Inspirujte se přístupem tří žen.

Objevujte svou jedinečnost

Lucie Galle

„Z vlastní zkušenosti můžu říct, že když jsem začala nejen ve svém podnikání objevovat svoji jedinečnost, tak můj život i moje podnikatelská cesta nabrala neuvěřitelný směr,“ sdílí Lucie Galle, mentorka a koučka autentického podnikání.

Před tím Lucie pracovala s onkologicky nemocnými dětmi a jejich rodiči. „I když jsem svoji práci milovala, vybrala si svou daň. Po vyhoření jsem se rozhodla, že si musím najít práci, kterou si budu moct více regulovat. A podnikání mi přišlo ideální,” říká s tím, že v tu chvíli ale vůbec netušila, do čeho se pustila.

Ze začátku pro ni totiž bylo podnikání hodně náročné a cítila, že takhle pokračovat nemůže, aby neskončila zase stejně jako předtím. „Řekla jsem si dost. Přece to může jít i jinak. Ale jak? Začala jsem objevovat svoji jedinečnost a svoje dary. Vracela jsem se hodně sama k sobě, abych nalezla to, co mě v rámci mého podnikání baví a naplňuje. Zkoumala jsem své bloky, které mě naopak drží zpět. Zkoušela jsem, s jakými klienty se mi nejlépe pracuje, aby mě to nevyčerpávalo,“ vypráví Lucie.

Jejím cílem totiž nemělo být makat od rána až do večera, ale vnést do podnikání lehkost a radost. „Prozkoumávala jsem různé aspekty své bytosti a pomalu začala uzdravovat sama sebe. Je to nádherná cesta a zdaleka ještě nekončí. A proto jsem se rozhodla učit autentické podnikání i ostatní ženy. Protože je důležité, pokud chceme budovat udržitelné podnikání, aby nás naplňovalo a samozřejmě také vydělávalo,“ nabádá.

Lucie v autentickém podnikání považuje za nejdůležitější:

  • Správně si definujte své srdcové klienty. Klienty, se kterými jste na jedné vlně a se kterými se vám bude pracovat s lehkostí a radostí.
  • Naučte se pracovat se svou myslí, svými strachy a bloky. K tomu velmi ráda používá nejen metodu Neurokoučinku, která pomohla i mně a jejíž jsem certifikovanou koučkou.
  • Nastavte si ve svém podnikání efektivní strategie v souladu s vámi samotnými, protože každá jste unikátní a jedinečná. To znamená, že každé bude fungovat něco jiného.“

Vycházejte ze svého srdce

Eva Rosůlková

„Podnikání je jednou z největších příležitostí, jak poznat sama sebe. Ocitáte se totiž ve stavu, kdy se skutečně musíte postavit na vlastní nohy, samy si určit náplň své práce, termíny a možnosti. Nikdo vám nemůže říci, co, jak a kdy máte přesně udělat,“ říká Eva Rosůlková, průvodkyně a terapeutka, která pomáhá ženám objevit jejich poslání a žít naplněný, vědomý život v pohodě a radosti.

Eva vnímá, že abyste se staly úspěšnými, mělo by vše vycházet skutečně z vás samých, z vašeho srdce. „Své klienty si totiž přitahujete svou energií, tím, co z vás vyzařuje. Ze zkušenosti mé vlastní i podnikatelek, s nimiž spolupracuji, vyplývá, že hojnost a radost z podnikání přichází ve chvíli, kdy se stáváte skutečně autentickými. Když si dovolíte:

  • prozkoumat své nitro,
  • rozpoznat a naučit se používat své dary a
  • odstranit všechny strachy a bloky, které se postupně vynořují.

A bez nich to nejde, jsou přirozenou součástí této cesty,“ ví Eva.

Ta naprostá svoboda, která s podnikáním přichází, a kvůli niž pravděpodobně podnikáte, může podle ní někdy až děsit. „Pokud se rozhodnete pracovat na svém nastavení, objevíte pravděpodobně některá svá traumata či převzaté nefunkční vzorce od svých rodičů. Stojí to však za to, protože s laskavou pomocí a vedením zkušené terapeutky či průvodkyně, si postupně vše pročistíte, naučíte se chápat své emoce a stanete se odvážnější, spokojenější a harmoničtější. Objevíte svou jedinečnost, potenciál a na co kladu vždy důraz, rozproudíte svou sebelásku, která je základním pilířem vnitřní harmonie, ale i úspěchu,“ sdílí Eva.

A právě psychická pohoda a kladný vztah k nám samým, podle ní naprosto zásadně ovlivňuje naše fyzické zdraví. „Díky výzvám, které podnikání přináší, tak skutečně můžete uzdravit samy sebe, a svou unikátní energií a dary léčit a pomáhat i celému světu,” uzavírá Eva.

Posilte se stravou 

Eva Miždal Kamasová

Čínská medicína umožňuje nahlédnout příčinu nějakého zdravotního omezení, dozvědět se, od jakého orgánu to jde, kdo se tzv. hlásí o pozornost. Pro mě to bylo před třemi lety úplné wau,“ říká Eva Miždal Kamasová, průvodkyně žen tělem a výživou právě pomocí tohoto systému.

Postupem času ji zaujala i strava, kterou doposud sleduje, jak na ni reaguje, co jí sedí, nesedí, v jaké době co jíst atd. „Nejvíce mě zaujala v době rodičovské dovolené, kdy probíhalo sledování účinků na mně i mých dvou dcerách. Sleduji sebe, děti a vidím, jaký to má efekt. Zároveň vědomě vyřazuji určité typy potravin dle sezónnosti, a předcházím tak nemoci. Pomáhá mi to být co nejméně unavená a mít sílu do nadcházejících dní,“ sdílí Eva.

V současné době už jí jen tak, že si vybírá potraviny podle teplotního vlivu, zda je potřeba se zahřát či ochladit, a také podle působení na orgány. „Na příklad v období zimy jsou v největší aktivitě ledviny a močový měchýř, proto vyhledávám potraviny, které zahřejí – losos, černá quinoa, vlašské ořechy, pórek, pažitka a jiné,“ vyjmenovává.

Eva považuje za 3 nejdůležitější věci v oblasti stravování:

  • Sezónnost – v létě ochlazující a neutrální potraviny, v zimě zahřívací potraviny. Posilujte si tímto způsobem své tělo a zároveň ho touto prevencí učte předcházet nemocem.
  • Všechny chutě – zařazujte do stravy všechny chutě. I když některou nemáte rádi, je fajn ji přidávat do jídla alespoň okrajově. „Sama třeba nemám ráda ostré, takže nevyhledávám pálivé věci, doplňuji tuto chuť ale kořením, jako je pepř, zázvor, aj.,“ vyjmenovává Eva.
  • Podpora funkcí těla – zařazujte do jídelníčku potraviny, které jsou chutí daného období, např. k zimě a ledvinám patří slaná chuť, tak zařazujte potraviny s touto chutí častěji.

Co vám nejvíce pomáhá v tom se poznat? Je vaše podnikání autentické? Jak se to projevuje? Podělte se o svou zkušenost v komentáři na facebookové stránce magazínu.