Zavřete oči a představte si, jaké by to bylo, kdybyste už měli, po čem toužíte. V dosahování cílů hraje důležitou roli nastavení mysli i praktických záležitostí. Dokazují to tipy čtyř úspěšných žen na paletě nástrojů zahrnující pročištění mentálních bloků, emocionální rovnováhu, vizualizaci i pozornost zaměřenou na dílčí cíle. Využijete je (nejen) v podnikání.

Žijte své sny od konce

Jedním ze způsobů, jak podpořit dosažení svých cílů, je vizualizace. “Díky ní se propojíte s tím, čeho chcete dosáhnout,” říká Petra Holubová, průvodkyně na cestě k lepšímu životu, která pomáhá lidem změnit nastavení podvědomé mysli tak, aby je podporovala v tvorbě života podle jejich představ.

“Zavřete si na chvíli oči a představte si, jaké by to bylo, kdybyste už měli, po čem toužíte. Co byste viděli? Slyšeli? Cítili? Kde byste byli? Co byste dělali? Můžete do této představy zapojit i nějaké chutě?” popisuje Petra průběh vizualizace s tím, že čím více smyslů zapojíte a čím propracovanější a jasnější vaše představa bude, tím lépe se s ní propojíte.

Abyste se s vizí dosaženého cíle mohli propojovat co nejlépe a nejčastěji, doporučuje Petra vytvořit si tzv. kotvu. “Jedná se o propojení těla – nějakého gesta – s vaší vizí a všemi příjemnými pocity, které přináší. Kotva funguje na principu Pavlovova podmíněného reflexu. Když tedy uděláte vámi vybrané gesto, navodíte si snadno pocit, že jste už svého cíle dosáhli. Takové kotvení je podle ní užitečné zejména u dlouhodobějších cílů,” uzavírá Petra.

Rozlučte se s mentálními bloky

Že nastavení mysli hraje klíčovou roli v dosahování cílů, potvrzuje EFT terapeutka Kateřina Sladovníková. “Máte-li mysl nastavenou na úspěch, bude se vám dařit vše, na co sáhnete. Což se lehko řekne, ale hůře udělá. Protože vaši mysl okupuje mnoho limitujících přesvědčení, vzorců chování a mentálních bloků. A ty můžou za to, že si dostatečně nevěříte, že danou věc dokážete,” říká Kateřina a dodává, že klíčem je víra sama v sebe.

Pokud podle Kateřiny chcete uspět, musíte věřit celou svou bytostí, že na to máte a že to dokážete ne někdy v budoucnu, ale teď hned. “Z mé praxe vyplývá, že mnoho žen tomu doopravdy nevěří. A tak se není čemu divit, že úspěch jim pořád proklouzává mezi prsty,” říká terapeutka, která pomáhá podnikatelkám stát se královnami jejich podnikání i života.

Je podle ní potřeba pročistit mentální bloky, které způsobují tuto nevíru sama v sebe. Tím se uvolní zablokovaná energie a už nic nebrání dosáhnout cíle. “Na tuto problematiku jsem vytvořila speciální EFT terapii Síla Královny, při níž se zaměřuji na pročištění bloků, které vám brání v dosahování cílů a úspěchů,” uvádí Kateřina.

tzv. Karate bod

I když je odstranění mentálních bloků možné pouze při osobních terapiích se zkušeným terapeutem, můžete si sílu EFT vyzkoušet. Funguje v situacích, kdy se třeba potřebujete prezentovat skrz video, ale nejste schopné ho natočit. Nebo děláte rozhovor a jste tak nervozní, že je vám špatně od žaludku. Běžné jsou i pochybnosti a strach při prodejních kampaních.

“Když vám nedůvěra ve vlastní schopnosti hází pod nohy jeden klacek za druhým, je pravá chvíle pro EFT a jeho magickou sílu. Ťukejte si na hranu ruky. Tam se nachází takzvaný karate bod. Je přitom jedno jakou rukou na kterou. Prostě se na chvíli zastavte, dýchejte a ťukejte alespoň 10 minut. Čím déle, tím lépe,” vysvětluje Kateřina. “Už po pár minutách ucítíte úlevu. Někdy je to mžik, jindy potřebujete pár minut, ale funguje to pokaždé,” uzavírá Kateřina s tím, že při ťukání na karate bod si dokážete snížit hladinu vyhrocené emoce – ať už je to strach, nervozita či pochybování o vás samotných.

Mějte vždy po ruce podporu

Pochybnosti mohou být jednou z překážek, na které běžně na cestě k vašemu cíli narazíte. “Největší zápasy se totiž většinou odehrávají ve vašem nitru,” potvrzuje existenci tzv. vnitřního kritika Eva Rosůlková, průvodkyně pro život v harmonii, pohodě a radosti. „Ptáte se: Rozhodla jsem se správně? Jsem na to dost dobrá?“ Hlava a myšlenky pracují na plné obrátky a začínají vytvářet různé scénáře, jak vás někdo odsoudí, že nevyděláte dost peněz nebo se ztrapníte při veřejném vystoupení,” říká Eva.

“Pokud proud takových myšlenek včas nezastavíte, může se váš strach zvětšit natolik, že celou vizi jednoduše vzdáte. Důležité je tedy nenechat se brzdit negativními emocemi,” upozorňuje a poukazuje při tom na účinného pomocníka v podobě Bachových květových esencí.

Ty můžete v podobě tzv. Krizové esence využít již při prvních náznacích trémy, pocitu přehlcenosti či úzkosti. “Doporučuji nechat si připravit lavičku s vybranými esencemi přímo na míru. Většinou totiž tyto stavy může doprovázet například i dočasná neschopnost v klidu spát či nízká míra sebevědomí a odvahy. Kapičkami můžete rovněž posílit vaši rozhodnost, asertivitu či se zbavit přílišné touhy po dokonalosti,” přibližuje Eva metodu, kdy užíváte 4x denně 4 kapky namíchané směsi.

“Pokud chystáte například větší kampaň, mohu doporučit nechat si namíchat svou užívací lahvičku již s menším předstihem. Pokud totiž dostanete své emoce do harmonie ještě před projevy toho největšího stresu, proplujete pak celou akcí s větší lehkostí a nadhledem. Bachovky vás zkrátka nenechají utopit se v pocitech strachů, nejistot, nerozhodnosti a vždy vás podpoří ve vašem záměru,” uzavírá Eva.

Dejte si jeden reálný cíl a soustřeďte se na něj

“V osobním životě i v podnikání se občas dostaneme do pasti jménem “chci mít všechno hned”. Srovnáváme se s ostatními, ztrácíme trpělivost a máme “velké oči”. Snadno se nám tak stane, že si na sebe naložíme spoustu úkolů a nereálných cílů v domnění, že to přece nějak zvládneme. A úplně zapomeneme na to, že k dlouhodobému cíli musíme postupovat dlouhodobě udržitelným způsobem,” upozorňuje Ingrid Dach, která pomáhá podnikatelkám s texty a strategiemi pro hvězdné prodejní kampaně.

Ingrid často vídá, že když chce někdo začít s blogováním, hned si řekne, že bude psát dva články týdně. Prvních pár článků mu jde rychle od ruky díky počátečnímu nadšení, pak ale přestane stíhat a za celý týden nenapíše vůbec nic. Následují provinilé pocity a výčitky… a na webu už zůstane na několik měsíců (nebo i let) jen těch prvních pár článků. “Mnohem lepší je dát si reálný cíl, o kterém víte, že ho v pohodě splníte – třeba napsat jeden článek na blog měsíčně. A až si na tuhle novou věc zvyknete a budou se vám texty psát snadněji a rychleji, můžete si kdykoliv zvýšit laťku a začít psát častěji,” přibližuje Ingrid.

V podnikání se jí ještě osvědčilo stanovit si na každý měsíc cíl, kterému věnoujete maximální pozornost. “Když chcete například začít s novou sociální sítí, se psaním e-mailů nebo s točením videí, udělejte si z toho na jeden měsíc prioritu. Po čtyřech týdnech za sebou uvidíte reálné výsledky, a navíc se v dané věci zlepšíte, takže už vám pak půjde snadněji a rychleji od ruky,” uvádí Ingrid s tím, že v takovém momentě se můžete snadno zaměřit zase na něco jiného.

Máte zkušenost s prací s myslí při dosahování cílů v životě i podnikání? Podělte se o ně v komentáři na facebookové stránce magazínu.