Těhotenství bývá označováno za nejkrásnější období v životě ženy. Ačkoliv většina myšlenek směřuje obvykle k dítěti, je důležité také myslet na sebe – pečovat o své tělo i duši. Jak na to? Nechte se inspirovat čtyřmi přístupy odbornic na vědomé těhotenství a porod i vztahy. Příprava v průběhu devíti měsíců očekávání se vám u porodu jedině zúročí.

Jóga povznáší tělo i ducha

Ája Kykal Csöszová

Příprava těla i mysli v těhotenství se u porodu vyplatí. „Nejen sebe, ale i jiné maminky jsem připravovala k porodu pomocí těhotenské jógy. Protože jóga je ucelená a tisíciletími prověřená metoda k povznesení ducha skrze práci s tělem, s energií, ale i s myslí,“ říká Ája Kykal Csöszová, lektorka těhotenské a poporodní jógy, průvodkyně ženských kruhů a rituálů.

Velice se jí přitom osvědčily různé dechové techniky v kombinaci s jemnou protahující jógovou sestavou. „Pro ženy je ale podle mého názoru klenotem těhotenské jógy relaxace. Pokud relaxujeme pravidelně, osvojíme si stav hluboké relaxace těla i mysli, což můžeme využít při porodu mezi kontrakcemi. Zároveň nám delší jógová praxe prohloubí schopnost propriocepce – vnímání vlastního těla. Je potom pro nás snazší dostat se intuitivně do takové porodní pozice, která je v tu chvíli pro nás i pro miminko nejlepší,“ vysvětluje Ája.

Za další důležitý aspekt těhotenské jógy považuje dech. „Porod probíhá na vlnách kontrakcí a dech by měl tyto vlny podporovat, ne jít proti nim. Učím ženy jak dýchat hluboko do pánve a spojovat se tak se zemí,“ přibližuje Ája, která pak jako tzv. třešničku na dortu jsou vnímá meditace, které na těhotenské józe dělá. „Vedou nás k sobě, k propojení s miminkem, mohou pomoci v rozpouštění strachů před porodem a k jiným tématům,“ uzavírá lektorka.

Bylinná napářka pečuje o ženské lůno

Eva Šupčíková

Bylinná napářka je tradiční způsob péče o ženské lůno. „Díky působení teplé páry z bylin se prohřívají ženské pohlavní orgány i pánevní dno, žen se krásně uvolňuje, relaxuje, pečuje o sebe a zvědomuje a dává vědomou péči obalsti, o kterou mnohdy nepečuje,“ říká Eva Šupčíková, dula, ritualistka, poradkyně při kojení, průvodkyně žen těhotenstvím, porodem, šestinedělím a celým mateřstvím.

Bylinnou napářku Eva doporučuje ženám, které:

  • chtějí upravit svůj menstruační cyklus (nepravidelný, příliš krátký, příliš dlouhý),
  • trpí premenstruačním syndromem,
  • mají bolestivou menstruaci,
  • mají gynekologické potíže,
  • touží po miminku,
  • začínají menstruovat,
  • prochází menopauzou,
  • připravují se na porod (od 38. týdne),
  • prochází šestinedělím (od ukončení červeného krvácení).

A jak na to? „Princip bylinné napářky spočívá ve svaření hrsti bylin ve dvou litrech vody, jejich zchlazení a umístění nádoby pod napařovací pomůcku. Na ni žena usedne, zahalí se dekou a relaxuje,“ přibližuje Eva a nabádá k dobrému výběru napařovací pomůcky.

Doporučuje židličku, kterou pro potřeby žen vyvinula se svým mužem, protože je ideálně tvarovaná pro různé typy ženských pánví, je dostatečně vysoká, aby bylo možno usednout nad hrnec okamžitě po uvaření odvaru, je rozkládací, proto nepřekáží, když se nepoužívá a lze ji i snadno převážet.

„Využít lze ale samotné prkénko přímo na hrnec. V tom případě ale musíte počkat, než odvar více vychladne, aby nedošlo k popálení. Osobně nedoporučuji dávat hrnec do toalety z důvodu velmi blízkého kontaktu páry s pokožkou,“ uzavírá Eva, která pořádá kurzy i pracuje s ženami individuálně.

Porod je proměna, která vyžaduje přípravu

Zuzana Kantorová

Každá proměna si žádá přípravu. Dodá vám klid, sebevědomí, že si budete umět poradit za každé situace, informace, díky kterým se budete umět rozhodnout. A to že je vědomá, pro mne osobně znamená, že přijímám zodpovědnost za svá rozhodnutí a porod svého děťátka,“ říká dula Zuzana Kantorová.

Přípravu v těhotenství Zuzana rozděluje do tří oblastí:

  • Fyzické tělo: Uvolněné tělo je totiž základem přirozeného porodu. Takže vše, co k uvolnění pomáhá, je žádoucí. Může se jednat o jógu, uvolňování pánevního dna, masáže, napářku. K napojení na tělo a vnímání toho, co potřebuje, může pomoci také zkoušení úlevových i porodních poloh.
  • Práce s myslí: Mysl je totiž ta, která ovládá vaše tělo. Když si z ní během těhotenství uděláte svého spojence a naučíte se s ní pracovat, budete lépe zvládat krizové situace. Poslouží k tomu třeba vizualizace, afirmace, meditace nebo pouhé vybarvování mandal.
  • Duševní rovina: Žena se stává během devíti měsíců těhotenství vnímavější, napojuje se na své dítě a můžou ji vyvstávat různá témata, která je potřeba vyřešit. Může se jednat o vztah s rodiči, různé bolestné zážitky z dětství nebo v podvědomí uložené prožitky z vlastního zrození, které má ve své paměti zapsáno i tělo.

Příprava na porod je důležitým krokem pro život našich dětí. A právě pro ně, stojí za to dělat tento svět lepším a sami sebe vědomějšími,“ nabádá Zuzana, která svým přístupem vnáší do porodního procesu více laskavosti, péče, důvěry a úcty k ženě, aby mohla své dítě porodit ve své síle.

Těhotenství vyžaduje párovou intimitu

Daniela Torp

Těhotenství se neobejde bez intimity, a tu nepředstavuje jen sex. „Skutečnou intimitu tvoří něco úplně jiného: letmé dotyky, pohledy, úsměv, který jeden druhému pošlete, když zvednete hlavu od práce nebo od vaření. Intimita je bezpečí, sdílení a ochota vyřešit, co je zrovna potřeba. Je to prostor, který patří jen páru samotnému a který by nikdy neměl zmizet,“ říká Daniela Torp, lektorka v oblasti sexualilty a intimity, zakladatelka  české asociace Sexological Bodywork a společnosti Freya Centrum věnující se koučinku v oblasti intimity.

Těhotná žena je podle Daniely citlivější, vstřebává spoustu podnětů, všímá si intenzivněji i případného nesouladu ve vztahu a má potřebu jej řešit, aby byl pro přicházející dítě co nejpevnější. „Žena potřebuje pojmenovávat své potřeby, bez obav je komunikovat partnerovi, aby se mohl i on připravovat na roli, kterou bude mít kolem porodu a po něm – pomáhat podle přání své ženy,“ vysvětluje.

Žena také potřebuje klid a prostor stále intenzivněji vnímat sebe, jít „do těla“, nastavovat se na porod samotný. „A ani tehdy partnerovým úkolem není stát opodál a modlit se, až to přejde. Ale vnímat. Ptát se. Nabízet oporu a jistotu. Objímat. A nejen v těhotenství, ale i po něm je přesně tato intimita podmínkou pro to, aby mohla fungovat i blízkost sexuální. Těhotná žena, notabene novopečená maminka, si k sobě partnera v sexuálním smyslu slova pustí snadno právě a jen tehdy, pokud funguje ona ‚nesexuální intimita‘,“ říká Daniela s tím, že i proto je třeba ji hýčkat.

A pokud taková intimita, naslouchání a základní blízkost ve vztahu před otěhotněním neexistuje nebo evidentně upadá, je podle Daniely těhotenství poslední možností, jak ji vybudovat. „Protože po porodu už na to nebude čas. A je takřka jisté, že vztah bez takové intimity nástup rodičovství zdevastuje,“ uzavírá Daniela, která právě uvedla na trh první komunikační knihu pro páry.

Připravujete se na porod a roli mámy spíše po tělesné nebo duševní stránce? Co nebo kdo vám během těhotenství nejvíce pomáhá nebo v minulosti pomohlo? Podělte se v komentáři na facebookové stránce magazínu.