Nastal čas studených nohou a prokřehlých prstů. Méně pohybu a chlad způsobují horší prokrvení těla. Jinak pracujeme i s energií vnitřní. Co s tím? Načerpejte hřejivé tipy od osmi žen zabývajících se přírodními metodami práce s tělem a energií od jógy, přes Tradiční čínskou medicínu, Bachovy esence, kraniosakrální terapii až po rituály a vůně. A jak říká jedna z nich, běžte na návštěvu sami k sobě.
1. Nasměrujte energii, kde je potřeba
Jedno z prvních mrazení pociťujete obvykle na svém těle. Méně pohybu a chlad způsobují horší prokrvení jeho periferií. Patříte-li k těm, kterým v zimě nestačí rukavice, prohřátí vám může zprostředkovat jóga. „Jejím cílem je volné proudění energie a nalezení jednoty,” říká Klaudia Sauerová, jogínka, která v projektu Coffee break yoga ukazuje, že jóga ma smysl i v malých dávkách. „Kromě asán a dechových cvičení pomáhají energii proudit bez překážek například i očistné techniky, meditace a mudry,” vysvětluje s tím, že některé mudry představují prosté gesto rukou, které změní cirkulaci energie a dovede ji tam, kde ji zrovna potřebujete.
Právě až do konečků prstů vám ji nasměruje mudra Vayana Vayu a prohřívací meditace. „Pohodlně se usaďte do svého oblíbeného sedu. Na levé ruce spojte bříška prostředníku a palce, na pravé prsteníku a palce. Ostatní prsty nechte volně natažené. Ruce otočte dlaněmi vzhůru a opřete volně o stehna. Uvolněte ramena. Teď jste si mudru vyzkoušeli a můžete ji doplnit prohřívací meditací, která vám také krásně odměří čas, po který je vhodné mudru držet,” doplňuje Klaudia.
2. Nohy v teple
Proti chladu je dobré chránit nejen zkřehlé ruce, ale i bederní oblast a nohy. „Na plosce nohou začíná meridián ledvin, pro jejich optimální zdraví je proto důležité udržovat je v teple,” upozorňuje Marie Helen, terapeutka Japonské a Thajské masáže, Reflexologie a Tradiční čínské medicíny.
Přidává zároveň tipy pro jejich zahřátí: „Pro rozproudění energie ledvin je výborné si plosky namazat šťávou z nastrouhaného zázvoru, natáhnout teplé ponožky a jít spát. Pro posílení ledvin je taky parádní stimulovat masáží reflexní oblast, kterou najdeme na obou ploskách.”
Jako důležitý vidí Marie také odpočinek a konzumaci zahřívacích jídel: „Nejlepší jsou vydatné polévky připravené z kořenové zeleniny a luštěnin – ideální jsou černé fazole a adzuki. Z bylinek je parádní volbou zlatobýl, který je vynikající nejen pro ledviny, ale i pro močový měchýř, říká a přitom doporučuje, aby bylo vaření delší, na mírném ohni a s menším množstvím vody. To podle Marie doslova napumpuje potraviny teplem, které pak pomůže tělu v chladných zimních měsících.
3. Vyžeňte zimu z talíře
„V zimě potřebujete déle upravované jídlo, jako jsou vývary a horké polévky,” potvrzuje také Veronika Hanzlíková, výživová odbornice a průvodkyně od (zdravotních) těžkostí ke spokojenosti, s tím, že je přirozené, že na ně máte i větší chuť než třeba na chladivé mléčné výrobky.
„Podle asijských medicín jsou jogurt, kefír nebo podmáslí potraviny, které ochlazují náš vnitřní oheň. Organismus pak obzvlášť po ránu nemá sílu ‚zatopit pod kotlem‘. Jako bychom v dobré víře zatápěli navlhlými polínky. Komu ten vnitřní oheň hoří velmi silně (horkokrevní jedinci), snídani v podobě jogurtu a džusu z ledničky asi zvládnou. Ostatní ale ochlazující potraviny v zimě a ještě navíc k snídani mohou oslabovat a snižovat životní energii.
Jak Veronika píše i ve své knize Příběhy českých superpotravin, která se věnuje nejen jim, jako jsou třeba borůvky, med nebo česnek, ale také stravě podle ročních období – ani v zimě není potřeba dělat z jídla vědu. „Když nebudete každé zimní ráno snídat jogurt a zapíjet ho ledovým džusem, ale budete si vařit, zvládnete toto období snadněji a i bez náročných nachlazení a viróz,” říká průvodkyně laskavou a vědomou výživou těla a duše.
4. Posilujte imunitu
V době, když už to ráno kvůli mrazíkům křupe pod nohama, můžete snadno prochladnout. Snižuje se tak obranyschopnost organismu. „Tady pomohou tkáňovky,” říká homeopatka Magdalena Sapíková – Kučerová, která pracuje s tkáňovými solemi.
„V první fázi, když ještě nevíte, jestli z toho “něco bude”, si dejte Ferr Phos. Preventivně dvě tabletky denně, akutně čtyři a víc. Když máte pocit, že na vás něco leze, je vám zima, pak zas horko, rudnou vám tváře, přidejte také sůl Kali Mur,” doporučuje Magdaléna s tím, že u této kombinace máte zůstat, i pokud se spustí rýma či kašel a barva je bílá, nebo průhledná s bílými nitkami.
„Když se to ale nepovede zastavit a rýma či kašel zezelená, dejte si Ferr Phos a Kali Sulph,” doplňuje máma dvou dětí, které ji k homeopatii přivedly a leccos z jejich účinků si mohla právě na nich s úspěchem vyzkoušet. “I dětem můžete na podporu imunitnímu systému dopřát denně dvě tablety Ferr Phos a k tomu buď soli Zincum, nebo Antioxidant, obsahující zinek, selen, mangan a měď,” doplňuje Magdalena.
5. Rozvoňte se
Jako zkoušku pro imunitní systém vidí zimu i Šárka Hájková, alchymistka, milovnice vůní a energetické tvorby. „Příroda nám ovšem i v tomto období podává pomocnou ruku v podobě 100% éterických olejů. Ať je použijete do aromalampy, nebo z nich uděláte součást svých kosmetických, či koupelových rituálů, brzy zjistíte, že pozvat si domů slunce, rozkvetlou louku, či osvěžující vůni lesa, je snadnější, než jste si mysleli,” říká.
Zároveň však upozorňuje, že pro aplikaci na kůži je nutné éterický olej naředit kvalitním olejem či krémem. „Mým osobním zimním favoritem je éterický olej ze sibiřské jedle. Krásně voní, spolehlivě zvedá náladu, zlepšuje dýchání a navíc dezinfikuje vzduch,” popisuje Šárka svůj zimní tip pro rozjasnění tmavých dnů.
6. Proplouvejte s lehkostí a nadhledem
Kromě brzkého stmívání procházíme během zimy navíc obdobími, která mohou otevírat spoustu emocí – advent, Vánoce, Nový rok. Bilancujeme a ladíme se na cestu novým rokem. „Díky Bachovým esencím můžete všemi změnami a zastaveními proplouvat s větší lehkostí a nadhledem. Nechat se vést vnitřním hlasem, který je tím nejspolehlivější kompasem, když hledáte kudy dál,” říká Klára Hrubá, která ladí se ženami jejich rovnováhu – na těle i na duši, a propojuje sílu přírody a vnitřní moudrosti.
Podle ní tyto kapky v sobě nesou moudrost: „Strach mění v důvěru, bezradnost v odhodlání, tlak na přijetí. Rozpouští to, co vás svírá a trápí na duši a díky tomu může růst váš klid, radost a pohoda.” Jako první pomoc v náročném období doporučuje Krizovou směs (Rescue Remedy). „Podpoří vás ve chvílích napětí, stresu, kdy hledáte pevnou půdu pod nohama. Můžete si také nechat namíchat osobní směs – kapky, které ladí to, co právě teď nejvíce potřebujete,” říká o esencích, které neudělají potřebné kroky samy o sobě, ale probudí ve vás potřebnou odvahu, jistotu nebo přijetí. „A s nimi už jde každý krok snáz,” uzavírá Klára.
7. Zapalte vnitřní krb
S příchodem brzkého stmívání nastává zima i ve vnitřní krajině lidí. „Zima (počínajíc Samhainem/Dušičkami 1.11. a končíc Imbolcem/Hromnicemi 1.2., pak se energie krajiny mění) je obdobím klidného spočinutí se sebou, v sobě. Doba zahalení se do sebe, do vlídného tepla svého vnitřního krbu. Doba návratu ke svému světlu, příležitost podpořit ho a očistit. A taky doba revize svých vizí, směru a plánů,” říká terapeutka a průvodkyně Lenka Aleiandra Němcová, která pomáhá uzdravit vaše energetické pole a spojit se s vaším plným potenciálem
Pro ni samotnou je mnohem snazší napojit se na tep přírody, na poselství jednotlivých ročních období i sama na sebe na samotě v Bílých Karpatech, kam ji před osmi lety srdce zaválo z Prahy. A právě samota je pro ni důležitým aspektem zimy. „O jejím významu mě naučil právě život v horském úbočí a terapeutická práce s klientkami mi to znovu a znovu potvrzuje,” říká a přitom zdůrazňuje, že samota ale neznamená osamělost.
„Samota je příležitost slyšet své ticho a vnitřní hlas. Běžte k sobě na návštěvu. Vypněte televizi, zahoďte noviny a vnímejte svou vlastní přítomnost. Buďte ve své vlastní společnosti. Zjistěte, kým právě teď jste, jaké máte touhy, vize a životní priority,” doporučuje a jedním dechem dodává: „Občas nám tu vypnou elektriku. A víte co? Je to skvělé! Dopřejte si černou hodinku aspoň jednou týdně, sami nebo se svými blízkými. Je to zázračná, magická chvíle na dosah ruky.”
8. Nastavte nová pravidla hry
Období chladivých dnů lze v rovině energií rozdělit ještě na dobu do zimního Slunovratu (21. 12.) a poté do Hromnic (1.2.). „To první je oslavou smrti a přirozených konců. Energie houstnou a nutí nás zpomalit a zastavit. Je to příležitost k ponoru k sobě a do sebe, do vlastního nitra a k přijetí vlastního stínu,“ říká Adéla Sen, koučka a mentorka s vášní pro byznys a šamanismus, která učí ženy, jak vybudovat sebevědomé a úspěšné podnikání v souladu s jejich Duší. „Jak v podnikání, tak životě je to čas bilancování a opuštění starých struktur, abyste vytvořili prostor pro nové nápady a myšlenky, které se ještě nenarodily. Je to čas největší ‚tmy‘ a určité vnitřní prázdnoty, nejen té kreativní,“ dodává.
Tento čas podle ní slouží také k uvědomování si vlastních kořenů, vzpomínání na předky. „A tím nemyslím jen návštěvu hřbitova a zapálení svíčky. Je to příležitost snést z půdy, nebo naopak vynést ze sklepa stará fotografická alba, prolistovat je spolu s dětmi u hrnku horkého čaje, nebo svařeného vína. Připomenout sobě i jim, odkud pocházíme a jaké kvality, sílu a energii můžeme z naší rodové historie čerpat“ říká.
Následující období, mezi zimním Slunovratem a Hromnicemi, je pak podle Adély magickým a kouzelným časem, ve kterém můžete nastavit nová pravidla hry. „Je to čas snění, přání si, spřádání velkolepých vizí i bláznivých nápadů, tvoření a manifestace,“ říká a nabádá při tom k rozloučení se se starým rokem, poděkování za všechny velké i malé úspěchy, opuštění všeho, co už vám neslouží a otevření se novým příležitostem. „To, co v tomto období zasejete, budete v průběhu roku sklízet a byla by škoda nechat si tuhle příležitost upláchnout,“ upozorňuje a protože jsou příklady z praxe a drobné úkoly podstatou její práce jako koučky a mentorky, přidává k tomu dva hravé tipy.
- Kouzelný seznam: Napište co nejdelší seznam svých úspěchů v právě uplynulém roce. Sebeuznání a schopnost se ocenit je jako vysílač, který hlásá Životu jasný vzkaz, který zní: Jsem otevřená hojnosti. Začněte svůj seznam tím, že si na něj napíšete úvodní větu Jsem hrdá na… a pokračujte osobními úspěchy, projekty, které jste dokončili, cíli, kterých jste dosáhli, pracovními úspěchy, překážkami, které jste zdolali a také novými poznáními a objevy.
- Slovo místo novoročního předsevzetí: Zvolte si jedno jediné slovo, které co nejlépe vystihuje, čeho byste chtěli v novém roce dosáhnout, kam se posunout osobně, profesně, nebo ve svém podnikání. Dané slovo by vás rozhodně mělo pozitivně motivovat a mělo by mít pro vás kladný emoční náboj. Zkoumejte, jak můžete danou kvalitu přinášet do každodennosti osobního nebo profesního života, či byznysu. „Moje slovo pro nadcházející rok je úspěch. Jaké je to vaše?“ uzavírá své tipy otázkou na vás Adéla.
Podělte se nejen o své slovo, ale i další dojmy z doporučení osmi žen zabývajících se přírodními metodami práce s tělem a energií v komentářích na facebookové stránce magazínu.