Rukodělná či jakákoliv tvůrčí činnost může být vaší srdcovou záležitostí. Dá se jí ale i uživit? Přetavit koníček v podnikání? Trojice úspěšných žen je důkazem toho, že ano. Přesvědčte se sami. Šperkařka, módní návrhářka i autorka hraček a pohádek sdílí svůj příběh i rady a tipy pro ty, kteří se chtějí na cestu tvůrčího podnikání vydat.

Šperkařka Lenka Blažková

Lenka Blažková

„Zaměstnání vás nenaplňuje a roky prostě jen chodíte do práce? Z vlastní zkušenosti vím, že ke změně je potřeba rozhodnost i odvaha,“ říká šperkařka Lenka Blažková, která přetváří přírodu v trvalý šperk pod značkou LENKA BLAZA art.

Osobně je ráda, že se na cestu tvorby šperků vydala. „Přiznávám, že své sebevědomí ke změně jsem sbírala postupně. Nyní dělám to, co mě baví, svobodně se rozhoduji o svém tempu a délce pracovní doby, která je často delší než běžná,“ sdílí Lenka, pro kterou prosadit se v oboru, který nemá vystudovný, nebyla vždy procházka růžovým sadem.

Úspěch podle ní vyžaduje nejen preciznost, spolehlivost, důkladnost, vytrvalost, ale také nutnost se stále vzdělávat: „Řemeslné podnikání vás může vyvést ze stereotypu, přinést vám nezávislost a uspokojení z práce. Myslete však na to, že v podnikání je nutné zvládnou mnoho nových profesí.“

  • Stanete se nejen designérem a výrobcem, ale i zásobovačem, prodejcem, naučíte se finančně ohodnotit svou práci tak, aby pokryla náklady, a ještě vám přinesla zisk, orientovat se v účetnictví, být svůj manažer, šéf i ovládat počítačové programy, fotografovat a dělat marketing.
  • Zpočátku můžete vyzkoušet podnikat při zaměstnání. Je to dobrý způsob, jak nepřijít hned o jistotu práce, a přitom si otestovat, jestli bude o vaše produkty zájem. Podnikání totiž není jen svoboda, ale také možné riziko nepravidelného příjmu.
  • Podnikání s sebou nese samozřejmě i velkou zodpovědnost a časovou náročnost. Zorganizujte si proto dobře svůj čas, protože na všechnu práci budete zprvu asi sami. A nezapomeňte také na odpočinek.

S přibývajícími úspěchy v podnikání se podle Lenky zvyšuje i odvaha a důvěra v sebe. „To, jak jste užiteční pro druhé lidi, ovlivňuje zpravidla vnímání vlastní hodnoty. Já jsem s rozhodnutím podnikat objevila svou jedinečnost, přednosti a schopnosti. V zaměstnání jsem představovala anonymního zaměstnance. Nyní jsem konkrétní výtvarnice a zákazníci se o mou tvorbu zajímají,“ zve Lenka ke sledování a nákupu jejích šperků.

Módní návrhářka Hana Sedláčková

Hana Sedláčková

„Od mala jsem chtěla být návrhářkou, ale bohužel minulý režim mi to nedovolil. Po revoluci se pro všechny otevřely úplně jiné možnosti. A i já chtěla něco dokázat. Začala jsem se zajímat, jakým způsobem se osamostatnit a začít dělat to, co mě opravdu baví,“ mluví módní návrhářka Hana Sedláčková o začátcích svého podnikání v devadesátých letech, kdy si založila šicí dílnu.

Postupně se dostala do širokého povědomí jako tvůrkyně, která oblékala známé osobnosti a také šila všechny kožichy pro Leoše Mareše. „Nebylo to jednoduché pro nikoho, ale ta představa svobodného života všechny hnala dopředu. Ne každý ale v podnikání vydržel a uspěl. Je to o velké touze, vytrvalosti a boji se všemi překážkami, které musíte ustát,“ sdílí Hana.

Stojí to podle ní ale za to. Podnikání vám může přinést obrovskou svobodu, jak časovou, tak i finanční. „Na druhou stranu musíte být silní, naučit se zvládat všechny problémy, kdy se vám nedaří, máte krizi a třeba i nedostatek peněz, protože jste vsadili na špatný projekt, který nevyšel,“ vzpomíná na moment ve své kariéře, kdy z byznysu odešla po zmařené zakázce na konfekční módu pro obchodní řetězce.

V roce 2018 ale v oboru znovupovstala a vytvořila novou značku Patte design – pro ženy, které mají rády pohodlí a přitom preferují sportovně elegantní módu. Jak sama říká, tvoří srdcem, tvoří v Česku. „Pořád totiž musíte věřit, že to, co vytvoříte, neděláte jen pro sebe, ale hlavně pro druhé. A o tom je podnikání, je to styl života, který vám přinese radost a svobodu,“ myslí si dnes už zase úspěšná návrhářka.

Autorka hraček a pohádek Barbora Pallová

Barbora Pallová

„Cesta k vlastní rukodělné značce bývá náročná, plná překážek a kotrmelců. Je těžké nevzdat to po prvním, druhém nebo desátém nezdaru. Musíte přijmout fakt, že samotné tvoření nestačí. Učíte se budovat značku, komunikovat a prezentovat,“ říká Bára Pallová, která pod svou značkou lesito navrhuje a šije hračky a tvoří pro děti i s dětmi. Píše také pohádky a inspiruje děti k vyprávění jejich vlastních příběhů.

Podnikat a budovat svou značku začala na rodičovské, podobně jako spousta jiných maminek. „Narodili se nám tři kluci během čtyř a půl roku. Je pro mě stále velká výzva skloubit práci, péči o děti a domácnost, čas pro partnera i sama pro sebe. Stal se ze mě mistr improvizace a věčný hledač rovnováhy,“ pousmívá se Bára.

Na druhou stranu vnímá, že má možnost dělat práci, ve které vidí smysl. Hračky a kreativní sady děti rozvíjí, díky pohádkám se učí porozumět světu. Rodiče u ní najdou hromadu nápadů na tvoření a aktivity s dětmi.

Tvorba a příběhy jsou neodmyslitelnou součástí celé naší rodiny. Doma stále něco vyrábíme a kutíme, čteme si a povídáme. Testujeme moje návrhy a společně vymýšlíme nové. V našem malém světě vše do sebe zapadá a doplňuje se: tvoření, práce, děti i naše sny,“ poukazuje na to, co ji na podnikání baví.

Tvůrčí podnikání ale přináší i své výzvy: „Když se nám konečně podaří dobrat se férových cen, často jako tvůrci čelíme námitkám, že to máme předražené. Učíme se stát si za svou cenou – a hodnotou naší tvorby. Hledáme své ideální zákazníky a především se učíme prodávat. Je to nekončící proces: náročný, ale také nesmírně kreativní,“ říká Bára, která své nabyté zkušenosti předává dalším malým značkám.

Dá se tedy tvořením uživit? Podle Báry určitě ano: „Obrňte se trpělivostí a vydolujte chuť vzdělávat se. Seberte odvahu, sepište si své plány a cíle. Pokud nevíte, kde začít, v online světě najdete spoustu skvělých tipů a rad, jak postupovat krok za krokem. I já sdílím své zkušenosti s budováním rukodělné značky a pomáhám tvůrcům prodávat na Instagramu,“ přidává úspěšná autorka hraček a pohádek pozvánku do její skupiny.

Dá se v dnešní době plnohodnotně uživit tvořením? Láká vás vyzkoušet to? Nebo co se vám na vaší podnikatelské cestě osvědčilo? Podělte se s ostatními v komentáři na facebookové stránce magazínu.