Markéta Hezinová je autorkou programu Výživa pro tělo a duši. Chce v něm najít pro sebe i všechny účastnice vzájemnou podporu pro změnu stravování i myšlení směrem ke spokojenému nahlížení na sebe samu.

Postavila program pro ženy založený na kombinaci zdravého stravování, meditací a sdílení osobních příběhů. Pomáhá jim nastavit správnou výživu pro střevní mikrobiom i mozek. Zároveň jim ukazuje, jak důležitá je nejen jejich vlastní aktivita a radost z pohybu, ale i prostor pro regeneraci. 

Tyto přístupy zkombinovala nejen na míru sobě, ale přizpůsobí je i všem účastnicím programu, které se do něj pustí. Ať už letos individuálně nebo od jara 2021 ve skupině, a to online i naživo.

Markéto, co pro tebe znamená hubnutí?

Hubnutí je téma, které se se mnou vine od dětství. Maminka mi nechtíc předala, že je to nutnost, taková pravidelná fáze v životě každé ženy. V pubertě frčela dělená strava, takže jsem si třeba jeden den opékala chleba a mazala ho medem a druhý den, kdy zase na řadu přišlo maso a zelenina, tak jsem už věděla, že mi z toho bude špatně. Jídlo bylo nevyvážené, necítila jsem se dobře, ani na těle, a byla jsem z toho všeho naštvaná. 

Opakovaně jsem byla schopná zhubnout, protože jsem se chtěla vejít do svatebních šatů nebo si dokázat, že můžu být štíhlá i po porodu. Zároveň se mi ale i teď při pohledu na mou fotku s 62 kg vybavil pocit, že ani tehdy jsem si nepřipadala dost dobrá nebo dost štíhlá. Se svou postavou jsem se nikdy úplně neztotožnila, ať byla jakákoliv. Ten neustálý vnitřní pocit nepohody byl dost nepříjemný. 

Zároveň jsem si různými dietami rozhodila organismus. To byl pro mě moment podívat se na vše optikou zdraví. Celé hubnutí jsem si troufla vymazat ze svého života a nahradit ho výživou a zaměřením pozornosti dovnitř sebe.

Co tě ještě přimělo podívat se na téma jinak?

Hodně mě ovlivnil také můj loňský tříměsíční pobyt v Kanadě u rodinných přátel Dany a Petra. S Danou, dříve obéznější paní, se udála změna. Už to není ve svých 55 letech žena, která si nese velký obal, který potřebuje, aby se chránila před celým světem. Je si sama sebe více vědomá, cítí se dobře ve svém těle a má ho ráda. 

Čas v Kanadě pro mě začal ubíhat pomaleji. Měla jsem veškerou svou pozornost jen pro sebe. Zcela přirozeně jsem si tím rozpomněla na rodinnou tradici bylinkářství, na důležitost správné péče o tělo a vzájemné podpory mezi ženami. V pojetí dnešních mikrorodin se toto vytrácí, mizí s tím i tradice ženství. Najednou jsem vnímala, že i já jsem se tomu trochu vzdálila.

Odjela jsem na jiný kontinent, abych tam zjistila, jak silně potřebuju spojení se svými kořeny. Návrat k nim mi přišel jako samozřejmá věc, mimoděk jsem dělala to, co vlastně umím.

A po návratu domů ses rozhodla pomáhat dalším ženám cestou, která se ti otevřela?

Nejdřív jsem si myslela, že se budu zabývat jen relaxačními technikami, které pomůžou ženám k tomu, aby si i v běžném životě dovolily povolit a třeba ubrat z životního tempa, které na ně nemusí působit dobře. Tak vznikl projekt Wellness pro duši. Chtěla jsem, aby v něm ženy dosáhly na co nejširší spektrum péče, nejen doteky, meditaci a prací s jejich naladěním a energií.

Začala jsme se věnovat i ženským příběhům. Každá je prožíváme po svém, občas jsme v nich zamotané a není nám z toho dobře. Hodně nám chybí vzájemná ženská podpora. Vytvořila jsem proto pro ženy takový prostor, aby cítíly, že v něm můžou svobodně a bez obav sdílet své příběhy a vyjádřit svou vlastní pravdu. To je někdy tak úlevné! Z příběhů žen, se kterými jsem mluvila, také vyplynulo to, že mnoho žen trápí právě téma výživy, stejně jako mě.

Celý koncept programu Výživa pro tělo a duši sis tak vytvořila pro sebe?

Vytvořila jsem ho nejen pro sebe, ale pro všechny ženy, které potřebují pocit bezpečí, péči a podporu a zároveň chtějí mít k dispozici odborníky zázemí znalostí.

Pohybuju se v byznysu, 15 let vedu firmu v mezinárodní spedici, vím, jaké to je, když na člověka působí velký tlak na výkon. A přesně tenhle princip chci ve svém programu vynechat. Nechci sebe ani ženy stresovat vážením a měřením. Zároveň si uvědomuju, že účastnice programu potřebují pomoc, nnejlée kámošku, která je pochválí a v zápětí jim nabídne koláč. Potřebují motivaci, inspiraci a podporu. Jak to vím? Poznala jsem to sama na sobě.

Co když každá žena, která se přihlásí do kurzu bude ale potřebovat něco jiného?

Uvědomuju si, jak je důležité vycházet z rozdílných potřeb každé účastnice. Já tu sice mluvím o svých potřebách, které daly rámec celému programu zaměření na výživu, motivaci a vzájemnou podporu, ale pro některé účastnice můžou být důležité i trochu jiné momenty. Pokud by ženy chtěly poznat, jaký přístup by jim osobnostně vyhoval nejvíc, zařídíme pro ně v souvislosti s programem absolvování tzv. testu silných talentů (Gallupův test). 

Ke každé ženě přistupujeme individuálně, ať už test absolvuje, nebo ne. Pokud ho ale absolvuje, míříme na jistotu, že budeme přesně vědět, jak jí nejlépe pomoct, aby se úspěšně postavila výzvě, která ji čeká, ať už jde o úpravy stravování nebo zvládnutí jakéhokoliv jiného úkolu. Víme, že pokud žena dělá změny na základě svých silných stránek, jsou tyto změny udržitelné.

Můžeš uvést nějaký příklad?

Na začátku třeba zjistíme, že má žena silné vztahové talenty. Aby dosáhla úspěchu, bude potřebovat parťačku nebo větší podporu. To je třeba můj případ, proto hledám podporu v rodině nebo i u dalších žen, které jsou na tom podobně jako já. 

Pak může být ale v programu žena, která má silnější strategické talenty, má hlavu přeplněnou nápady a běžně zapomene na realitu, a tak se třeba nenají. V momentě, kdy o tom víme, tak jí stačí průběžně třeba i trochu nenápadně připomenout větou typu: Cos měla dnes k obědu? 😉 I v tom je ta podpora, proto jsme s účastnicemi v kontaktu i telefonicky nebo online přes WhatsApp nebo Facebook.

Odkryjeme, jak se každá díváme na svět a řešíme své výzvy. Můžeme tak pomoct jakkoliv založené ženě, protože budeme vědět, jak s ní správně komunikovat, aby došla ke svému stanovenému cíli. Je to pro ni zároveň krok k tomu stát se  sebevědomější.

Jak tedy celý program probíhá?

Program začíná úvodním rozhovorem, který vedu se ženami já osobně. Jde o to, abychom si společně ujasnily představy, motivaci a očekávání každé účastnice, právě proto, že z toho při programu vycházíme. Jsou ženy, které chtějí zdravě zhubnout a nic dalšího neřeší, ale jsou i takové, které se chtějí cítit líp, udělat si pořádek ve stravování nebo se konečně věnovat samy sobě, a vyživit tak i svoji duši. 

Osobních setkání bude v průběhu programu hned několik. Jejich nedílnou součástí jsou meditace a prostor pro zodpovězení všech otázek. S průvodkyní programem se bude účastnice potkávat každé dva týdny. Mezitím budou ve spojení i online. Průvodkyně je účastnicím k dispozici i v případě, že by potřebovaly podpořit, vyslechnout nebo motivovat i mimo pravidelný kontakt.

Důležité pro nás je postupovat tak, aby měla každá účastnice dostatek energie, aby se radovala z jídla a nebyla z něj byly frustrovaná. Motivujeme ženy i dárkem, který od nás dostanou po pěti týdnech programu v podobě dvouhodinové péče založené na lymfatickém uvolnění. 

Jak se ti daří nadchnout další ženy, které do toho půjdou s tebou?

Tím, že jsem sama nadšená a následuju svoji vizi, je pro mě radost o tom komukoli vyprávět. A asi i díky tomu se některé ženy nadchnou se mnou. Program je koncipován pro široké spektrum žen, nejrůznějšího věku i profesního zaměření. Beru to tak, že jsem první klientkou tohoto programu jsem podnikatelka a máma 9 leté dcery, která se necítí úplně dobře ve svém těle. Ve svých jednačtyřiceti letech se potřebuju věnovat víc sama sobě. Nechci jíst blbosti, abych si tím snížila váhu. Potřebuju na sebe aplikovat znalosti, které jsem načerpala o sobě a svém zdraví, o tom, co pro sebe můžu udělat. A moc mě těší možnost tohle všechno sdílet s dalšími ženami, které se zapojí.

Hlavním cílem je pomoct ženám změnit postoj k jejich vlastnímu tělu. Je krásné, když žena dokáže sama sebe přijmout a mít se ráda, i když třeba na začátku programu se sebou není úplně spokojená. Proto se snažím oslovit a zapojit každou ženu, která chce věnovat čas sama sobě a hledá cestu k tomu, aby se měla ráda. 

Více o programu Výživa pro tělo a duši je na webu www.wellnessprodusi.cz.