Psaní osobního deníku je zajímavou cestou seberozvoje. Zaznamenat a pak znovuprožívat můžete ale i různé tematické dojmy. A právě léto, které je na zážitky obvykle bohatší, k tomu vybízí. Vyberte si ze tří typů deníků, spojených s cestováním a poznáváním nových míst i kultur. Cestovatelský deník, sketchnouting a deník v cizím jazyce vám představí trojice žen, které s nimi mají bohaté zkušenosti.
Cestovní deník
Proč si vůbec psát cestovní deník v online době, kdy je vše po ruce a fotoaparát máme každý v mobilu? „Protože fotografie zachytí hodně, ale nezachytí všechno – emoce, myšlenky, náladu, nápady nebo inspiraci. Cestovní deník tohle všechno dokáže,” říká Jitka Štádlerová, lektorka, mentorka a vydavatelka deníků. „Můžete ho vytvořit zcela podle svých představ. Navíc je kdykoliv po ruce, nepotřebuje wifi ani elektřinu, psát do něho můžete třeba na lavičce v parku. A tím, že si zážitek zapisujete, tak ho znovu prožíváte, zvědomujete a více si ho budete pamatovat,” dodává.
Jitka přidává tipy, co všechno a jak lze do deníku zapsat a jak si ho “vytunit”:
- Vybírejte to pro vás opravdu zajímavé
Do deníku nezaznamenávejte každý den chronologicky a minutu po minutě. Vyberte to skvělé, jiné, úžasné, překvapující, zvláštní, odlišné či naopak stejné, co vás zaujalo. Které památky nebo události vás ohromily? Jaké zvláštní jídlo jste jedli? Malujte slovy, která popisují vaše pocity a myšlenky, nové zkušenosti či historii nebo kulturu, která vás opravdu oslovila.
Někdy pište povídky, jindy jen poznámky. Může stačit i pár odrážek, bodů, poznámek. Jen moc nespoléhejte na to, že to někdy dopíšete. To se většinou nestane. Pokud chceme mít zaznamenané to podstatné, tak to prostě udělejte hned. - Pište o lidech
Na cestách narazíte na spoustu zajímavých, inspirativních, kreativních lidí. Setkáváte se s pestrou paletou různých osudů, zkušeností a zážitků. Zapište si jejich příběhy, zajímavé nápady i to, proč vás třeba právě ten člověk zaujal.
Jaké zajímavé lidi jste potkali, s kým jste se bavili? Byli jste místními vítáni? Naučili jste se něco nového od lidí, které jste poznali? Jaký příběh vás zaujal? Zapisujte si útržky rozhovorů, zajímavé dialogy. Poslouchejte v kavárnách, na zastávkách autobusů, snažte se zachytit tu pravou atmosféru. Doplnit ji můžete nákresem, črtou či fotografií. - Pomozte si seznamy
Zvolte si číslo a k němu dopisujte zajímavosti. Např. 5 odlišných věcí v oblékání, 5 chutí, které jste vyzkoušeli, 5 zajímavých lidí, se kterými jsme se během dne setkali, 5 slov, která jsme se z daného jazyku naučili.
Variant je plno, jakmile si takto začnete věcí všímat, najednou uvidíte mnohem více. Vaše smysly se zaměří na to, co chcete vnímat a najednou je začínáte využívat mnohem více.
Další tipy, jak si vést cestovní deník, sepsala Jitka na webu Korálky dní, kde si také můžete vybrat z různých podob deníků takový, do kterého se vám bude chtít psát, budete ho mít rádi. „To znamená, že pro vás bude příjemný graficky, bude se vám zkrátka líbit,” uzavírá Jitka.
Sketchnouting
„Své zážitky z cest si můžete zkusit i nakreslit,” doporučuje Zdenka Tomaidesová, která s obytným vozem a partnerem cestuje napříč Evropou a při tom se věnuje sketchnoutingu. „Jsou to vizuální poznámky, a tedy kombinace slov a jednoduchých obrázků nebo ikonek,” vysvětluje.
Ke sketchnoutingu vám podle Zdenky stačí blok ideálně s kroužkovou vazbou, dále černé pero s ostrým hrotem, pastelky nebo fixy, které jsou v kontrastu s černou barvou a tedy vyniknou – může jít o oranžovou, tyrkysovou, světle zelenou nebo růžovou. „Pak už jen stačí zadat třeba téma dne resp. místo kde jste a nakreslit, co jste tam zažili. Může to být obrázek moře a slunce, hradu a nebo to může být mapka místa se šipkami a s popisky, kde jste co viděli. Pokud jste dosud více psali, zkuste nejprve, co jste psali, nahrazovat jednoduchými obrázky,” nabádá Zdenka.
Ve sketchnoutingu vidí výhodu v tom, že zapojíte více smyslů. „Vidíte-li krásnou přírodu, pohybem ruky zakreslíte, co se vám líbilo a někdy si i společně s ostatními vyprávíte, jaké to bylo. Nejde jenom o vizuální fotku nebo psaný text. Pokud se však necítíte na to, abyste jenom kreslil, tak využijte i různé nálepky, které zakomponujte do vašeho zápisku, stane se tak ještě originálnější,” popisuje Zdenka některé z dalších tipů, jak na sketchnouting.
Deník v cizím jazyce
S cestováním souvisí i cizí jazyky. „Psaním deníku v angličtině se naučíte tím jazykem myslet,” říká Bronislava Hrnčířová, průvodkyně k radosti a svobodě s angličtinou za zády. „Je dobré vědět, k čemu takový deník je a jaké poklady při jeho vedení můžeme objevit. Journaling se stává čím dál oceňovanější metodou v sebereflexi učení se a udržování efektivních návyků,” vysvětluje.
Psaním deníku se podle ní automatizuje myšlení v cílovém jazyce. Po nějakém čase, kdy píšete, totiž zjistíte, že přestáváte překládat. „Některým studentům se dokonce začnou zdát sny v angličtině. A to je skvělé, jelikož obklopeni angličtinou každý den se v mozku začnou posilovat spoje, které byly nevyužité,” vypráví Bronislava, která vede studenty k prožitku a nadšení z angličtiny, ke skutečné komunikaci.
Z typů deníků, které se při učení se jazykům dají využívat, doporučuje využívat tzv. writing journal. „Slouží k sebereflexi, objevování vnitřního světa, třídění myšlenek. Výrazně pomáhá zlepšit slovní zásobu a automatizovat bez překládání,” říká Bronislava a přidává tipy, jak na to:
- Začněte s málem, 5 až 10 minut je skvělých. Nejde o to, se při prvotním nadšení vyčerpat, ale setrvat. Dejte si závazek jednoho měsíce. Možná budete mít propady – nedostatek času, nechuť cokoliv dělat, přijde únava. Sedněte si k tomu alespoň na 3 minuty, jsou lepší než nic. Vyhraďte si také pravidelný čas – před snídaní, než jdete spát nebo při pauze na oběd.
- Buďte k sobě laskaví. Když píšete, nepodceňujte se, že to nejde, a že neznáte správná slovíčka. Když nevíte, napište slovo česky a jděte dál. Je krásné se dostat do flow – toku svých myšlenek a pocitů. Časem se budete zlepšovat, netrapte se tím, že se to seká nebo nic nepřichází. To je normální a proto je fajn si vytvořit 30 otázek, na které si můžete odpovídat. Vložte je nastříhané do krabičky a každý den si vytáhněte jednu. Mohou to být otázky typu: What are you looking forward to? / Na co se těšíš?, What is a goal that you are currently working on and who could help you with that? / Jaký je cíl, na kterém v současnosti pracuješ, a kdo by Ti s ním mohl pomoci? Napiš si wish list – co bych si přála pořídit a proč.
- Pište volně, necenzurujte své myšlenky, vracejte se někdy i k tomu, co už je dávno napsáno, a spatříte, jak se měníte v průběhu času. A vaše znalosti angličtiny jistě také. Stanete se tvořivější a sebe-vědomější.
Bronislava také doporučuje rozvíjet myšlenky z knihy – vypsat si úryvek a na něj navázat vlastním myšlenkovým proudem. „Tento způsob využívám já osobně, tříbí se mi cit pro vyjadřování v cílovém jazyce, a navíc mám odrazový můstek pro to, co se mnou rezonuje. Okamžitě se dostávám do proudu, který mě strhává a nechce pustit,” doplňuje Bronislava, která při psaní deníku využívá také sílu aromaterapie.
„Při každém otevření deníku na mne dýchne vůně santalu, která čistí a uvolňuje mysl, ylangu, který mne láká k soustředění a citrónu, který rozptyluje zmatek. Doporučuji to studentům a dle jejich výběru si do deníku kápneme buď na podporu paměti rozmarýn či mátu, pro lepší koncentraci citrón, anebo k rozvinutí tvořivého vyjádření pačuli. Důležité je, aby esenciální olej voněl, pak nám pomáhá se k činnosti vracet a rychleji navozuje žádaný stav mysli,” uzavírá.
Koho nejzajímavějšího jste na cestách potkali? Jakou kuriózní příhodu z cest máte ve svém deníku zaznamenanou? Raději píšete nebo kreslíte? A využíváte svůj rodný nebo cizí jazyk? Podělte se o své zkušenosti s deníky v diskuzi na facebookové stránce magazínu.