Zuzka Vitková pomáhá ženám tvořit jejich finanční budoucnost. Učí, jak přemýšlet o penězích tak, aby vám umožnily žít svůj život svobodně a podle sebe. Jako finanční koučka s vámi projde energetickou i praktickou stránku peněz. A jako bonus se podělí o cestu podnikatelky, na kterou se vydala se třemi dětmi a odhazuje během ní většinu svých finančních bloků.

Témata magazínu jsou pro ženy, často podnikatelky. Co nám nejčastěji brání ve finanční svobodě?

To první a mnohdy jediné, co nám brání v podnikatelském rozvoji, v rozletu, jsme my sami, naše mysl. Typicky to bývá mentální nastavení nebo bloky a vzory, které si neseme z dětství a raného dospívání. Co jsme slyšeli o podnikatelích, jací jsou, jak by měli vypadat, co by měli a neměli dělat. A to mentální nastavení potom určuje všechny naše další kroky. 

Jaké jsou typické bloky nebo předsudky, se kterými se u žen setkáváš?

Já jsem ukázkový případ, tak to vztáhnu na sebe. Od mala jsem slýchávala, že podnikatelé si museli peníze nakrást, že přece neznáme žádné poctivé podnikatele. A ženy podnikatelky v té době vůbec neexistovaly. Nebo něco současného, že si nemůžu dovolit koupit drahý kurz, protože je to velká investice. Už ale nevidím, že ta investice může přinést důležitý posun. 

Často záleží i na lidech v okolí, kteří mohou říkat: „Nechoď do toho!“. To se stává v momentě, kdy se obklopujeme lidmi, kteří třeba ani nejsou podnikatelé, ale posloucháme z nějakého důvodu jejich rady. 

To jsou věci, která nás pak brzdí, že?

Ano. Kdybych někomu řekla, že jsem vloni investovala do seberozvoje a vzdělávání sto tisíc korun, tak by jeho reakce často byla: „Uf, sto tisíc? Za co?“ Ale když potom dodám, že díky té investici jsem vydělala milion za ten rok, najednou je to úplně jiné. Já jsem na začátku taky nevnímala, že investuju do sebe a pokud dobře zainvestuju, tak se mi ty peníze vrátí. Musela jsem to ve svém myšlení změnit

To ale asi není úplně jednoduché udělat. Jaké jsou konkrétní kroky, jak začít pracovat s nastavením mysli?

Prvním krokem bývá uvědomit si, že “mám problém”. To může být třeba v momentě, kdy už nějakou dobu podnikám, ale dře to, nevydělávám peníze. A to platí i pro zaměstnání, kdy i přes stálý příjem jsem na konci měsíce opakovaně bez koruny. V obou případech je první krok najít překážku, která mi brání v mém dalším rozvoji. Jakmile si tohle uvědomím, můžu s tím začít něco dělat. 

Sama nebo s něčí pomocí?

Buď sama pozoruji své myšlenky. Když vidím nějakou nabídku na kurz, co si jako první pomyslím? Mám na to, nemám na to? Proč na to nemám? Opravdu nemám ty peníze nebo si myslím, že je to velký výdaj? Klidně si své myšlenky zapsat. A pak si ideálně najít někoho, s kým to můžu probrat. Nejlépe takového člověka, který už podobnou situaci překonal a může mi pomoct projít jednotlivé fáze zbavení se toho bloku. To je jedna z oblastí, kterou se v rámci finančního koučinku zabývám.

Foto: Zuzka Vitková

Peníze jsou pro ženy důležité

Jsou peníze něco, co bychom měly řešit, co se promítá i do ostatních oblastí našeho života?

Já myslím, že určitě ano. Když mám doma finanční potíže, můžu být spokojená, volně dýchat, cítím se dobře během celého dne? Nebo myslím jen na to, že mám finanční problémy? Že nemám na zaplacení hypotéky, že nemám na to koupit dětem boty, nebo cokoliv. 

Tady se často objeví typický předsudek, že peníze přece nejsou důležité. Že záleží na jiných věcech. Peníze ale důležité jsou. A čím víc si budeme říkat opak, tak náš problém odsouváme dál. A může se na tom podepsat naše psychika nebo vztahy. Pokud cítím, že máme málo peněz, můžu to dávat za vinu partnerovi, můžu být zlá na děti, protože po mě pořád něco chtějí apod. Takže finance určitě ovlivňují ostatní aspekty našeho života. 

V té odpovědi jsi mi trochu nahrála, protože jsem se chtěla zeptat, jestli by peníze měly řešit ženy.

Já si myslím, že ve většině domácností je dokonce řeší (smích). Myslím si ale, že ženy jsou ideální adeptky na to, aby finance řešily nejen pro rodinu, ale taky samy pro sebe. 

A asi aby i vládly svými zdroji. Aby nebyly závislé na penězích od partnera. Co pro Tebe osobně znamená finanční nezávislost?

Nezávislost vnímám v několika rovinách. První je partnerská rovina, protože když jsem nastoupila na mateřskou, tak jsem těžce nesla, že nevydělávám jako dřív, přitom práce dělám mnohem víc. A to byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla s tím něco udělat. To je první aspekt – nebýt závislá na výdělku někoho jiného. 

A ta druhá rovina je nebýt závislá ani na svém vlastním výdělku, protože mým snem je vytvořit si pomocí investování a pomocí tvorby digitálních produktů nebo dalších věcí pasivní příjmy tak, abych neproměňovala svůj čas za peníze, jako je typický zaměstnanecký, ale mnohdy i podnikatelský model. 

Foto: Zuzka Vitková

Co znamená finanční svoboda

Jaký je úplně první krok na cestě k finanční svobodě? Už jsme to trošku naťukly, ale můžeš být konkrétní? Co třeba udělat, když přijdu za Tebou a chci řešit peníze?

Důležité je si říct, co pro mě znamená finanční svoboda, finanční sen, finanční budoucnost. Definovat si ten cíl. Pro někoho to může být prosperující podnikání, i třeba jen s tou výměnou času za peníze. Pro někoho to může být dost peněz pro děti na studia, pro někoho jiného zase zabezpečit se na stáří.

A na základě té konkrétní představy se už dá odvodit i částka, ke které se žena bude chtít za určitou dobu přiblížit. Pokud podniká, tak si rozpočítá, kolik musí vydělat v určitém období. Pokud se nebojí investování, tak do čeho investovat, jestli je ochotna riskovat nebo je spíše opatrná. To se řeší individuálně, každá žena je zvyklá na jiný styl života, a od toho se pak všechno odvíjí. 

V jakém časovém horizontu obvykle ženy o penězích přemýšlí?

Je to spíš dlouhodobější perspektiva. Ženy si uvědomují, že dosáhnout finanční nezávislosti za krátkou dobu sice jde, ale musí k tomu mít podmínky. Většina mých klientek jsou maminky, u nichž je časová dotace na práci i další rozvoj omezená. Taková klientka je rozumná, spíše konzervativnější, a jde jí o to, aby o ty své peníze nepřišla. Takže hledá spíše konzervativnější věci, nechce se úplně hnát za tím cílem, ale v poklidu, příjemně, ideálně s lehkostí se k němu dopracovat. 

Je v takovém případě cestou k finanční svobodě spíše šetření nebo investování?

Peníze jsou energie, která musí proudit. Až v momentě, kdy peníze vydáme, tak zvedneme stavidlo toho proudění, a peníze začnou proudit i směrem k nám. Protože pokud já nevydám peníze a nejdu něco koupit, proč by si někdo měl koupit něco ode mne? Tam musí být rovnováha. 

Šetření samozřejmě nezatracuji, když spořím na něco konkrétního. Důležitý je také finanční polštář, bez toho se, prosím, do investování nikdo nepouštějte! Ale i v rámci odkládání peněz stranou si mohu dovolit se odvázat a zkusit, aby peníze pracovaly pro mě, aby mi něco vydělávaly. 

Když mluvíš o finančním polštáři, co to je? Částka, kterou si řeknu, že mi stačí pro můj pocit jistoty, nebo je to nějak kvantifikovatelné?

Já se přikláním k tomu, aby měl člověk šestiměsíční rezervu, kterou by v případě nutnosti pokryl veškeré své životní výdaje. A takový můj osobní tip je mít za každé dítě v domácnosti ještě jeden měsíc navíc. Protože děti potřebují spoustu věcí, tak aby člověk nebyl ve stresu, když je potřeba koupit boty. Aby tam ta rezerva byla. 

A až v ten moment, kdy mám tuto rezervu, tak se snažím rozproudit energii peněz? Pro někoho může být složitý úkol nashromáždit i rezervu, těch šest běžných platů.

Záleží na každém člověku. Podle jednoho přístupu spoříme, dokud nemáme finanční polštář. A potom řešíme další věci. Druhý přístup je benevolentnější, víc energický. Polovinu z toho, co si odkládáme na spoření, dáme opravdu na spoření, a druhou polovinu investujeme. To znamená, my se k tomu polštáři dopracováváme postupně a zároveň dáváme část peněz na to, aby se nám někde zúročovaly.Každá žena si může vybrat, co je jí příjemnější. 

Foto: Zuzka Vitková

Finance a rozjezd podnikání

Co když je žena na začátku podnikání, navíc na rodičovské dovolené, má jen základní příjem, a potřebuje řešit peníze. Je na úplném startu. Co bys jí poradila? Jak by měla řešit finance?

V první řadě bych doporučila promluvit si o tom s partnerem. Zeptat se ho, jak on to vnímá, že žena chce rozjet byznys, a promluvit si o tom, jak se budou řešit rodinné finance. A druhým krokem by mělo být spočítat výdaje a nastavit si cestu právě k tomu finančnímu polštáři. Vlastně se hledají cesty, jak to udělat, aby se žena mohla rozjet, a zároveň, aby domácnost fungovala. 

To je i jedním z šesti magických kroků k finanční budoucnosti, být aktivní tvůrkyní své finanční svobody. Tím dalším, který mě zaujal, je krok vzdělání – kde se Ty sama inspiruješ ohledně financí?

Procházím certifikací pro investiční poradce a dokončuju kurz finančního koučinku. Zároveň se inspiruji od významných finančníků v naší republice. Mým vzorem, inspirátorem, je Vladimír Fichtner, u kterého hodně čerpám praktické a aktuální informace. A potom v zahraničí sleduji marketingové a seberozvojové informace – např. markeťačku Sigrun, Lenku Lutonskou, která řeší energii v podnikání, Denise DT z Austrálie, která se baví o penězích apod.

Jak se Ti daří balancovat na hraně určité systémovosti spojené s penězi, myslím různé akcie, investice, úroky, výnosy, a na té spirituální části celé finanční oblasti?

Ta energetická část je pro mě hlavní, protože pokud nebudu mít vyladěný mindset, nebudu připravená přijímat věci – s čímž mají ženy často problém, třeba jen přijmout lichotku – tak bez toho k nám peníze proudit nebudou. Jakmile mám tohle zpracované, je čas věnovat se odbornějším věcem – investicím, akciím, nebo jen založení spořícího účtu, to je jedno.

Pak mám znalosti na to, udělat plán, kam s každou korunkou, jak mi bude vydělávat. Krásně se to pak podporuje. Pokud mindset nemám vyladěný, tak nemá smysl jít do rizikovějších věcí. Protože se budu bát, že peníze ztratím, že mi je na burze někdo sebere.

Přesto měla bys na závěr obecný tip, co dělat, když má někdo aktuálně volné peníze navíc?

To je hodně individuální. Nejde tak ani o to, jestli si člověk vybere dluhopisy nebo akcie, důležité je mít dobrý investiční plán. A ten nevytvoříte bez promyšlení, kam chcete dojít, čeho chcete dosáhnout. Proto bych doporučila začít vždy od toho konce, od finančního snu, který chcete, aby se stal skutečností.

Služby finanční koučky Zuzky Vitkové najdete na webu www.zuzkavitkova.cz.