Tarot může být účinným pomocníkem v životě i podnikání a zároveň nástrojem osobního rozvoje. Umožní vám totiž nahlédnout do vlastního nitra. A takový vhled je mnohdy cennější než nějaké věštění budoucnosti. Vychází totiž z vás samotných jako tvůrců vlastního života. Že jste takto o výkladu karet dosud nepřemýšleli? Tři ženy vás do jeho účinků v následujících řádcích rády zasvětí.

Původ tarotových karet

Zuzana Šnajdrová

„Počátek tarotu jako takového nalézáme v Egyptě, v 78 zlatých zobrazeních, které tvořily tzv. Thothovu knihu. Byly opravdovými archetypy nesoucími vesmírná poselství a klíče k duchovní realizaci,“ přibližuje Zuzana Šnajdrová, průvodkyně výkladem tarotu, astrologií i energetickou lázní s krystaly.

Připomíná, že základem pro pochopení tarotu je Kabala, která společně s magickými texty – Claviculami – spadá do její praktické části. Dvaadvacet karet Velké Arkány reprezentuje stejný počet písmen staré hebrejské abecedy, které zase symbolizují cesty v kabalistickém stromu života. „Je to dvacet dva obrovských sil, které pomáhaly utvářet vesmír, a které jsou archetypicky znázorněny právě ve Velké Arkáně. Popisují hluboký vnitřní proces a pouť naší duše,“ říká Zuzana.

Osobně používá tarot Marseillský, protože  patří k těm nejpůvodnějším – jeho historie sahá ke konci 14. století. „Význam na kartě má každý detail, barva, pozice figury, to, na jakou stranu se dívá, nebo třeba tvar jejího klobouku a šatu,“ upozorňuje Zuzka s tím, že karty pracují s úrovní duchovní, mentální i fyzickou.

„Pokud chcete vykládat nejen sami sobě, ale i jiným, karty je potřeba zasvětit, aby se opravdu propojily s vámi a se silami, které reprezentují a s entitami, které karty řídí v rámci tarotového systému. Tak bude výklad přesný,“ říká Zuzana, která používá techniku LInie života, kdy se z rodného jména a data narození vypočítává pět karet jako hlavních silových archetypů, které máte realizovat.

Tarot jako dialog se sebou

Kateřina Marková

„Pojďte, vyložím vám karty a předpovím budoucnost! Už jste tohle někde slyšeli? A věříte tomu? Je možné z karet předpovědět budoucnost? Já tarotové karty miluji, ale rozhodně jim nepřenechávám zodpovědnost za průběh svého života,“ říká Kateřina Marková, tlumočnice hlasu Duše a aroma alchymistka, která podporuje ženy i muže na jejich cestě růstu a změny.

Osobně nepracuje s tarotem tak, aby něco předpovídala nebo určovala. „S kartami máte v podstatě partnerský vztah. Musíte ho vybudovat a pečovat o něj stejně, jako o každý jiný. Komunikujete s nimi a žádáte je o náhled na situaci, konzultujete s nimi a chcete, aby vám poradily,“ vysvětluje a zároveň nabádá položit si otázku, s kým ve skutečnosti komunikujete, zda s kartami, vesmírem či dokonce bohem.

„Vesmír i Bůh jste vy sami. Hovoříte tedy sami se sebou, se svou vnitřní hloubkou. Každá karta je nositelka energie a pomáhá vám se na tuto energii naladit a přijímat informace. A proto práci s kartami vnímám jako metodu osobního seberozvoje,“ odpovídá.

Kateřina také popisuje, co se odehrává, když si vykládáte karty: „Nejprve s nimi musíte navázat kontakt. Při výkladu se naprosto ztišit, vypnout mozek a plně se uvolnit. Musíte být zcela ve svém středu a otevřít se přicházejícím odpovědím.“

Karty jsou totiž podle ní průvodci ve chvílích, kdy váháte, kdy potřebujete, aby se vám otevřely další možnosti vidění konkrétních situací. Vracejí vás zpět k sobě a spojují s moudrostí Duše, kterou občas přes všechny každodenní starosti a radosti zapomínáme vnímat.

Někdy pro vás mohou být témata, která řešíte, tak intenzivní a jste v nich natolik ponořeni, že cítíte, že je lepší, aby karty vyložila druhá nezainteresovaná osoba.

„V tom případě by vám měl dát náhled, otevřít vidění možností. Měl by vás zklidnit a naplnit pocitem jistoty, že ať se děje, co se děje, vždy je to pro vaše nejvyšší dobro,“ uzavírá Kateřina s tím, že rozhodnutí, jakou cestou se vydáte, jak na situaci budete skutečně pohlížet a co si z výkladu odnesete, je vždy  na vás.

Osho Zen Tarot jako zrcadlo duše a pomůcka k vědomému životu

Dagmar Samandra Čerňová

„Oshův či Zenový tarot se řadí mezi nejoblíbenější taroty. Je ceněný především pro svou srozumitelnost, barevnost a jednoduché používání. I já jsem mu propadla, už před více než 15 lety,“ říká Dagmar Samandra Čerňová, znalkyně a vášnivá propagátorka Osho Zen Tarotu, průvodkyně osobní transformací a autorka online kurzu Osho Zen tarotu zdarma Manuál pro život.

Kvality tohoto tarotu podle Samandry spočívají v zaměření na současnost, ne budoucnost. „Ne náhodou se mu také říká Tarot tady a teď, protože rozkrývá naše aktuální rozpoložení a pojmenovává aktuální emoce, ale také iluze, očekávání a utkvělá přesvědčení. A jak známo, jsou to právě iluze, očekávání, předsudky a různá zarytá přesvědčení, která v našem životě způsobují to největší utrpení,“ připomíná.

Samandra nejčastěji Osho Zen Tarot používá, aby pomohla klientům zorientovat se v sobě a v situacích, které se jim dějí a kterým nerozumí. Takže mé otázky vůči kartám začínají: „Proč? Proč se takhle klient zase cítí? Proč se mu to opakuje? Proč se to děje zrovna tímto způsobem? Proč ho to tak vykolejilo?“ Pokud pochopíte, jak s vámi konkrétní situace souvisí, co se vám snaží odzrcadlit, pak už není nutné, aby se opakovaly.

„Proto jsem také zastáncem toho, že větší význam a vliv pro naši budoucnost má ptát se proč se mi to děje než si pokládat otázku jak to dopadne,“ říká Samandra, podle které je ale také fér říct, že Osho Zen Tarot proto není pro každého. „Je totiž poměrně přímočarý, a to někdy může působit až surově. Pojmenovává stavy a jevy (zejména ty ve vašem nitru) pravými jmény a často konfrontuje s neochotou takovou pravdu vidět. Jednoduchost obrázků a popisků je tak úderná, že na někoho je to zkrátka moc. Ovšem já mám tyhle radikální řezy ráda. Je to jako s náplastí, je libo strhnout pomalu nebo rychle?“ zmiňuje jasný příměr.

Osho Zen tarot ale také nabízí řešení v podobě konkrétních kroků. „Někdy jemně naznačí směr a někdy do vás strčí tak, až poskočíte. A někdy, pro záchranu vaší duše, nastaví zrcadlo tak nemilosrdně, až z toho přeběhne mráz po zádech a zatuhne samolibý úsměv na rtech,“ nabádá Samandra, že i to stojí za to.

Tarot podle ní totiž může být věrným pomocníkem ve chvílích zmatku a jasným kompasem na vaší cestě. „Umí tít do živého, ale také umí svými příběhy rozeznít srdce, otevřít ho a léčit. Umí rozesmát a umí podpořit. Zkrátka, někdy je ta pravda drsná. Ale vždycky nakonec přinese úlevu a novou perspektivu,“ uzavírá Samandra.

Máte zkušenost s výkladem tarotu? Nebo na co byste se potřebovali karet zeptat? Podělte se v komentářích na facebookové stránce magazínu.