V neděli 1. listopadu vznikl nový rekord v plavání na suchu. Lidé, kteří se zapojili do on-line výzvy sportovními aktivitami nahrazujícími v době uzavřených bazénů plavání, zdolali společně 78 kilometrů. Upozornili tak na důležitost aktivity a pohybu v současné situaci a zároveň symbolicky podpořili instruktory a lektory volnočasových aktivit, kteří momentálně přišli o svou práci. 

On-line maraton v plavání na suchu zorganizovala majitelka plavecké školy Hastrmánek v Kravařích Tereza Chlebusová, která se tímto způsobem snaží vyrovnávat s nelehkou situací. 

“Většina trenérů a instruktorů ztratila motivaci pokračovat dál ve své práci. Buď se můžeme litovat nebo můžeme jít do akce. Akce je mi milejší. Naše práce má smysl, a i když to není právě teď vidět, naším posláním je motivovat lidi k pohybu a zdravému životnímu stylu,” vysvětlila Tereza, jak netradiční akce vznikla.

Během on-line maratonu si účastníci ve společné facebookové skupině vybrali sportovní aktivitu, která nahrazuje jeden kilometr plavání např. hodinu chůze, půlhodinu běhu nebo jízdy na kole. Zástupné aktivity jako jízdu na odrážedle nebo překážkovou dráhu rodiče mohli zvolit i pro děti. 

Mezi 6 a 18 hodinou tuto aktivitu doma nebo v přírodě uskutečnili a jako důkaz v on-line skupině zveřejnili příspěvek s fotkou nebo videem a hashtagem #plavusterezou. Celkem tak lidé přihlášení do skupiny “uplavali” 78 kilometrů.

“Krásně provětraná hlava a ještě pro dobrou věc. Super pocit,” zhodnotila akci jedna z účastnic.

Plavu s Terezou pro dobrou věc

Během neděle byli netradičním plavcům k dispozici on-line také zástupci jiných sportů a aktivit např. tanečnice Nadira, fitness trenérka Kateřina Vorlová nebo lektorka jógy Tereza Freya Šikolová. 

Výběrem symbolického startovného navíc akce přispěla na výdaje samoživitelek, třeba na poplatky za kroužky. Pro Klub svobodných matek se takto vybralo bezmála 12 tisíc korun.

On-line maraton plánovala Tereza původně jako jednorázovou akci v době uzavření bazénů i škol. Vzhledem k prodloužení opatření proti koronaviru a hlavně v návaznosti na skutečně aktivní zapojení lidí do této výzvy ale hodlá s účastníky plavat hravou formou dál.

“Každý rok projde mýma rukama 700 malých i velkých plavců. Další stovky učím plavat a plavání si zamilovat formou on-line kurzů, e-booky nebo knihou Hrajeme si na plavání. Kromě osobního dobrého pocitu, který pohyb přináší, teď můžeme i překonávat společný nový rekord v plavání na suchu,” upozorňuje Tereza na další termín on-line maratonu v neděli 6. prosince.

Přidat se k akci můžete ve facebookové skupině Hrajeme si na plavání: on-line maraton v plavání na suchu.